1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Esnaf çok büyük sıkıntıda; Pazarcı biraz saygılı olsun
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Esnaf çok büyük sıkıntıda; Pazarcı biraz saygılı olsun

A+A-
Piyasalarda adı konulmamış bir ekonomik kriz ortamı zaten uzun süreden beri yaşanıyordu. 
İzmit’te ticaretin her alanında büyük markalar, büyük mağazalar ticarete hakim oldular. Şehrin çevresini kuşatan AVM’leri saymıyorum bile.. 
Şehir merkezindeki küçük esnaf zaten geçmiş yılları mumla arıyordu. Bir de yeni yılla birlikte ağır kış koşulları geldi Okullar tatil oldu. Son bir haftadır, İzmit esnafı gerçekten çok durumda. Şehir merkezinde dükkanı olan, büyük kira bedelleri ödeyen, devlete, yerel yönetimlere vergilerini, harçlarını; elektrik, su, gaz faturalarını ödemeye çalışan esnaf, perişan.. 
Kentin bütün kurumlarının İzmit şehir merkezinde ticareti canlandıracak çareler aramaları gerekiyor. Başta belediyeler olmak üzere  bütün kamu kurumlarının, her türlü ihtiyacının temininde  şehir esnafını  tercih etmesini sağlayacak kesin kararlar alınması lazım.. 
Tramvay Ankara Caddesi’nden (Şahabettin Bilgisu Caddesi) geçecek de, şehir merkezindeki ana caddeler araç trafiğine kapanacak, otopark sorunu ortadan kalkacak mı, bir an önce buna karar vermek lazım.. 
Başta Kocaeli Ticaret Odası olmak üzere; esnaf odalarının, esnaf derneklerinin, hatta işadamı derneklerinin bu konuya odaklanması, İzmit esnafını kurtaracak çözümler araması lazım. 
………
Esnaf açısından, İzmit şehir merkezindeki ve ilimizin bütün ilçe merkezlerindeki ticaretin canlanması açısından, bir şeyler yapılması için zaman çok gecikmişken, kent gündemine Pazarcı- Belediye kavgası düştü. 
Öncelikle bütün samimiyetimle belirtmek isterim; pazarcılık mesleğine çok büyük saygım var. Çok zor bir iş.. Özellikle kendi toprağında büyük çabalarla sebzesini, meyvesini yetiştiren üreticinin, bunu toplayıp pazara getirmesi kendisi için çok büyük zahmet, bu kentte yaşayan herkes için büyük bir nimettir. 
Ancak, ilimizde Pazarcılar Odası’nın, bu meşakkatli, bu çok zor mesleğin mensuplarını iyi temsil ettiğini söylemek mümkün değildir. Pazarcılar Odası’nın iç bünyesinde yıllardan beri birkaç isim arasında adeta kan davası vardır. Sürekli birbirlerinden davacı olur, birbirlerini  “Yolsuzluk” yapmakla suçlarlar. 
İzmit’te pazarcılar ile, yerel yönetim arasındaki kavgaların da ucu çok eski yıllara uzanır. Sefa Sirmen 1990’lı yıllarda Belsa Plaza’yı yaptırmak için, Perşembe Pazarı’nı eski yerinden kaldırmak isteyince kıyamet kopmuştu. Pazarcılar Odası için, şehir menfaatleri hiç önemli değildir. Belediyelerden sürekli talep ederler. Aslında kentin en önemli alanları, caddeleri, sokakları- artık Türkiye’de bile hiçbir ilde kalmamış biçimde- onlara haftanın en az bir günü tahsis edilir. Ama yine de onların kılına dokunamazsınız. 
Düşünün ki, İzmit gibi bir şehirde, yıllar öncesinden söz verilmiş olmasına rağmen hala Kozluk Mahallesi gibi trafik açısından en sorunlu bölgede, pazar günleri cadde ve sokaklar üzerinde pazar kurulması engellenememiştir. 
…….
Pazarcılar Odası yönetimi agresiftir. Hep kendisine ister. Onlar istedi diye Ulus Pazarı İzmit’ten kovulmuştur. Onlar istedi diye özelleştirilen Tekel’in çok değerli arazisi(Otogar arkasında), bilabedel Pazarcılar Odası’na verilmiş, sonra da bu arazi üzerine Büyükşehir Belediyesi büyük para harcamıştır. Şimdi gidin, o devlete, millete ait çok değerli arazideki pazar yerini görün. Hiç kullanamadılar. Ücretsiz sahip oldukları tezgah yerlerini başka kentlerin çalışkan, kendi şehirlerinde tezgah açacak yer bulamayan pazarcılarına sattılar. 
Pazarcılar Odası’nın eski yönetimi de İzmit Belediyesi ile, geçtiğimiz yıllarda büyük bir kavga içine girmişti. Nevzat Doğan, çok haklı olarak cumartesi günleri şehrin göbeğinde kurulan Cumartesi Pazarı’nı Perşembe Pazarı alanına kaydırmak istemiş, hakaretlere, saldırılara maruz kalmıştı. Bu gerilimde Büyükşehir Belediye Başkanı, pazarcılardan yana racon kesti, Nevzat Doğan’ı harcadı. Şimdi, Büyükşehir İzmitli Pazarcılar için, Kadıköy Mahallesi’nde çok büyük paralar harcayarak Türkiye’nin en görkemli, en modern kapalı pazar yerlerinden birini yapıyor. 
Son kavga, mevcut pazar yerlerinde büyük bir rant haline gelen tezgah yerlerinin bir başkasına devri sırasında alınan paranın, Pazarcılar Odası tarafından mı, yoksa Belediye tarafından mı alınacağı kavgasıdır. Tezgah devrinden oluşan rantı o tezgahı devreden pazarcı alıyor olsa, yine sesim çıkmaz. Ama Oda yönetimi alıyor. İzmit Belediyesi de haklı olarak “Ben alacağım, neden Oda alsın” diyor. 
Nevzat Doğan bu tür konularda olabildiğince dik durabilen bir yönetici. Yakın geçmişte, “Cumartesi Pazarı” kavgasında Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından pazarcılara ezdirilmesi çok yanlıştı. Şimdi böyle bir karar alındı diye pazarcıların organize olması, Belediye Başkanına hakaret etmesi kabul edilebilir değildir. 
Bu tartışma konusunda CHP’lilerin de pazarcılardan yana tavır almalarını hayretle karşılıyorum. Aslında CHP’li yönetici arkadaşları, bu tartışma başlamadan önce uyarmıştım, “Pazarcılar Odası ile kol kola girmeyin. Sonra sizin başınıza da patlar” demiştim. Nevzat Doğan, 30 Mart seçimleri sırasında büyük yanlış yaptı. Bir oy fazla alabilmek için Pazarcılar Odası’nın şimdiki yönetimi ile kol kola girdi. Oda Başkanı da haklı olarak şimdi bunu kullanıyor, Doğan’ın yüzüne vuruyor. 
……….
İzmit’te tartışılması gereken, bir an önce yapılması gereken çok iş var. Pazarcılar üzerinden kopartılan kavga, suni bir kavgadır. Kent siyaseti de ne yazık ki bu tür kavgalara müstahaktır. İzmit, şehir merkezi esnaflarının yok olmaya sürüklenen gidişatını  önüne koyup tartışmak;  esnaf için çıkış yolları aramak zorundadır.Bu patırtı, gürültü içinde kimse İzmit esnafının içinde bulunduğu hali görmüyor. 
Bu yazı toplam 719 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum