1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Esnafımıza sahip çıkmıyoruz
Esnafımıza sahip çıkmıyoruz

Esnafımıza sahip çıkmıyoruz

İzmitli esnaf Ahmet Dağlaroğlu ile ilgili işlerinin bozulduğu haberini ben geçtiğimiz hafta duymuştum. Özellikle lokantacı ve büfeciler arasında kulaktan kulağa yayılıyordu. Dün yerel gazetelerde de çı

A+A-

İzmitli esnaf Ahmet Dağlaroğlu ile ilgili işlerinin bozulduğu haberini ben geçtiğimiz hafta duymuştum. Özellikle lokantacı ve büfeciler arasında kulaktan kulağa yayılıyordu. Dün yerel gazetelerde de çıktı.

Gerek 2001 yılındaki büyük kriz döneminde, gerekse 2008 yılındaki “Teğet geçen” kriz döneminde İzmit'te pek çok işyerinin kapandığını, özellikle bu kentin yerlisi pek çok tanınmış, geçmişte başarılı olup, iyi para kazanmış işadamının ticaret alanından çekildiğini görmüştük.

Şehir merkezinde arka arkaya dükkanlar kapanıyordu. Zor duruma düşen, borçlanan, işini kapatan bu insanlara sahip çıkan olmadı. Çevresindekiler birer birer uzaklaştı...

Ahmet Dağlaroğlu, bu kentte çok geniş bir kesim tarafından tanınır. Bu şehrin sokaklarının adamıdır. Hep gülen yüzü, hep içten dostluğu ile girdiği ortama renk katan, dostları tarafından aranan bir insandır.

Efes Pilsen Bayii olarak iyi para kazanmasına karşın, abartılı bir yaşamı da olmamıştı.

Bu durumdaki bir işadamının ekonomik olarak zor duruma düşmesine hayret ettim. Efes Pilsen rakipsiz bir ürün. Böyle bir ürünün bayisiyken sıkıntıya düşmek üstelik tali bayilere 3-3,5 milyon TL borçlanmak akıl alacak gibi değil…

Ahmet Dağlaroğlu’nun sıkıntıya düşmesinde mutlaka çeşitli etkenler, kendisine ait hatalar vardır. Benim kafama takılan konu zor duruma düşen esnafımızın ardından İzmitlilerin gösterdiği umursamazlık. Efes Pilsen bayiliği hemen İstanbullu bir firmaya aktarmış. İstanbul’dan gelen adam burada kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Parasını ödemeyeni tanımaz. Ahmet Dağlaroğlu ile yıllarca ticaret yapmış, sıkışık zamanında “Bugünlük idare et” demiş esnafın da işi zorlaşacak...

25-30 yıl önce İzmit’te insanlar birbirlerine daha çok sahip çıkar, zora düşene destek verirlerdi. Şimdilerde herkes neredeyse birbirinin ardından teneke çalacak. Biraz da bu yapı İzmit'te İzmitli işadamlarını bitiriyor diye düşünüyorum.

Bir kişiyi kurtarmak yetmez

Dünkü gazetenin manşetinde yer alan “Sokakta yetişti, Tıp kazandı” başlıklı haber, gerçekten iç açıcı, moral verici çok güzel bir haberdi.

Mahmut Avaş, iç göç dalgası ile İzmit'e savrulmuş, Topçular Mahallesi'nde oturan sekiz çocuklu, yoksul bir ailenin oğlu. Ailesinin ekonomik açmazı nedeniyle, çok küçük yaşlardan itibaren sokaklarda simit satıcılığı, ayakkabı boyacılığı yapmış. Sokaklarda çalışırken, Sosyal Hizmetler Kurumu ekipleri O'nu bulmuş. Ailesinin de onayını alarak, Yetiştirme Yurdu'na yerleştirmişler.

Mahmut, İzmit'te 80 nci Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezinde, yani eski adıyla Yetiştirme Yurdu'nda büyümüş. Topçular İlköğretim Okulu'nu bitirdikten sonra 24 Kasım Anadolu Lisesi'ni kazanmış. Mahmut Avaş, bu okulu bitirdikten sonra, girdiği üniversite sınavlarında da başarılı olmuş. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanmış.

Sekiz çocuklu yoksul ailenin oğlu Mahmut, artık bir doktor adayı. Eminim, Tıp Fakültesi'ni de zamanında bitirecek, başarılı bir hekim olacaktır. Çünkü Mahmut, hayatın zorluklarını daha çok küçük yaşlardan itibaren bilen, hayatı tanıyan bir insan olarak yetişmiş.

Sosyal Hizmetler Kurumu yetkilileri Mahmut Avaş ile ne kadar gurur duysa az.

Ancak bir Mahmut'u kurtarmak yetmez. İzmit'te sokaklarda daha yüzlerce potansiyel Mahmut var. İlgilenilip, eğitildiğinde bu ülke için yararlı işler yapacak nice parlak beyinler var. Türkiye bu çocuklarla ilgilenmek, en büyük potansiyelini değerlendirmek zorunda…

60 Evler Köprüsü gerekli bir proje

Büyükşehir Belediyesi, ulaşımla ilgili çok önemli bir projenin daha ihalesini yaptı. D-100 Karayolu ile Derince Sahilini, 60 Evler bölgesini birleştirecek köprü için açılan ihaleye yedi firma katılmış.

Derince Sahil Köprüsü'nün yaklaşık 2 milyon TL'ye mal olması bekleniyor. Köprü 37. 5 metre olacak, D-100'den gelen araçların, demiryolu üzerinden geçip, sahile ulaşmasını sağlayacak.

Derince Sahili için böyle bir proje gerekliydi. 60 Evler Bölgesi, İzmit Körfezi kıyılarındaki en mutena semtlerden biridir. 60 Evler Sahili’ne,  yine bölgede bulunan Harikalar Sahiline ulaşım hayli zordu. Bu köprü ile bu sorun ortadan kalkmış olacak.

Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri son yıllarda çok önemli sahil düzenlemeleri yaptılar. Ancak Başiskele ile Karamürsel dışındaki projelerde, ana yollardan ulaşım hayli sıkıntılı. Derince Sahili için bu sorun ortadan kalkmış olacak.

Bu arada, İzmit şehir merkezi ile İzmit sahili arasında da araç geçişine olanak sağlayacak en az bir tane köprü veya alt geçit daha gerekiyor. Yayalar için üç tane büyük köprü yapıldı. Ama araçların sahile geçişi için Carrefour Köprüsü ile Seka Kavşağı dışında alternatif bulunmuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.