1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eski İzmit’in yeni hali: AKÇAKOCA MAHALLESİ  
Eski İzmit’in yeni hali: AKÇAKOCA MAHALLESİ  

Eski İzmit’in yeni hali: AKÇAKOCA MAHALLESİ  

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan 2009 yılında göreve başladığı zaman ortaya attığı “Tarih Koridoru” projesini büyük ölçüde tamamladı.

A+A-

Akçakoca Mahallesi, Kapanca Sokak, İzmit’i en güzel gören bölgedeki tarihi yapılar elden geçirildi, restore edildi. Başkan Nevzat Doğan SEKA Park alanından başlayıp, Osmanlı Meydanı adını alan Dere Camii önündeki alana kadar uzanan Tarih Koridoru’nu, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni İsmet Çiğit’e gezdirdi.
 
İSMET ÇİĞİT

 İzmit’in tarihi mahallesi Akçokaca’nın elden geçirilmesi, tarihi binaların restore edilmesi, Kapanca Sokak’ın İzmit’e kazandırılması laflarını, 25-30 yıldan beri dinleriz. Eski Valiler, eski Belediye Başkanları, özellikle Kapanca Sokak’la çok ilgilenmişler, ama bir türlü el sürememişlerdi. Vali Memduh Oğuz döneminde bir Pembe Köşk’ün restore edilmesi bile adeta olay olmuştu.

BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM
Başkan Nevzat Doğan geçen hafta içinde beni alıp, Tarih Koridoru’na götürdü. Doğan bu bölgede yapılan işlerden haklı bir gurur duyuyor ve herkesi gezdirmek, göstermek istiyor.
Tarih Koridoru gezimiz, Akçakoca Mahallesi’nde, Dere Camii’nin hemen altındaki eski Süleymanpaşa Hamamı yerinde hizmet veren Sanat Kafe’de birer acı kahve ile başladı. Başkan Doğan, burada mükemmel İzmit manzarasını seyrederken, proje hakkında genel bilgiler verdi.
“Tarih Koridoru” adını verdiğimiz alan Seka Park içinden başlıyor. Kuşkusuz Seka Park Büyükşehir Belediyesi’nin projesi. Sonrasını İzmit Belediyesi yaptı. Seka Park’tan Gar önünden geçip, Saat Kulesi ve Atatürk Anıtı bölgesinden, Sanat Meydanı adı verilen AV Köşkü Avlusu’na geçiyor, buradan Kapanca Sokak’a girip, Akçakoca Mahallesi’ne tırmanıyorsunuz.
Her yer buram buram tarih kokuyor. Bir zamanlar durduğu yerde yıkılmak üzere olan Kurtuluş İlkokulu binası bile mükemmel şekilde restore edilmiş. İzmit Belediyesi, bu alan içindeki 71 binaya dokunmuş. Kimi restore edilmiş. Kimi yıkılmış, alan açılmış. Kimine giydirme yapılmış, görünümü düzeltilmiş. İzmit Belediyesi, dokunduğu 71 binanın 20’sini de sahipleri ile anlaşarak kamulaştırmış. Başkan Doğan; “Bu bölgede yaptığımız, kültür ve sanat adına bir Kentsel dönüşümdür” dedi. Bölgeyi gezince bu yaklaşımın çok doğru olduğunu anlıyorsunuz.

