1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erzurum’da donmak
Erzurum’da donmak

Erzurum’da donmak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “ucube” olarak tanımladığı heykellerle, sanattan da, heykelden de ne kadar iyi anladığını ortaya koydu. Bununla da yetinmedi, heykelin yerinden sökülmesi için

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “ucube” olarak tanımladığı heykellerle, sanattan da, heykelden de ne kadar iyi anladığını ortaya koydu. Bununla da yetinmedi, heykelin yerinden sökülmesi için talimat verdi, büyük bir kararlılıkla da uygulanmasını istedi. Bu da başka bir heykel ve sanat anlayışı olsa gerek…

Sayın Başbakan’ın Kars için, Kars’taki heykel için takındığı tavrı yeterli bulmadınız mı?

Öyleyse size bir başka sanata yakın duruşunu daha anımsatayım. O zaman daha da rahat anlayabilirsiniz Recep Tayip Erdoğan’ın sanat anlayışını…

8 Ocak Cumartesi günü Sarıkamış’taydı Başbakan. Sarıkamış şehitleri için yapılan kardan heykellerin açılışını gerçekleştirmişti anımsayacağınız gibi. Açılıştan sonra yaptığı konuşmada da;

"Dedem Kemal Mutlu burada şehit düştü" dedi ve sürdürdü konuşmasını;  “Büyük dedem, Rize Güneysulu Kemal Mutlu, burada, Sarıkamış'ta şehit düşerek Hakkın rahmetiyle kucaklaştı. Büyüklerim anlatırdı, derlerdi ki: Tüfeğine sarılı olarak, donarak şehit olduğunu gördük ve adeta gözlerindeki soğuğun verdiği gözyaşları buz damlacıkları gibi, damlamış halde şehit olmuştu.”

Başbakan’ın söylediği bu olayı araştırmış gazeteciler. Araştırma sonucunda ise; Başbakan’ın “Sarıkamış’ta şehit düşen dedem” diye anlattığı Kemal Mutlu’nun adına rastlayamamış arşivlerde. Belge ne? Yani konuyu araştıranlar, hangi belgeye dayanarak söylemişler bunu? Başbakan’ın dedesinin, başka bir deyişle Kemal Mutlu diye bir adın olmadığını neye dayanarak söylüyorlar?

Milli Savunma Bakanlığı’nın “Şehitlerimiz” adlı 5 ciltlik yayınında böyle bir ad çıkmamış. Bu yayında, 1. Dünya Savaşı kategorisinde, Rize adresli 276 şehidimizin adı varmış ama, Kemal Mutlu adı yokmuş. Durum böyle iken yorumu sizlere bırakıyorum artık!..

Geçen haftanın önemli olaylarından biri, Türkiye’de ilk kez düzenlenen bir etkinlikti. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Erzurum’da yapılıyordu ve muhteşem bir açılışla başlamıştı etkinlik.

“Dünya Üniversiteler Kış Oyunları”!..

Açılış etkinliklerinin öncesindeki gün, Erzurum’un bu soğuğunda yaşananları gördünüz mü?

Polis nasıl da biber gazı sıkıyor, Erzurum’un o dondurucu soğuğunda nasıl da ıslatıyordu üniversiteli gençleri! Rengârenk kayak giysileriyle spor yapacak, yarışacak gençler bu etkinliğin heyecanını yaşarken, yaşıtları olan genç üniversiteliler o soğukta polisin sıktığı suyla donuyorlardı!

Niçin?

Başbakan’ı protesto ettikleri için! Sıkıntıları vardı da onun için! Belki de ıslık çalıyorlardı, kim bilir!..

Sarıkamış’ta donanların arasında Başbakan’ın dedesi yoktu da, Erzurum’da, Başbakan’ın gözleri önünde donanlar vardı ve Başbakan’ın kılı bile kıpırdamıyordu!..

Ne garip değil mi?..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.