1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Eski futbolcular devreye girdi
Eski futbolcular devreye girdi

Eski futbolcular devreye girdi

Önceki akşam Kocaeli TV’de Top Ağlarda programında Kocaelispor’un efsane ismi, Kocaelisporlu Futbolcular Derneği Başkanı Orhan Görsen’i konuk ettik. Malum dernek Kocaelispor’a futbolcu yetiş

A+A-

Önceki akşam Kocaeli TV’de Top Ağlarda programında Kocaelispor’un efsane ismi, Kocaelisporlu Futbolcular Derneği Başkanı Orhan Görsen’i konuk ettik. Malum dernek Kocaelispor’a futbolcu yetiştirme noktasında çalışmalar yapıyor. Futbol Okulu’nda çok sayıda yetenekli isim var. Kocaelispor U-14 ve U-13 takımları, buradaki futbol okulundan yetişen isimler tarafından oluşturuldu. Her iki kategoride de istikbal vaat eden isimler olduğu belirtiliyor. Görsen’in programımıza geliş amacı futbol okulundaki çalışmalardan bahsetmekten çok, hafta sonu yapılacak olan genel kurul öncesinde derneğin mesajlarını iletmekti.

Eski futbolcular harekete geçti

Programda da söyledim, köşemde de defalarca yazdım. Kocaelispor’un bilirkişisi, işin ehli eski futbolculardır. Başka bir deyişle profesyonelleri.  Kocaelispor bu noktaya yetki emin ellere verilmediği için geldi. Kocaelisporlu eski futbolcular yönetimde söz sahibi olsalar kesinlikle Kocaelispor bu noktada olmazdı. Burada iki taraf da kusurlu. Başkan seçilenler, eski futbolcuların kapısını çalıp yardım istemedi. Eski futbolcular da seslerini çıkarmadı. Olan Kocaelispor’a oldu. Kocaelispor yeniden ayağa kalkacaksa, bunun olmazsa olmazı eski futbolcuların yetkili yerlerde yer almasıdır. Pazar günkü kongrede bu oluşum mutlaka sağlanmalı.

“İdari ve teknik anlamda destek vereceğiz”

Dernek Başkanı sevgili Orhan Görsen, uzun yıllar formasını giydiği Kocaelispor’un kapanmasına gönlünün asla razı olmayacağını belirterek başladı konuşmasına. Sonrasında Rafet Kırgız-Kemal Yazıcı öncülüğündeki bir yönetim oluşumunu destekleyeceklerini belirtti, “Biz hem idari, hem teknik anlamda oluşacak yönetime destek vermeye hazırız. İdari ve teknik ekipte bizden birileri de olacak” dedi. Kocaelispor Futbolcular Derneği Başkanı sevgili Orhan Görsen’in mesajları umut ve heyecan vericiydi. Sanıyorum televizyon başındaki Kocaelisporlular, eski futbolcuların kulübü sahiplenme adına ortaya çıkmış olmasına sevinmişlerdir.

Yendiğimiz tek maçın golünü atmıştı

Programda Sakarya maçını geniş bir şekilde ele aldık. Sevgili Orhan Görsen iki takım arasındaki husumetin Kağıtspor-Şekerspor rekabetiyle başladığını, uzun yıllara dayandığını, bitmesinin de çok zor olduğunu söyledi. Bu arada bir şey daha öğrendik. Bilindiği gibi ezeli rekabette Kocaelispor, rakibini deplasmanda bir kez yendi. 1-0 bitmişti o maç. Sevgili Orhan Görsen, “O golü ben atmıştım” dedi.  Sevgili Hayri Kara ile Yiğit Özcan, Sakarya’da düşmanca muamele gördüklerini belirttiler, “Bizim onlara gösterdiğimiz ev sahipliğinin 10’da birini göremedik. Maç boyunca küfür ettiler. Hem de ne küfürler. Taraftarımıza işkence çektirildi” dediler. Programa mesaj yağdı. Özellikle de Sakarya’dan geliyordu mesajlar.

Cenk Lüleci’nin mesajı

Sakaryasporlu taraftarlar 5-1’in keyfini Kocaeli TV karşısında çıkartmayı yeğlemişlerdi. Öyle sanıyorum ki, Top Ağlarda programı Sakarya’da izlenme rekoru kırmıştır. Sakaryalılar havalarını atıyorlardı. Takdir edin mesajı veriyorlardı. Kocaelisporlu taraftarlardan da mesajlar geldi elbette. En çarpıcı olanını Cenk Lüleci göndermişti. Çok iyi bir Kocaelisporlu olan sevgili Lüleci’nin mesajı şöyle: “Sakarya yıllardır Kocaeli düşmanlığı yaparak ayakta durmaya çalışıyor. Bu bile bizim büyüklüğümüzü gösterir. Onlara yapılacak en doğru şey onları kale almamaktır. Sakarya bir gün bize 6 gol atarsa o zaman onları ciddiye alırız. Bizim ezeli rakibimiz Bursa’dır. Böyle biline. Sakarya taraftarı 6-2’yi unutmasın”.