İZMİT MÜZESİ VE BUTİK OTEL
Eski Süleymanpaşa Hamamı’ndaki Sanat Kafe’de kahveler içildikten sonra Başkan Doğan ile gezintiye çıktık. Eski binaların bir kısmı yıkılmış, Osmanlı Meydanı açılmış. Meydan ve bu meydana açılan bütün sokaklar kilit parke taşı ile kaplanmış. Sokaklarda yerden aydınlatma sistemi var. Restore edilen bir tarihi bina, Akçakoca Muhtarlığı’na tahsis edilmiş. İzmit manzaralı bölgelere oturma grupları kurulmuş, küçük meydanlar oluşturulmuş.
Bu bölgede hava tertemiz. Şehir merkezinde egzoz ağırlıklı ağır ve zehirli hava yerine, burada tertemiz soğuk havayı teneffüs ediyorsunuz. Başkan Doğan, yine tarihi bir binanın restore edilmesiyle kurulan İzmit Belediye Müzesi’ni gezdirdi. Ahşap Müze’ye  ayağınıza galoş giyip girebiliyorsunuz. İzmit Belediye Başkanlığı yapan herkesin fotoğrafları var. Osmanlı döneminden kalma çok özel belgeler saklanmış. Bunlar sergileniyor. Başkan Doğan tek tek hepsini anlattı. Müze’de İzmit’in eski imar planları var. Aslında geniş caddeler, geniş meydanlarla çok modern bir şehir hedeflenmiş. Ama bugün biz, bu şehri yok ettik. Eğer o imar planlarına sadık kalınsaydı, bugün çok modern, çok rahat bir şehirde yaşıyor olabilirdik. Ama böylesine hızlı nüfus artışı ile bu yapıyı korumak da kuşkusuz mümkün değildi.
Müze’den çıkıp, Butik Otel olarak işletilen 3 katli tarihi binaya girdik. Bu arada buram buram tarih kokan bölgede film çeken ekipler de vardı. Daha önce üç dönem filmi bu bölgede çekilmiş. Başkan Doğan da bir tanesinde rol almış. Doğan, daha pek çok yapımcı ve yönetmenin bu bölgede film çekmek için sırada olduğunu anlattı.
İzmit Butik Otel 3 katlı, tarihi bir bina. Mükemmel restore edilmiş. Bu binaya da ayağınızda galoşla giriyorsunuz. Farklı manzaralara, farklı büyüklüklere sahip 9 odası var. İzmit’te yaşayanların büyük bölümünün böyle bir otelden haberi yok. Ama ilimizdeki kuruluşlara gelen yabancı misafirler, İzmit’e başka kentlerden gelen gezginler, internet üzerinden ulaştıkları bu otelde konaklıyorlar. Odaların büyüklüğü ve manzarasına göre kişi başına fiyat 80-160 TL (kahvaltı dahil). Otelin bütün odalarında banyo, tuvalet, TV, telefon, mini buzdolabı bulunuyor. Alkollü içki yok. Otelin yemek hizmeti de bulunmuyor.
Aynı bölgede 3 katlı restore edilmiş bir bina daha otel olarak işletilmek üzere Kocaeli Sanayi Odası’na tahsis edilmiş. KSO’nun 17 odalı bu oteli yeni yılın ilk günlerinde açması bekleniyor.

SANAT MEYDANI ÇOK İLGİ GÖRECEK
Kapanca Sokak’tan indik, yıkılan eski Orduevi sineması yerini de içine alacak şekilde yapılan Sanat Meydanı’na geçtik. Başkan Nevzat Doğan,  İzmit Lisesi’nin Yenimahalle’ye taşınmasının ardından 50nci Yıl Ortaokulu’nu İzmit Lisesi’ne taşımayı, Tarih koridoru içinde kalan 50nci Yıl Ortaokulu binasını yıkmayı planlıyor.
Sanat Meydanı, çok geniş bir alan. Av köşkünün bahçesi.. Geçmişte İzmit Adliyesi olarak kullanılan tarihi müştemilat binası da restore edilmiş. Ayrıca zemin alçaltılarak bu bina ön plana çıkartılmış. Geniş alanın bir köşesinde amfi tiyatro var. Ayrıca; resim, heykel sanatçılarının, fotoğraf sanatçılarının çalışması, sergiler açması için alanlar var. Sanat Meydanının, ilkbahar ve yaz aylarında çok büyük ilgi görmesi bekleniyor. İsteyen gelip burada müzik yapacak, isteyen resim çizecek, isteyen heykel yontacak. Sanatseverler de sanatçıyı iş başında izleyecek.

