1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Eski yöneticilerden beklenen
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Eski yöneticilerden beklenen

A+A-
Kocaelispor’da bir süredir eski yönetici alacaklarının hibe edilmesine yönelik çalışmalar yapılıyordu. Başkan Bahri Yavuz, pazartesi akşamı canlı yayında ilk kez kamuoyunu bilgilendirdi. Mahkemesi süren dönemler hariç eski yöneticilerin yaklaşık 3.5 milyonluk alacağıyla ilgili yapılan girişimler sonucu şimdiye kadar 800 bin TL dolayında bir hibe olmuş.  2’si başkan 8’i yönetici 10 isim alacağını bağışlamış. Tümüne teşekkür ediyoruz. Ancak İbrahim Saral için mutlaka bir parantez açmamız gerekiyor. Zira hibe edilen rakamın önemli bir bölümü onun alacağı. 676 bin TL gibi bir rakamdan söz ediyoruz. Sevgisi Saral, hiç düşünmeden, şu kadarı kalsın bari demeden tüm alacağını bağışlamış. Bildiğim kadarıyla Saral, daha önce de ciddi rakamları hibe etmişti. 

KIYMETİNİ BELEMEDİĞİMİZ BAŞKAN
Kocaelispor tarihinde bana göre kıymetini bilemediğimiz, haksızlık yaptığımız sayılı başkanlardan biriydi İbrahim Saral. Görev yaptığı dönem güçlü bir şekilde arkasında durabilsek, hoşgörülü, yapıcı olabilsek her şer farklı olabilirdi. Geçti gitti, zamanı geriye döndürmek mümkün değil. Keşke demekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. Buradan sevgili Saral’a 700 bin TL dolayındaki alacağını bağışlayarak ne kadar iyi bir Kocaelisporlu olduğunu bir kez daha gösterdiği için teşekkür ediyorum. Saral bu davranışıyla herkese örnek oldu, mesaj verdi. Tabi o mesaj alınmak istenirse. Kulübü kapanmaktan kurtaran, isminin tarih olmasına izin vermeyen sevgili Orhan Görsen de 55 bin TL’lik alacağını bağışlamış. Ona yakışan da buydu, sağ olsun.
KALYONCU’YU AYRI TUTMAK GEREKİR
 Ahmet Can, İlyas Çakır, Abdülkadir Yılmaz, İsmail Alioğlu, Abdullah Zorlu, Ali Yılmaz, Murat Özdağ ve Necmi Gidici’ye yaptıkları bağışlar için şükranlarımızı sunuyoruz. Bu arada dün akşam saatlerinde bu yazıyı yazarken alacaklı listesinde adı gözüken Abdi Malkoç aradı. Listede isminin gözükmesinden duyduğu üzüntüyü paylaştı, “Daha önce kulübe haber göndermiştim, bağışla ilgili imzalanacak bir şey varsa getirin diye. Herhalde unutulmuş. Bugün yine aradım, hatırlattım. Kocaelispor’dan hiçbir alacağım yoktur” dedi. Abdi’ye de teşekkürlerimizi iletelim.    Başkan Yavuz, canlı yayında çok doğru bir şey söyledi. Eski yöneticiler bağış yapmadan, diğer alacaklılara gidemeyiz, daha doğrusu gidecek yüzümüz olmaz dedi. Başkan Yavuz, henüz alacağını hibe etmeyen diğer yöneticilerle ilgili durumu detaylı bir şekilde anlatmadı ancak bildiğimiz kadarıyla bazıları telefonlara çıkmamış, bazıları geri dönüş yapmamış. 1 milyonun üzerinde alacağı olan Oktay Kalyoncu’yu ayrı yere koyuyorum. Transfer yasağını kaldırırken elini en çok cebine atan, varını yoğunu veren isimdi. Kaç yıldır neler çektiğini, neler yaşadığını da iyi biliyorum. Dolayısıyla sevgili Kalyoncu’dan tüm alacağını hibe etmesini istemek haksızlık olur. 

VERGİDEN DÜŞME ORANI YÜKSEK 
Çok iyi bir Kocaelisporlu olduğunu zaten o zaman yaptığı büyük fedakarlıklı göstermiş, kimsenin yapamayacağını yapmıştı. Bugün yine elinden geleni yapmaktan kaçınmayacaktır. Alacağının belli bir kısmını bağışlayacaktır. Geri kalan kısmını almak istemesine saygı duymalıyız. Eski başkan Nebil Uzun’un da hatırı sayılır bir alacağı gözüküyor. Tamamını düşünmeyebilir ancak ne kadarını bağışlayabileceğini açıklamalı.  Alacağı olan diğer yöneticilerin de ben en kısa süreçte bağış yapacaklarını umuyorum. Sevgili Başkan Yavuz canlı yayında altını çizdi. Kocaelispor şu anda amatör kümede olduğu için hibelerin vergiden düşme oranı oldukça fazla. Baktığımızda alacaklı yöneticilerin hemen hemen tamamı bir işleri, bir firma sahibi. Bağış yaptıklarında önemli bir kısmı vergiden düşeceğine göre çok fazla düşünmelerini gerektirecek bir durum olmadığını sanıyorum. En kısa süreçte bağış makbuzlarını almak için hepsini kulübe davet ediyoruz. Şimdiden teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir sanayi kuruluşu çıkıp yeni stadyuma isim sponsoru olur mu ? 

Gerçi Alikahya’daki yeni stadyumun açılmasına yaklaşık bir yıl gibi uzun bir zaman var ama şehirde isim ne olacak tartışmaları şimdiden başladı. Şu ana kadar pek öneri ortaya atıldı. Kocaeli Arena, Körfez Arena, Hodri Meydan Arana, Nikomedia Arena, Yunus Arena, Pişmaniye Arane gibi. Kimisi de mevcut İsmetpaşa adının yeni stadyuma da koyulması gerektiğini düşünüyor. Geçenlerde isim konusunda mutlaka bir anket çalışması yapılmasını, halka, taraftara danışılması gerektiğini yazmıştım. İlk adımı biz attık ve internet sitemizde anket çalışmasını başlattık. Bu ankete mutlaka katılın ve düşüncenizi paylaşın. İlk gelen oylarda İsmetpaşa ile devam tercihi biraz ağır basmış gözüküyor. Hodri Meydan ve Kocaeli Arena takipte.  Bu konuda kendi düşüncemi daha önce yazmış, Hodri Meydan Arena isminin yakışacağını belirtmiştim. Bu anketten nasıl bir sonuç çıkacak, merak ediyorum. 
İSİM SPORSORU İLE KAYRAK YARATILMALI 
Bu arada yeni stadyumun ismi ne olsun tartışmaları arasında gazetemiz internet sitesindeki bir yorum dikkatimi çekti. Emre Kaya adındaki bir Kocaelispor taraftarı yeni stadyumun ismi ne olsun tartışmasına farklı bir pencereden bakmış, “Hyundai Arena, Ford arena, Yıldız Entegre Arena, Posco Arena, Brisa Arena gibi bir sponsor bulun. 10 senelik isim hakkını senelik 5 milyon dolardan kiralayın. Stadın kullanım hakkını Kocaelispor’a verin, bu 50 milyon dolarla borçsuz, yepyeni sıfır kilometre bir Kocaelispor gelsin. İsterlerse yönetime de Büyükşehirden 2-3, sponsordan 2 kişi atansın, mali denetimi bu yöneticiler sağlasın. Böylece bütün tartışmalar sona ersin” demiş.
 
VALİMİZ DEVREYE GİRERSE, OLABİLİR 
Kuşkusuz öncelikli ve asıl yaklaşım bu olmalı, isim sponsorluğu zorlanmalı. Sanayinin başkentiyiz diyorsak, yeni stadyuma dev şirketlerden biri isim sponsoru olabilir. Bu konuda Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu devreye girip, Kocaelispor’un ciddi bir gelir elde etmesini sağlayabilir. Ancak Kocaelispor’un bulunduğu lig düşünüldüğünde isim sponsorluğuna sıcak bakacak veya anlaşma karşılığı ciddi bir para verecek kuruluşu bulmanın hiç kolay olmadığını da kabul etmek durumundayız. Stadyuma güçlü bir isim sponsoru bulmak için Kocaelispor’un üst liglere çıkmasını beklemek durumunda olabiliriz. 
 Başkan Yavuz, Gebze maçının gece oynanmasına sıcak bakmıyor
 
Kocaelispor’da gündemdeki konulardan biri de Gebzespor maçının gece oynanması. Başkan Yavuz’un bu konudaki düşüncelini merak ediyorduk.
 Pazartesi günkü canlı yayında Yavuz, “  Taraftarımızın isteğine saygı duyuyorum, gece maçı oynayalım diye ben de isterim. Ancak Gebzespor maçı çok kritik. Kazanmak zorunda olduğumuz bir maç. Bizim takımda gece maçına alışık bir-iki futbolcu var. Bu durumları dikkate almak durumundayız. Gebze maçının gece olmasına pek sıcak bakmıyorum ancak daha sonraki süreçte iyice rahatladıktan sonra farklı maçları gece oynayabiliriz” dedi. Sormadım ancak teknik heyet ile futbolcuların da Başkan gibi düşündüklerini sanıyorum. Takımın menfaati söz konusuysa, başkan, teknik ekip ve futbolcular böyle istiyorsa, taraftarımız gereken anlayışı gösterecek, gece maçı talebini erteleyecektir. 
Bir önemli konu daha var. Köşemde bir kaç kez köşemde dile getirdim. Derincespor’un bu sezon her hangi bir başvurusu olmadığı için Gebzespor maçını cumartesi günü oynamak zorunda kalabileceğimizi yazdım.  Başkan Yavuz canlı yayında bu konudaki soruma, “Derincespor Başkanı Şahin Çavuşoğlu ile bizzat görüşüp, TFF’ye başvurmalarını isteyeceğim. Bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Gebzespor maçını olması gerektiği gibi pazar günü oynayacağız” dedi.  Ne diyelim, inşallah. 
Bu yazı toplam 492 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.