1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Eski futbolcuların sesi daha gür çıkmalı
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Eski futbolcuların sesi daha gür çıkmalı

A+A-
Geçtiğimiz hafta içinde Kocaelisporlu Futbolcular Derneği’nin genel kurulu vardı. Sağ olsun sevgili Yalçın Kıldıran arayıp özel olarak davet etti. Gitmeyi çok istiyordum, hatta gazetede programımı da ona göre yapmıştım. Ancak ertesi gün hafta tatilimdi ve benim köşemi hazırlayıp bırakmam gerekiyordu. Hodri Meydan Taraftar Derneği’nin açıklamasını değerlendirdiğim, Bahri Yavuz ve ekibine sahip çıkılması, destek verilmesi gerektiğine dair yazımı hazırlamam sandığımdan daha uzun zaman aldı. Hassas bir konuydu, haliyle uzun uzun düşünerek, cümleleri seçerek yazıyı yazdım. İşim uzayınca da kongreyi kaçırdım. Öncelikle sevgili Yalçın kardeşimden ve dernek üyelerinden orada olamadığım için özür diliyorum. 

YALÇIN KILDIRAN’A ÇOK İYİ GELECEK 
Kongrede olup bitenleri, yapılan konuşmaları haber için görevlendirdiğim sevgili Kerim Yavuz ve genel kurulu takip edenlerden öğrendim. Kısa da olsa değerlendirme yapmak isterim. Yaşadığı talihsiz olay sonrasında Yalçın Kıldıran’ın en fazla moral motivasyona ihtiyacı vardı. Bu dönemde dernek başkanlığı ona çok iyi gelecektir. Kulübün efsane futbolcularından biri olarak başkanlık ona yakışacaktır.   Başta Barbaros Kırdar ile Sadun Gemici olmak üzere fikrin, düşüncenin sahiplerine teşekkür ediyorum. Çok iyi etmişler.   Yalçın kardeşime gönülden başarı diliyorum. İyi bir yönetim de oluşturmuş.  Yeni yönetime hayırlı olsun dileyelim.  Ben bu derneği çok önemsiyorum. Kurulması için mücadeleler verdim, çok yazılar yazdım. Biraz geç de olsa, 2006 yılında dernek faaliyete geçmişti.

KOCAELİSPOR YAŞIYORSA, BU DERNEK SAYESİNDEDİR
 Kocaelispor 2011 yılında kapanmak üzereydi. O zaman derneğin başkanı Orhan Görsen ve arkadaşları, yani kulübün eski futbolcuları son anda liste yaparak Kocaelispor’un tarih olmasına izin vermemişti. Kocaelispor bugün varsa, yaşamını sürdürüyorsa bunun mimarı tartışmasız Orhan Görsen liderliğindeki eski futbolculardır, bu dernektir. Kocaelispor camiası bu gerçeği hiç akıllarından çıkarmasın ve bu oluşuma mutlaka gereken desteği versin. Dün Kocaelispor’u kapanmaktan kurtaran bu oluşumun yarınlarda yine çok önemli hizmetler vereceğine inanıyorum. Ancak bunun için daha kalabalık, daha gür ses olmaları gerektiğini de hatırlatmak isterim. Kongreye katılımın son derece düşük olması üzücü, düşündürücü. Böylesi bir tablo çok önemli misyonu olan derneğe yakışmadı. 

DAHA KALABALIK, DAHA GÜR SES OLMALILAR 
Kürsüye çıkanlar Yahyakaptan’daki tesislerin ellerinden alınmasına, Kocaelispor yönetiminin teknik direktör tercihini dışardan yapmasına tepki göstermiş. ASKF Başkanına, Kocaelispor yönetimine veryansın etmiş. Sevgili Engini Korukır’ın da söylediği gibi bunun suçu başkalarında değil, bizzat eski futbolcularda. Eski futbolcular arasında tam bir bütünlük olsa, yumruklarını masaya sert bir şekilde vursa, ne tesisler elden giderdi, ne Kocaelispor’un başına dışarıdan bir teknik adam gelirdi. Hata, eksiklik, suç eski futbolculardadır. Bu durumun değişmesi de tamamen kendi ellerindedir. Diliyorum ki, yeni dönem, Kıldıran liderliğinde bu derneğin sesi daha bir gür çıkacak, Kocaelispor’un yeniden ayağa kalkması için gereken katkıyı verecektir. Her zaman yanlarında olduğumu bilmeleri hususunu da hatırlatırım. 