KAFE İHALESİ İPTAL
Sanat Meydanı içinde yapılan şirin kafe için bir süre önce işletme ihalesi yapılmıştı. Ama tesis boş. Başkan Doğan içine sinmediği için ihaleyi iptal ettiğini söyledi. Bu tesisi bir markanın işletmesini istiyor. Örneğin İzmit markası Yavuz’un Hoşgör’ün ilgilenmelerini bekliyor. Bu tesisin de istikbali parlak. Kapalı alanın yanı sıra, çimenlerle kaplı geniş bir bahçesi, müthiş bir manzarası var.
Başkan Doğan, Vali Konağı yanındaki tarihi demir kapıyı açtırdı, buradan Saat Kulesi önüne indik. Bu kapının yıllardır kapalı olması, Saat Kulesi, Atatürk heykeli bölgesinden Saraybahçe’ye girilememesi pek çok İzmitli’yi üzüyor. Doğan yakında bu kapının tamamen açılacağına da söz verdi.
Tarih Koridoru’nu arabanızla veya yaya olarak gezebilirsiniz. Nefesiniz yetiyorsa, sağlık sorununuz yoksa, yürüyerek gezmeyi tercih edin. Dere Camii önündeki meydana mutlaka gidin. Bu meydanın kenarındaki Süleymanpaşa Hamamı’ndaki kafede pastanızı söyleyin, kahvenizi için. Merak etmeyin, bölgenin tamamı, alkollü içkilerden arındırılmış bulunuyor. Yani günaha girme riskiniz yok. Başkan Doğan bu bölgedeki restore edilen bütün binaları sivil toplum örgütlerine, el sanatları ürünleri üretecek kuruluşlara çok makul fiyatlarla kiralamak istiyor.
Ben, Eskişehir’deki Odunpazarı bölgesini gezmiştim. Orası da restore edilmiş tarihi binalarla dolu. İnsanlar Türkiye’nin dört bir yanından otobüslerle akın akın Odunpazarı’na geliyorlar. Emin olun İzmit Tarih koridoru Eskişehir Odunpazarı’ndan çok daha güzel ve ilginç. Ama kimse bilmiyor, kimse gelmiyor, kimse burada gezmiyor. Bunun nedenini de Eskişehir ile İzmit arasındaki yaşam şekli farklılığında aramak gerekiyor.


 25712.jpg

HANIMLAR TEŞEKKÜR ETTİ- Başkan Nevzat Doğan tarihi Süleymanpaşa Hamamı’nda kurulan Sanat Kafe’ye geldiğinde, burada oturmuş, sohbet eden bir grup bayanla karşılaştı. Başkan’la fotoğraf çektiren bayanlar bölgede yapılanlar için teşekkür ettiler. 

25713.jpg

MÜKEMMEL MANZARA- Başkan Nevzat Doğan ile İsmet Çiğit. Sanat Kafe’de mükemmel manzara önünde sohbet ediyorlar. İzmit manzarası, Körfez Manzarası kelimelerle anlatılamayacak kadar mükemmel. Ama böyle bir mekanda bir yudum alkol bile yasak. Kahvelerini yudumluyorlar. 

25714.jpg

İZMİT BELEDİYE MÜZESİ- İzmit Belediyesi, restore ettirdiği tarihi binalardan birini İzmit Müzesi haline getirmiş. Osmanlı döneminden kalan resmi evraklar, 1920’li yıllarda belediye personelinin kullandığı aletler, giysiler burada sergileniyor. Bu müzede İzmit’in eski şehir planlarını da mutlaka görmelisiniz.       

25718.jpg

SANAT MEYDANI- Başkan Doğan’ın en çok övündüğü, yapımına en çok özendiği bölge, Av Köşkü bahçesi. Geniş meydan Sanat Meydanı olarak değerlendirilecek. Önümüzdeki bahar ve yaz aylarında bu meydan cıvıl cıvıl olacak. Başkan Doğan yıllardır kapalı olan tarihi demir kapının da açılacağı sözünü verdi.       

25716.jpg

BUTİK OTEL- Kapanca Sokak’ta restore edilen 3 katlı tarihi bina 9 odalı Butik Otel olarak kullanılıyor. Doğan ve Çiğit, bu şık otelin önünde görülüyor.   

25718-001.jpg

PIRIL PIRIL PARKE- Tarih Koridoru’nun Akçakoca Mahallesi’ndeki bölümünde bütün sokaklar en iyi cins taşla parke kaplanmış. Sokaklar çok güzel de dik bayırlarda yürümek için genç ve sağlıklı olmak gerekiyor.   

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum