1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eski Bakan'ı nasıl dövdüler
Eski Bakan'ı nasıl dövdüler

Eski Bakan'ı nasıl dövdüler

Komşu Yunanistan 2004-2009 yılları arasındaki dönemde sağcı Yeni Demokrasi Partisi iktidarında çok kötü yönetildi. AB'nin mirasyedi çocuğu gibi davrandı. Sürekli dış borç aldı, ülkeye giren

A+A-

Komşu Yunanistan 2004-2009 yılları arasındaki dönemde sağcı Yeni Demokrasi Partisi iktidarında çok kötü yönetildi. AB'nin mirasyedi çocuğu gibi davrandı. Sürekli dış borç aldı, ülkeye giren bu paraları yatırıma dönüştürmeden yedi bitirdi. Borçları geri ödeme zamanı geldiğinde iş işten geçmişti.

Geçtiğimiz yıl yapılan seçimler sonucu iktidara gelen solcu PASOK bütün bu sorunları kucağında buldu. Borçlu oldukları ülkelerin de baskısıyla halka acı verecek, yaşamlarını zorlaştırıp, gelirlerini azaltacak kararlar alıp uygulamaya koydular…

Emekçiler ve öğrenciler başta olmak üzere, Yunanistan Halkı'nın çok önemli bölümü bu acı reçeteden rahatsız. Her fırsatta tepki gösteriyor, eylem yapıyorlar…

Önceki gün Atina sokaklarından dünya televizyonlarına yansıyan görüntüler, ülkenin ciddi bir çalkantı içinde olduğunu, toplumsal kargaşanın tavan yaptığını gösterdi. Bu görüntüler içine sıkışan bir de “Fena hâlde dayak yiyen adam” görüntüsü vardı. Şimdi muhalefette olan önceki hükümetin Ulaştırma Bakanı Kostis Hacıdakis, Meclis binasından çıkarken, bir grup Yunanlı tarafından tanındı. Çembere alındı. Başına, gözüne yumruklar indi. Yüzü gözü kan içinde kalan eski Bakan, az kalsın linç edilecek, parçalanacaktı.

Atina'dan gelen bu görüntüler, bir ibret belgesiydi. Halk, ülkeyi batıran eski hükümetin bir Bakanına sokak ortasında fena hâlde hesap soruyordu.

Yunanistan'da yargı da devreye girecek, ülkeyi batıran politikacılardan hesap soracaktır. Ama sokakta halkın sorduğu hesap, hepsinden önemliydi. Bu görüntüler ortaya çıktıktan sonra, Yunanistan'da bir daha başka bir siyasetçi yolsuzluk yapabilir, ülkeyi batırabilir mi?

Türkiye geçmişte çok soyuldu. Göz göre göre hortumlandı. Şimdilerde işler iyi gidiyor gibi görünüyor. Ama geçmişte Türkiye'yi soyanlardan, ne halk, ne adalet hesap sormadı. Bu nedenle, bir süre sonra Yunanistan yine toparlanır. Hırsızlardan hiç hesap sormayan Türkiye ise görürsünüz gün gelir, yine dibe vurur.

Genel-İş’de sıkıntılı günler

Disk'e bağlı Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi'nin olağan genel kurulu için düğmeye basıldı. Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, ilimizde sadece İzmit ve Dilovası belediyelerinde örgütlü. Bu iki belediyedeki örgütlülüğü de pamuk ipliğine bağlı. Bir yerlerden düğmeye basılsa, İzmit ve Dilovası Belediyelerinde de işçiler Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş'e geçebilir. Genel-İş Kocaeli Şubesi de bir anda Büyükşehir'i kaybeden Belediye-İş 1 Nolu Şubenin durumuna düşer

Tablo bu olmasına rağmen, Genel-İş Kocaeli Şubesi, önümüzdeki kongreye mevcut yönetimi içinde bölünerek giriyor. Şube Başkanı Gürol Güçlü yeniden aday. Yıllardır birlikte omuz omuza çalıştığı Şube Sekreteri Vedat Küçük de, karşısına rakip olarak çıkıyor.

Herkesin bildiği gibi Disk'e bağlı Genel-İş, sol siyasi görüşe yakın bir sendika. Bizim solcularda zaten hep böyledir. Kendi içlerinde birbirlerine rakip olurlar.

Şube Başkanı Gürol Güçlü “Tamam artık benden bu kadar. Dönemimi bitirip, yeniden aday olmuyorum” dese, ya da Şube Sekreteri Vedat Küçük “Kritik bir dönemdeyiz” diyerek Güçlü’yü desteklese daha doğru olmaz mıydı?

Ama Güçlü bırakmıyor. Küçük karşı liste hazırlıyor...

Şimdi bir dönem omuz omuza çalışmış iki sendikacı arasında yarış olacak. Bölünme yaşanacak. Başkanlığı kim kazanırsa kazansın Genel-İş Kocaeli Şubesi, önümüzdeki kongreden yara almış olarak çıkacak.

Böylesi bir iç savaşın ardından Genel-İş bir sonraki sözleşme dönemine kadar İzmit ve Dilovası belediyelerinde yetkiyi kaybederse hiç şaşırmam.

“Yeni” CHP için önemli bir adım…

CHP Olağanüstü Kurultayı, yarın 12 bin kişi oturma kapasiteli Ankara Arena'da toplanıyor.

Çok uzun yıllar sonra ilk kez CHP kurultayına dünya ülkelerinden sosyal demokrat partilerin temsilcileri katılacak. Sanatçılar gelecek. Eminim görkemli bir şov yapılacak. Üstelik taşıma yok. CHP, Deniz Baykal döneminde pek çok kurultay yaptı. Hemen hepsinde ilimizden de otobüsler tutulur insanlar içine doldurulur, salon dolsun diye Ankara'ya insan taşınırdı.

Şimdi öyle bir şey yok. Kocaeli örgütü, otobüsler tutup, kurultaya insan taşımayacak. İsteyen, içinden gelenler gidecek. Davetliler, konuklar salonu dolduracak.

Bu kurultay “Yeni” CHP için çok önemli bir adım. CHP'nin adı gibi Halk'ın partisi olması yolunda önemli bir dönüm noktası.

Gelecekte CHP kadrolarının demokratik yollarla seçilebilmesi için. Her CHP üyesinin sözünün kurultaya yansıyabilmesi için Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun yarın istediği listeyi hazırlaması gerekiyor.

Yeni isimler, gençler Parti Meclisi'ne girmeli… Baykal'dan kalan dinozorlar, Önder Sav'ın hizipçi ekibi temizlenmeli…

Kurultayın şölen havasında, hiç tatsızlık, tartışma yaşanmadan Kılıçdaroğlu'nun kesin ve tartışılmaz zaferiyle bitmesini bekliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.