Amatörleri ilgilendiren çok önemli bir karar

Malum amatör kümede asker futbolcu oynaması talimatlara aykırı. Asker futbolcu oynatan hükmen yenik sayılıyor. Bu kuralla birlikte yıllardır bir tartışma da sürüp gidiyor. Askerlik süresi ne zaman başlıyor? Sülüs tarihi mi, birliğe teslim tarihi mi geçerli. Bugüne kadarki uygulamalara baktığımızda sülüs tarihinin dikkate alındığını görüyoruz. İlimizden örnek de verelim. Birkaç yıl önce Bahçecikspor, Alikahya maçında sülüsünü alan bir futbolcuyu oynatmıştı. Bahçeciksporlular, “Sülüs değil, birliğe katılım tarihi geçerlidir” iddiasındaydı. Alikahyaspor ise daha önceki uygulamalardan yola çıkarak rakibinin asker futbolcu oynattığını iddia ederek itirazda bulundu. Tertip Kurulu Alikahyaspor’u haklı buldu. Bahçecikspor’un asker futbolcu oynattığı belirtilerek, bu ekip hükmen yenik sayıldı. Bahçecik bir üst kurula itiraz etti. Amatör Futbol Disiplin Kurulu, komitenin kararını onayladı, sülüsünü alan futbolcu askerdir dedi ve Bahçecikspor’un itirazını reddetti. O günlerde ben de bu konuda yazılar yazmıştım. Daha önce de bu gibi durumlar yaşanmış ve sülüs tarihi dikkate alınmıştı. Dolayısıyla yazılarımda Bahçecik asker futbolcu oynattı, hata yaptı dedim. Bahçecikliler bu yorumlarıma çok kızdı.

Tahkim kurulu, “Sülüs değil, birliğe katılım tarihi” dedi

Neyse bugüne gelelim. Aynı olay Bursa’daki bir amatör maçta yaşandı. Mudanya takımı sülüsünü alan futbolcuyu oynattı. Rakibi de hemen itiraz etti. Tertip Komitesi itirazı kabul etti, Mudanyaspor’u hükmen yenik ilan etti. Sonra Mudanya bir üst kural olan Amatör Futbol Disiplin Kurulu’na gitti. Oradan da olumsuz yanıt geldi. Mudanyaspor işin peşini bırakmadı. İtirazın en son mercii olan Tahkim Kurulu’na başvurdu. Geçen hafta toplanan Tahkim kararını açıkladı. Karar şaşırtıcıydı. Zira bugüne kadarki uygulamaların aksine Tahkim, askerlik başlangıcını sülüs değil, birliğe katılım tarihi olarak kabul etti. Dolayısıyla Mudanyaspor’un itirazını kabul etti. Gerekçeli karar şöyle:  “Mudanyaspor Kulübü'nün, AFDK'nun 02. 05. 2011 tarihli 2010-2011/1122-1683 sayılı kararına karşı E. 2011/163 numaraya kayıtlı dosyası incelendi. Yapılan müzakere neticesinde; gerek Futbol müsabaka Talimatı'nın 22/k maddesinde açıkça "silahaltında bulunan futbolcu" şartının aranması ve gerekse Asgari Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararları'nda yer aldığı üzere "1111 Sayılı Asker Kanunu'nun 4. maddesinde; yoklama döneminin askerlik çağının başlangıcından kıtaya kabulüne kadar geçen süreyi kapsadığı belirtilmekle henüz kıtasına katılmamış bulunan bir hükümlünün asker kabul edilemeyeceği" hüküm altına alınmış olmakla futbolcu Hakkı Çalışkaner'in henüz kıtasına katılmamış olduğu ve silah altında bulunan şahıslar statüsünde olmadığı anlaşılmakla kulüp başvurusunun kabulü ile AFDK kararının oybirliğiyle kaldırılmasına”

Nihai karar çıktı, tartışma sona erdi

Bu nasıl olur, madem birliğe teslim tarihi askerliğin başlangıcı olarak kabul ediliyordu neden bugüne kadar sülüs tarihi dikkate alınarak kararlar alındı diye sormak gerekiyor. Sordum bu soruyu bilirkişiye, sevgili Bedri Dölkeleş’e. Şu yanıtı verdi: “Bugüne kadar sülüs tarihi askerliğin başlangıcı olarak kabul edildi, uygulamalar yapıldı. Ancak sürekli bir tartışma vardı. Olay Tahkim Kurulu’na gelince, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden kesin bir yanıt alındı. Gelen yanıta göre de karar verildi. Bu kararla birlikte tartışmaya da son verilmiş oldu”

Malum Tahkim Kurulu kararları nihaidir, itiraz edilemez. Bugüne kadar askerlik başlangıcı sülüs tarihi olarak uygulanıyordu, Tahkim son kararıyla bunu birliğe katılım tarihi olarak değiştirdi. Bu karar da bir milat oldu.  Amatör kulüplerin dikkatine sunulur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.