Ne ummuştuk, ne bulduk
Doğrusu Demirspor’un müthiş yeteneklerden kurulu U19 takımından bu yıl Türkiye derecesi, hatta şampiyonluk bekliyorduk. Yalova’daki ilk kademe maçlarına Bursa temsilcisi önünde aldıkları galibiyetle başlayınca seri devam eder 3’et 3’le gruptan çıkar sandık.  Ne yazı ki, ikinci maçta Bolu temsilcisine penaltılarla kaybettiler, bırakın şampiyonluğu daha ilk turda finale bile kalamadan elendiler. Başta kulüp yönetimi, emek verenler olmak üzere hepimiz büyük hayal kırıklığı yaşıyoruz. Futbol alt yapısı olarak Türkiye’nin en güçlü illerinden biriyiz. Bolu’dan belki de iki-üç gömlek üstünüz. Ancak gelin görün ki, Bolu ekibini yenemeyip çok erken havlu atmak zorunda kaldık. Ne ummuştuk, ne bulduk. Kocaeli adına, Demirspor gibi yıllardır alt yapıya büyük yatırıp yapan kulübe yakışmadı. 

KURAL DEĞİL, HAKEM HATASI 
Bu arada, Bolu Kıbrıscık maçına yönelik kural hatası yapıldığı yönündeki itirazdan bir şey çıkacağını sanmıyorum. Kişisel görüşüm buydu. Yetinmeyip işin uzmanlarına da sordum, bir şey çıkmaz yanıtı aldım. Maçın berabere bitmesinin ardından direkt penaltılara geçilmeyip, uzatmanın başlatılmış olması elbette bir hata ancak bu kural değil, hakem hatası. Statüde uzatma oynanmayacak diye bir madde varsa ve hakem yanlışlıkla oynatmışsa o artık yok hükmündedir. Uzatmanın tamamı oynanmış olsa, takımlardan biri attığı golle üstünlük sağlamış olsa bile değişen bir şey olmayacaktı. O bölüm oynanmamış, yani yok hükmünde kabul edilecekti. Demirsporlular daha önce böyle bir durumun yaşandığını ve ilgili takımın direkt olarak üst tura davet edildiğini söylüyorlar, o örneği emsal gösteriyorlar. 

GÖLCÜKSPOR’UN BAŞINA GELEN ÇOK FARKLI
 Evet, çok net hatırlıyorum 4 yıl önce yine yaş gruplarında Gölcükspor statüyle ilgili bir mağduriyetten dolayı direkt olarak üst kademeye çağırılmıştı. Ancak o zamanki durum böyle değildi. Averaj kuralı grup merkezindeki yetkililer tarafından doğru okunamamış, algılanamamış, elendi diye Gölcükspor evine gönderilmişti. Statü açıktı ve Gölcükspor’un itirazı kabul edildi ve ekibimiz direkt olarak ikinci kademe maçlarına çağırıldı. Gölcükspor ile Demirspor’un yaşadıkları birbirinden çok farklı. Gölcükspor statünün uygulanmamasından dolayı mağdur olmuştu, Demirspor’un başına gelen ise tamamen hakem hatası. Demirspor Kulübü ne olur ne olmaz düşüncesi içerisinde itirazını yapmış. Saygı duyuyorum.  Yanılmayı çok isterim ancak olumlu bir yanıt geleceğini sanmıyorum.  


Meltem herkesi düğününe bekliyor 
2003-2013 arası tam 10 yıl ASKF’de sekreterlik yapan, çalışkanlığı ve sevecenliğiyle spor camiasının gönlünde taht kuran Meltem Kolçak, iki yıldır TFF’de Hakem İşleri departmanında çalışıyor. Doğal olarak İstanbul’da kendine yeni bir düzen kurdu.  
Meltem yüzme dersi almak için gittiği TSYD Tesisleri’nde tanıştığı, tesis çalışanı Mustafa Can’a gönlünü kaptırdı.  Hayatlarını birleştirmeye karar veren çift bir süre önce nişanlanmıştı. Meltem geçen hafta içinde düğün davetiyesini bırakmak için ziyaretimize geldi.  Meltem Kolçak-Mustafa Can çiftinin düğün cemiyeti 22 Mayıs Cuma akşamı Mehmet Ali Paya Düğün Salonu’nda gerçekleşecek. 24 Mayıs Pazar günü de Sarıyer Evlendirme Dairesi’nde nikah kıyılacak.
 Meltem, başta spor camiası olmak üzere tüm dostlarını, sevdiklerini mutlu gününde yanında görmek istiyor. Ben şimdiden çifti kutluyor, sağlıklı ve huzurlu uzun bir birliktelik diliyorum.  
Bu yazı toplam 364 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.