1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eşler cezaevinde mahrem görüşebilecek
Eşler cezaevinde mahrem görüşebilecek

Eşler cezaevinde mahrem görüşebilecek

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı, cezaevlerindeki evli hükümlü ve tutukluların eşleriyle mahrem şekilde görüştürülmesine imkan tanıyan yönetmelik yürürlüğe girdi. Tutum ve davranışlarıyla diğer hükümlülere

A+A-

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı, cezaevlerindeki evli hükümlü ve tutukluların eşleriyle mahrem şekilde görüştürülmesine imkan tanıyan yönetmelik yürürlüğe girdi. Tutum ve davranışlarıyla diğer hükümlülere örnek olan ve bütün kurallara uyanlar ödüllendirilecek. Hükümlü ve tutuklulara en erken ayda bir, en geç üç ayda bir olmak üzere 3 saatten 24 saate kadar eş görüşmesi ödülü verilebilecek.

Hükümlü ve Tutukluların Ödüllendirilmesi Hakkında Yönetmelik, Resmî Gazete’de yayımlandı. Ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutukluların ödüllendirilmesine ilişkin usul ve esaslarla bu ödüllerden yararlanmanın kapsam ve şartları düzenlendi. Yönetmelik, ceza infaz kurumlarında bulunan bütün hükümlü ve tutukluları kapsıyor. Hükümlü ve tutukluların ödüllendirilmesiyle bu kişilerin, yeniden sosyalleşmesini sağlamak suretiyle insan haklarına saygılı, hukuki ve toplum kurallarına bağlı bireyler olmalarını teşvik amaçlanıyor. İdare ve Gözlem Kurulu tarafından verilen ödüllerin türleri ve kimlere verildiğiyle gerekçelerini içeren aylık listeler yapılarak, denetimlere imkan verecek şekilde özel bir klasörde saklanacak. Kurul kararlarına karşı infaz hâkimliğine şikâyet ve infaz hâkimliği kararlarına karşı ağır ceza mahkemesine itiraz yolu açık olacak. Kapalı ceza infaz kurumlarındaki evli hükümlü ve tutuklulara, kurum personelinin yakın nezareti olmaksızın eşleriyle mahrem görüşme imkanı sağlanacak. Haftalık açık veya kapalı ziyaret süresi uzatılabilecek. Kapalı yerine açık ziyaret, üst üste kullanılmayan ziyaret sürelerini toplu kullanma, haftalık telefonla görüşmesi sayı veya süresini arttırma, sosyal, kültürel veya sportif etkinliklerden öncelikli ve daha uzun süreli faydalanma, haftalık harcama miktarını yarı oranında arttırma, tek kişilik odada televizyon bulundurma, hediye, takdir belgesi ve tavsiye mektubu gibi ödüller verilebilecek. Çocuk hükümlü ve tutuklulara ayrıca anne ve babası veya vasisiyle kurum personelinin yakın nezareti olmaksızın görüşme ödülü verilecek.

TUTUM VE DAVRANIŞLARIYLA DİĞER HÜKÜMLÜLERE ÖRNEK OLANLAR ÖDÜLLENDİRİLECEK

Disiplin cezası almamış veya kaldırılmış hükümlü ve tutuklular, şu tutum ve davranışların bir veya birkaçını sergileyip diğer davranış türlerine de açıkça aykırı davranmamaları halinde ödüllendirilecek: “Tutum ve davranışlarıyla diğer hükümlü ve tutuklulara iyi örnek olmak. İyileştirme faaliyetlerine, geçerli mazeret dışında sürekli ve etkin bir şekilde katılarak kişisel gelişim göstermek. İş ve eğitim öğretim faaliyetlerine, geçerli mazeret dışında sürekli katılarak üstün başarı göstermek. Kurumdaki kişisel ve ortak kullanım alanlarıyla bu yerlerde bulunan eşyaların temizlik, düzen ve korunmasına azami özen göstermek. Kurum içi ya da dışındaki sosyal, kültürel veya sportif faaliyetlere sürekli ve etkin bir şekilde katılarak kişisel gelişim göstermek. Kurum işleyişini sürdürmek için gerekli olan kurum iç hizmetlerinin yerine getirilmesinde istekli olmak ve üstün gayret göstermek. Uyuşturucu, alkol veya sigara bağımlısı olup da kurtulmak için kurumca yürütülen eğitim veya tedavi programlarına katılarak gelişim göstermek. Kurum asayiş ve düzenini tehlikeye düşürebilecek. hukuka aykırı bir eylemin ortaya çıkarılmasını sağlamak.”

EŞ VE AİLEYLE GÖRÜŞME ÖDÜLÜ

Eş görüşmesi için kuruma gelen ziyaretçilerden Türk vatandaşı olanların kimlik numarasını içeren resimli bir kimlik belgesi, yabancı uyrukluların ise pasaport veya onun yerine geçebilecek bir kimlik belgesiyle birlikte hükümlü veya tutukluyla evli olduğunu ispatlayan, Türkçe tercüme edilmiş resmî onaylı belge göstermesi zorunlu olacak. Kurul, her kararla bir defa eş görüşmesi ödülü verebilecek. Aynı kampüs veya kurumda barındırılan hükümlü veya tutuklu eşlerin bu ödülden faydalanması için her ikisi hakkında da ayrı ayrı ödüllendirme kararı verilmesi gerekecek.

İlk görüşmenin süresi, 3 saat olarak belirlenecek. Bu süre, hükümlü veya tutuklunun tutum ve davranışları, kurumun fiziki yapısı, personel sayısı ve mevcut doluluk durumu dikkate alınarak, kademeli şekilde 24 saate kadar arttırılabilecek. Eş görüşmesi, dinî ve millî bayramlarla Adalet Bakanlığı tarafından açık görüşme izni verilen özel günlerde yapılamayacak. Eş görüşmesinin gün ve saati kurumun fiziki yapısı, personel sayısı ve mevcut doluluk durumuyla hükümlü ve tutukluların talepleri dikkate alınarak, 09.00 ile 17.00 arasında başlayacak şekilde belirlenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.