1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Eteklik giyin ortalarda öyle dolaşın”
“Eteklik giyin ortalarda öyle dolaşın”

“Eteklik giyin ortalarda öyle dolaşın”

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Enpay işçilerine destek olmak için fabrika önünde açıklama yapan Birleşik Metal İş Sendikası Şube Başkanı Hami Baltacı işveren ve Türk Metal Sendikası yöneticilerini kastederek, “

A+A-

Sendikal faaliyette bulundukları için işlerine son verilen 11 Enpay çalışanı için fabrika önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Özcan Atar, Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı, işten atılan işçiler, fabrika çalışanları ve sendika üyeleri katıldı. Fabrikada 08.00-16.00 vardiyasında çalışan Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şubesi üyesi işçiler de işten atılan arkadaşlarına destek olmak için “İnadına sendika inadına DİSK, İş ekmek yoksa barışta yok, Türk Metal’i Enpay’dan çıkaracağız, Ekmeğe uzanan eller kırılır, Etek giyen temsilci istemiyoruz, Enpay sizinle gurur duyuyor, Atılan işçiler geri dönecek,Gangster sendika istemiyoruz, Sendika hakkımız engellenemez, Ahlaksız amir istemiyoruz, Birleşe birleşe kazanacağız,  Kukla sendika istemiyoruz, Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz, İşçiyiz haklıyız kazanacağız, Direne direne kazanacağız, İşverenin itleri yıldıramaz bizleri, şeklinde sloganlar, ‘Yuh’ sesleri ve alkışlarla fabrika girişine yürüyerek basın açıklamasına katıldı. 

ASLA MORALİNİZİ BOZMAYIN

Fabrika önünde konuşan Şube Başkanı Hami Baltacı, “Bu mücadele yeni başladı. Artık lambadan cin çıktı. Yağma yok. Bu mücadele gücü yeten yetene. Kim etek giyecek kim mücadele edecek göreceğiz. Kıran kırana mücadele başladı. Biz kavgadan kaçmayız. Camdan bakarak değil çıkacaksın meydana delikanlı gibi geleceksin. Korkak tavuklar gibi saklanmayın. Arkadaşlarımıza yaptıklarınızı fitil fitil burnunuzdan getireceğiz. Eteklik giyin ortalarda öyle dolaşın. Arkadaşlar. Asla moralinizi bozmayın. Bu yola beraber çıktık. Birlikte mücadele edeceğiz” dedi. 

SARI SENDİKALARIN SONU GELİYOR

Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar ise şu ifadelere yer verdi: “Bu mübarek günde arkadaşlarımızın ekmeğinden edilme haberi ile uyandık. Aylardır en temel yasal hakkınız için mücadele ediyorusunuz.  Kanun ve yasa saygılı olsalardı şu yaşananlar yaşanmayacaktı. Yasal ve demokratik hakkını kullanan yurttaşlar olarak çalışma düzenini devam ettireceksiniz. Yapmış olduklarının kelime anlamı korkaklıktır. İşveren korkuyor. Enpay işçilerinin gücünden korkacaksınız. Kendi iradeleri ile seçtikleri Birleşik Metal İş Sendikası’ndan korkacaksınız. Onların gücü sizin krallığınızı, sarı sendikanın bu fabrikadaki saltanatını yıkacak. İstifa ettiğiniz sarı sendikanın ve diğer sarı sendikaların sonu geliyor. 

EKMEK VE HAK MÜCADELESİ

Bu ülkedede onbinlerce işçi bu saltanatlara karşı mücadele ediyor. Menfaat çetelerine karşı mücadele ediyorlar. Sendikal haklarını kullandıkları zaman güvenlik güçlerinin de engellemesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Hepiniz şundan emin olun. Sizler en küçük bir yanlış yapmadınız. Kanundan kaynaklanan meşru müdafa hakkınızı kullanıyorsunuz. Bu kararlılıkla devam edeceksiniz. Bu, ekmek ve hak mücadelesidir. Çoluk çocuğumuzun rızkının mücadelesini veriyoruz. Başını önüne eymesi, utanması gereken bayrama bir kaç gün kala insanların ekmeğini elinden almaya kalkan utanmazlardır. Bu ülkede sözüm ona demokrasi var. Ama hangi sendikaya üye olacağınızı seçemiyorsunuz. 
ASIL TERÖRİST SİZSİNİZ KAHPELER 
Enpay işçileri yıllardır kendi taleplerini, Toplu İş Sözleşmesi beklentilerini sarı sendikaya iletmeye çalıştı. Onlar talepte bulunan işçileri patronlara ihbar ederek kapı önüne koymaktan vazgeçmediler. Enpay işçilerine el kaldırdılar. Ey şerefsizler gelsinize buraya. Bize terörist diyorlar. Ulan biz buradayız. Alnımız açık başımız dik. Asıl teröristler böyle günde işçileri ekmeğinden eden sizsiniz kahpeler. Hepiniz şunu çok iyibilin. Enpay işçileri et ile tırnak gibi kader birliği gerçekleştirdi. Birleşik Metal İş olarak bu mücadeleyi sonuna kadar götüreceğiz. Enpay işçilerinin talepleri ya karşılanacak ya da bu fabrikada çarklar duracak. Amacımız huzursuzluk çıkarmak değil. Bu işçiler sendikal haklarını kullanacaklar. El birliği ile bu mücadeleyi biz kazanacağız.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
40 Yorum