1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eski Seka alanında Hollywood kuruluyor
Eski Seka alanında Hollywood kuruluyor

Eski Seka alanında Hollywood kuruluyor

İzmit için, İzmit’in geleceği için gerçekten önemli, hem emek, hem para gerektiren yatırımlara çok sık rastlamayız. Bu sütunların okurları bilirler; 2005 yılında kapatılıp, yok edilen Seka

A+A-

İzmit için, İzmit’in geleceği için gerçekten önemli, hem emek, hem para gerektiren yatırımlara çok sık rastlamayız.

Bu sütunların okurları bilirler; 2005 yılında kapatılıp, yok edilen Seka İzmit Fabrikasına ait alanın kent için değerlendirilemeyişini de sık sık eleştirmişimdir.

Geçen gün, Büyükşehir Başkanlık Danışmanı,  değerli dost Ömer Polat, “Gel seni bir yere götüreyim. Gör bak neler yapılıyor” dedi. Eski Seka Fabrikası alanına gittik. Gözlerime inanamadım. Hem bu alanın değerlendiriliyor olması, hem de bu kentin geleceği için gerçekten çok önemli bir kazanç olabilecek büyük bir girişimi gözlerimle görme, tanıma imkanı buldum.

Seka’nın eski fabrika alanı içinde, yıkıntı eski binaların bulunduğu bölgede, o Seka’nın dev kulesinin doğusundaki 100 dönümlük alanda çalışmalar 4 ay kadar önce başlamış. Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı film platolarından biri kuruluyor.

Ben salı günü gezdim. Büyük oranda platonun yapımı tamamlanmıştı. Şimdiye kadar bu iş için yaklaşık 10 milyon dolar harcayan,  bu bölgedeki yatırımın yüzmilyonlarca doları bulacağını söyleyen Otoman Film şirketinin sahibi Sami Dündar ile tanıştım.

Eski Seka’nın hurda binaları arasında eski İstanbul’un bir kısmını yeniden yapmışlar. Galata Kulesi bölgesi, Müslüman mahallesi, Gayrı Müslim mahallesi var. Saray, konaklar, hanlar, hamamlar, hayvan barınakları. Varlıklı aile evleri, yoksul aile evleri. Ne ararsanız var.

Bu ayın sonlarında yönetmen Ezel Akay “Motor” diyecek.  Seka Park alanında Türk televizyon tarihinin en pahalı, en iddialı dizilerinden biri olması beklenen  Gümüş Lale isimli dizinin çekimlerine başlanacak.

Film platosu haline getirilen bölgedeki binalar, işçilik inanılır gibi değil. Bu bölgede halen yaklaşık 400 kişi çalışıyor. Binalar, dev kayalardan, mermerlerden yapılmış gibi duruyor. Gidip duvarları, dev sütunları ellediğinizde strafor(köpük), ya da karton olduğunu anlıyorsunuz.

Görmeden inanılacak gibi değil. Gümüş Lale dizisinde mekan olarak kullanılacak bu yapılar büyük oranda bitmiş. Ayrıca,  bu dev dizi için gerekli bütün aksesuarlar, bütün giysiler de aynı bölgede kurulan atölyelerle yapılıyor. Strafordan dev Osmanlı topları yapılmış. Baltalar var kartondan, çok ağır, metal gibi gözüken mızraklar var. Eski tip tüfekler.. Hepsi orada Seka Fabrikası alanındaki platoda yapılıyor.

Gümüş Lale isimli dizi,  önümüzdeki sonbahar döneminde TRT’de yayına girecek. İlk aşamada 52 bölüm için anlaşma yapılmış. Oyuncuları belli. Ama şimdilik açıklanmıyor. Daha bu platoyu, ulusal basın bilmiyor. Sami Dündar, bu dev yatırımı sadece bir tek dizi için yapmıyor. Yakında plato, sektörün önemli isimlerine, ulusal medyaya tanıtılacak. Bu alanda dünya sinemasının, Türk sinemasının en önemli filmlerinin çekilmesi bekleniyor. Bölgede yapılan- hiç birinde beton, çimento, demir yok- binalar filmler için önemli  Ama daha önemlisi, burada deniz var, orman var, çiçek bahçeleri var. Bir film için, ya da dizi için ne istiyorsanız hepsi var.

