1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Eskiden seçimlerin nabzı Halkevi Meydanında atardı
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Eskiden seçimlerin nabzı Halkevi Meydanında atardı

A+A-
7 Haziran’da genel seçimler yapılacak. Adaylar çeşitli mekanlarda düzenleyecekleri toplantılarla kendilerini tanıtacak, projelerini açıklayacak. 
Orta yaş ve üstü kuşak İzmitliler hemen hatırlayacaklardır. Eskiden İzmit’te seçimlerin nabzı o binada ve o meydanda atardı. İzmit Halkevi Meydanı, nice siyasi liderler gördü. O meydanda şimdi tarihe karışmış nice partilerin bayrakları sallandı. 
Türkiye’deki modern mimarinin ilk örneklerinden olan İzmit Halkevi Binası, güya İzmit Belediyesinin girişimiyle restore edilecekti. Halkevi binası gözümüzün önünde çürüyüp gidiyor. Bu şık binanın 76 yıllık öyküsünü merak edenler için bugün Halkevi’ni yazıyorum.
1938 yılında inşaatı başlayan İzmit Halkevi binası Mimar Seyfi Arkan tarafından tasarlanmıştır. Merkez bina, halkevi binası olarak19 Şubat 1941 tarihinde hizmete girmiştir. Yapının bitirilmesi 21 Şubat 1943 yılındaki Halkevlerinin kuruluşunun 11. yıldönümünde gerçekleştirilmiştir. Modernist mimari üslupla inşa edilen bina, Adana Halkevi binası ve Ankara Opera binası ile birlikte Türkiye'de üç örnekten birisi olarak Cumhuriyet döneminin yenilikçi anlayışını yansıtmaktadır. Yapıyı hem ikiye bölen, hem de çatı katında birleştiren ara kesit mekanı ile mimarinin ve türünün en ilginç örneğidir. Ayrıca kuzey-batı köşesindeki deniz feneri olarak kullanılmış olan kulesi binayı daha ilginç hale getirmektedir. Halkevi bahçesinin tanzim edilmesi ve park haline getirilmesi için Peyzaj Mimarı Mevlüt Baysal'ın hazırladığı proje uygulanmıştır. Yapı konferans salonu ile şehir lokantası ve eğitim birimlerini içeren iki ana bölümden oluşmaktadır. Şehir lokantası ve konferans salonunun bulunduğu kütleler birbirlerine yarı açık bir koridorla bağlanmıştır. Her iki yapıya bu koridordan geçişle ulaşılmaktadır. Deniz yönüne bakan kavisli cephe eskiden şehir lokantasının olduğu bölümdür ve cephe boyunca uzanan kolonlarla bölünmüş yatay bant pencereler yer almaktadır. Konferans salonu ve fuayenin bulunduğu kütlenin ana caddeye ve deniz yönüne bakan cephesi geri çekilerek kolonlar tarafından taşınan çıkmalarla cephe ön plana çıkarılmıştır. Geriye çekilen bu cepheler boyunca konferans salonunun yan çıkış kapıları sıralanmıştır. Dolayısıyla, konferans salonunun yan çıkışlarından ve kolonların arasından doğrudan sokağa ulaşılmaktadır. Bu yan çıkışlar bugün kullanılmamaktadır. Konferans salonunda balkon bölümü bulunmaktadır. Salondaki koltuk düzenlemesi yeniden yapılmıştır, ilk düzenleme koltukların arasında geçiş kolaylığı için koridor oluşturulmasını öngörmekteydi. Ancak bugünkü düzenlemede bu tamamen iptal edilmiştir. 1980 yılından bu yana, İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu olarak hizmet veren bina geçmişte Halkevi, Şehir Lokantası, Turizm Müdürlüğü, Öğretmenler Lokali, Musiki Cemiyeti gibi kurum ve kuruluşlara mekanlık etmiştir. Kentin siluetinde vazgeçilmez bir yeri olan bina, Kocaelililerin en çok yararlandıkları mekan olma özelliğini de taşımaktadır. Yapı iki bölümden oluşmaktadır. Bugün birinci bölümde idari odaları ve derslikler bulunmaktadır. Toplam 21 odadan oluşan bu bölümde, 11 adet dershane bulunmaktadır. Halk Eğitim Merkezi olarak, köy ve şehir kurslarının toplamında, yılda yaklaşık 25.000 kişiye eğitim-öğretim hizmetleri verilmektedir. İkinci bölüm ise, çok amaçlı kültür salonu olarak kullanılmakta ve 442 koltuk kapasitesi ile İzmit'in sosyal ve kültürel aktivitelerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Halk Eğitim Merkezi, bulunduğu bölgenin eğitim, öğrenim, üretim, rehberlik, danışma, kültür ve sanat merkezidir. 


YIL 1957
İzmit Halkevi ve meydanı yıllarca İzmit’te siyasi partilerin miting alanı olmuştu. Bu fotoğraf 1957 yılında bir CHP mitinginde çekilmiş. CHP’liler Genel Başkan İsmet İnönü’yü bekliyorlar. O yıllardaki siyaset coşkusunu görmek mümkün. 
SÜLEYMAN DEMİREL
En kalabalık mitinglerini İzmit Halkevi Meydanında yapardı ve ölümsüz şapkasını seçmenlerin üzerine sallayıp dururdu. 
BÜLENT ECEVİT
1970’li yılların Karaoğlan’ı, merhum Bülent Ecevit, İzmit’teki mitinglerinde daima barışın simgesi güvercin uçururdu. 
NECMETTİN ERBAKAN
Milli Görüş hareketinin efsane lideri merhum Necmettin Erbakan da İzmit’teki mitinglerini coşku içinde yapar, seçmenleri çiçekle selamlardı. 
Bu yazı toplam 2108 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum