1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne Kurt talip
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne Kurt talip

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne Kurt talip

Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği başkanlığına aday olduğunu duyurdu.

A+A-

13 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği kongresi öncesinde Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt aday olduğunu açıkladı. Kurt’a destek için Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, Berberler Odası Başkanı Mustafa Bozkurt ve Pastacılar Odası Başkanı Yaşar Yılmaz basın açıklamasında hazır bulundu. Öte yandan mevcut başkan Kemal Kaya daha önce aday olmayacağını duyurdu. Başkanlık için ilk adaylığını Kadir Durmuş ilan etmişti.

KAYA’YA TEŞEKKÜR ETTİ
Adaylık açıklamasını yapan Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt  “Geçtiğimiz günlerde 28 yıldır Birlik başkanlığımızı yapan Kemal Kaya başkanımızın tekrar aday olmayacağını açıklamıştır. Kocaeli genelindeki oda başkanlarından helallik alarak 13 Mayıs 2018’de görevini tamamlayarak Birliğe veda edeceğini basın ve kamuoyuna duyurmuştu. Bizler de kendisine teşekkür ediyor ve bundan sonra ki yaşantısında sağlıklı, huzurlu uzun ömürler diliyoruz. Kocaeli genelinde Esnaf Odaları bünyesinde 52 oda ve odalara bağlı olarak resmi 65.000 üyesi olan ilimizin en büyük sivil toplum örgütü olarak faaliyetini sürdürmektedir. Birliğin amacı kendisine bağlı odaların sorunlarını gerek ilimizde gerekse Ankara' da dile getirmek, çözüm üretmektir.

EL ELE OMUZ OMUZA
Bu amaçla değerli oda başkanlarımız ve yöneticilerimiz ile yapmış olduğumuz istişareler neticesinde 13 Mayıs' ta ki yapılacak olan genel kurulda Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği başkanlığına aday olduğumuzu siz değerli basın mensupları aracılığı ile Kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz. Rabbim bu kutsal görevi bizlere nasip ederse genç, dinamik, bilgili ve donanımlı kadrolar ile hizmet yarışında olacağımızı  var olan sorunların bilincinde olduğumuzu odalarımızla el ele omuz omuza vererek ahilik geleneğinden gelen toplumun bir neferi olarak sorumluluktan kaçmayacağımızı pasif bir birlik değil, sizlerin de katılımıyla aktif, kentte söz sahibi olan, sorunların ifade edildiğinde çözüm arayarak gücü ve iradeyi yakalayan bir yapı kuracağımız, farklı odalarda faaliyet gösteren esnaflarımızın ilişkilerini geliştirmesini, diyaloglarının arttırılmasını sağlayacağı, güçlü yapının oluşturulması açısından hayati bir konu olan bu hususta birlik olarak aktif hareket edeceğimizi beyan ederiz.

GÖZE VATAN YÖNETİCİLİK VAAT ETMİYORUZ
Biz esnafımıza yaşantısı ile göze batan bir yöneticilik vaat etmiyoruz, sorunları özümsemiş ve bu sorunları çözmeyi hedefleyen bir yönetim anlayışı vadediyoruz. Bu gaye ve amaç ile ilimizin en büyük sivil toplum örgütü olan birliğimize farkındalık getirmek odalarımıza ve esnaflarımıza katkı sağlamak, ilimizdeki diğer sivil toplum örgütleri ile beraber hareket etmek şehrimizde ki bürokrasi başta valilik, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri, siyasi parti teşkilatları ile istişareler ederek Odalarımızın sorunlarına çözüm üretmek önceliğimiz olacaktır.  Genel Kurulda bizlere yetki verdiği takdirde kısa vade de öncelikli yapılması gereken konuların başında şunlar var.

tt66-001.jpg

YÜZDE 50’Sİ HAVUZ 
Başkan ve Yönetim Kurulunun almış oldukları ücret ve huzur haklarının yüzde 50’si ile havuz oluşturularak Birliğimize bağlı Odalarımızın sorunlarını çözmekte kullanılacaktır. Odalarımızın sorunları, sıkıntıları ve çözüm önerileri için il ve ilçelerde belli aralıklarla oda başkanlarımız ve yönetimleriyle istişare toplantıları yapılacaktır. Bağlı bulunduğumuz bakanlıklar ve devletimizin sunduğu KOSGEB MARKA HALKBANKASI gibi esnaf ve sanatkârlara vereceği gerek hibe gerekse iş kurmak için alınacak desteklerle ilgili görüşmeler sağlanacaktır.  Birliğimize bağlı odalarımızın üyelerinin sağlık sorunlarıyla alakalı ilimizdeki özel hastaneler ile görüşülüp sağlık hizmetlerinden avantajlı olarak yararlanmaları sağlanacaktır.

KURULUMUZ ADINA SÖZ VERİYORUZ
Odalarımızın ve üyelerimizin mesleki faaliyetlerini tanıtmaları için gerek ilimizde gerekse diğer iller ve yurtdışında ki fuar organizasyonlarına katılımları için destek sağlanacaktır. Birliğimize bağlı odalarımızın üyelerinin okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilerimize komisyon kurularak burs verilmesi sağlanacaktır. Uzun vadeli olarak başta merkezde olmak üzere odalarımızı bir araya toplayacak bugünkü ihtiyaçlara cevap verebilecek fiziki şartlarda üyelerimize daha iyi hizmet sunabilecekleri modern bir yapının oluşturulması sonrasında da ilçelerde bu yapıların oluşturulması sağlanacaktır. Bütün bunların gerçekleşmesi için seçilecek olan yönetim kurulumuz adına söz veriyoruz”

FORMÜL ÜRETMEK İSTİYORUZ
Pastacılar Odası Başkanı Yaşar Yılmaz, “Çok iyi bir yönetim olarak iyi hizmet vereceğimiz inandığımız için bu koltuklarda kaldık. Yeni bir anlayış yeni bir sayfa açılacak” dedi. Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, “Daha önce bir arpa boyu bile yol almadık. Bazı dallardaki esnaflarımız için birlik öncülük yapacak ki daha iyi projeler de yapacağız” diye konuştu. Berberler Odası Başkanı Mustafa Bozkurt ise şunları söyledi: “Ortak hedefimiz Kocaeli’ye yakışır fiziki şartlar ver hizmet anlamında Kocaeli’de ki odalar birliğini yönetmek amacıyla bir araya geldik. Daha sonran katılacak arkadaşlarımız bizimle aynı duyguları paylaşacaktır. Önem verilirse bu düşüncelerimizi harekete geçireceğiz. Biz esnaf odamızın sorunlarının görüşüp çözmek istiyoruz. Bunlara katkı sağlayacak formülleri üretmek istiyoruz”

Çiğdem ARMAĞAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.