Gümüş Lale, TRT’nin ve Türk televizyon tarihinin en pahalı yapımlarından biri olacak. Daha şimdiden başta Arap ülkelerinin televizyonları olmak üzere, pek çok yabancı ülkenin televizyonu talip olmuş. TRT önce kendisi yayına girmeden yabancılara satmıyormuş.

Bu dev platoyu kuran, Seka alanını Türkiye’nin Hollywood’u yapmak için olağanüstü bir maceraya atılan Sami Dündar, Türkiye’de sektörün önemli isimlerinden biri. 17 Ağustos 1999 depreminin olduğu gece, Donanma Komutanlığı’ndaki devir teslim törenindeki organizasyon görevi nedeniyle Donanma’daymış. Çok uzun süre enkaz altında kalıp, sağ kurtulmuş.

Belli ki maceracı bir ruhu var. Büyükşehir Belediyesi’nin kendisine sağladığı lojistik desteğe teşekkür ediyor. Kurduğu film platosunun İzmit’i dünyada bir marka yapacağına, 5 yıl içinde bütün dünyanın burayı tanıyacağına inanıyor.

100 dönümlük alanda bu dev plato kurulurken, eski Seka’nın hepsi kırık dökük, berbat durumdaki binalarına da hiç dokunulmuyor. Bir tek ağacın, bir tek dalı incitilmiyor. Gerçekten çok büyük, çok görkemli bir iş.

Sami Dündar, TRT’de önümüzdeki dönem yayınlanacak Gümüş Lale isimli dizinin çok büyük ilgi göreceğinden emin. Dizi, 1700’lü yılların başlarında Osmanlı Sarayı’nda, padişah 3 ncü Ahmet döneminde geçen bir dönem filmi.  TRT, bu diziyi ne kadar tanıtabilir, TRT’de bu dizi ne kadar tutar, bu başka bir konu. Ama gördüklerimden sonra eminim ki, eski Seka Fabrikası alanında kurulan bu plato, Türkiye’de sinema sektörünün merkezi olacaktır.

Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Eski Gölcük Yolu üzerindeki Uluslararası Fuar Merkezi binasının film platosu olmasını istemiş, beklemiştik. Olmadı. Şimdi Seka alanında bu plato kuruluyor. Burada çekilecek ilk dizide başrol oyuncuları dışında 300-400 figüran rol alacak. Halen çalışan marangoz, terzi, inşaat ustası, hayvan bakıcısı gibi elemanların hepsi bu bölgeden seçilmiş. Bir kısmı KO-MEK mezunu. Dizideki figürasyonun tamamı da bu kentin insanları olacak.

Sami Dündar, “Dünyanın neredeyse her yerini gezdim. Doğası, iklimi, ulaşım imkanları ile filmcilik için İzmit’ten daha uygun bir yer yok. Bu plato, İzmit’i dünya filmcilik alanında marka şehir yapacak” diyor.

Ben de bu sektöre çok inananlardan biriyim. Ayrıca, sinema sektörünün Türkiye’de önümüzdeki yıllarda çok daha fazla gelişeceğine de inanıyorum.

Seka alanında iyi bir şey yapılıyor. Şimdilik bu alan “Ben gezeyim de bir göreyim” diyenlere kapalı. Ama yakında bütün ülkeye ve Türkiye’ye tanıtımı başlayacak.

Eminim orada yaratılan minik İstanbul’u, o dekorları görünce siz de en az benim kadar şaşıracaksınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.