1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Evladınızın parmak izi alınırken ne hissedersiniz?
Evladınızın parmak izi alınırken ne hissedersiniz?

Evladınızın parmak izi alınırken ne hissedersiniz?

İki evladım var. Biri kız, biri erkek. Kızım Cahit Elginkan Anadolu Lisesine, oğlum Mimar Sinan İlköğretim Okuluna devam ediyor. Bu sütunun takipçileri hatırlayacaklardır. Kızım daha ilköğre

A+A-

İki evladım var. Biri kız, biri erkek. Kızım Cahit Elginkan Anadolu Lisesine, oğlum Mimar Sinan İlköğretim Okuluna devam ediyor.

Bu sütunun takipçileri hatırlayacaklardır. Kızım daha ilköğretimdeyken her 23 Nisan’da Uluslararası Çocuk Şenliği için İzmit’e davet edilen yabancı konuk öğrencilerden birini evimizde konuk etmiştik. Önce iki Gürcü kızı Lana ve Salome, sonra bir Rus kızı Tamilya ve son olarak da Kosova Prizren’den Melisa… Bizimkiler en çok Melisa ile anlaştılar. Melisa, Türkçe konuşuyordu. Yeme içmede, gezip tozmada hiç sorun yaşamadık. Melisa, ülkesine döndükten sonra Prizren’de berberlik yapan babası Fikret Bey ve diğer aile fertleriyle düzenli olarak telefonda görüşüyoruz. Onlar bizi bu yaz Prizren’de bir düğüne davet ettiler, biz onları Türkiye’ye davet ettik. Facebook’taki muhabbet de cabası…

Ama artık konuk öğrenci defterini kapattık.

Şimdi deplasman maçlarına çıkıyoruz.

Kızım, her nasılsa Avrupa Birliği Commenius programına dahil edilmiş. 6 öğrenci, 4 öğretmenden oluşan bir heyetle 3 Nisan’da İtalya’nın Milano kentine gidiyorlar. Uçak biletini üç ay öncesinden aldık. Ancak pasaportunu son iki haftaya bırakmak zorunda kaldık. Zira, hizmet pasaportu yurt dışı görevinden en az 15 gün öncesinden veriliyor.

Hizmet pasaportu, devletin kendi kamu görevlilerine, sporculara ve öğrenci olarak yurt dışına gideceklere verdiği gri pasaport. Hizmet pasaportundan harç alınmıyor, sadece 54 TL pasaport defter bedeli alınıyor.

Önceki gün, yani pazartesi günü işe gitmedim. Ben, eşim ve kızım sabah erkenden Kaşkaldere’deki Emniyet Müdürlüğünün yolunu tuttuk. Çünkü 18 yaşından küçük çocuklarda anne ve babanın, polisin gözü önünde muvafakat vermeleri gerekiyor.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi’ne saat 09. 00 gibi girdik. Hizmet pasaportunda önceden randevu alınması gerekmiyor. Zaten ilk biz gittiğimiz için de hiç beklemeden başvuru bankosuna yanaştık. Genç polisler var. Ne yapmamız gerektiğini anlattılar. En önce evraklarımızı kontrol ettiler.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün verdiği görevlendirme yazısı.

Biyometrik fotoğraflar.

Nüfus cüzdanları aslı ve fotokopileri.

54 TL pasaport defter bedelinin bankaya yatırıldığına ilişkin dekont.

Hepsi tamam.

Ama önce parmak izi alınması gerekiyor.

Yeni uygulamaya göre pasaport başvurularında 7 yaş üstü çocuklardan dahi parmak izi alınması zaruri.

Parmak izi alınması bende çok olumsuz bir etki yaptı.

Yıllarca polis muhabirliği yapmışım. Parmak izi, bende suç işlemiş bir zanlı imajı yaratıyor.

Zaten polisiye-gerilim filmlerinde de hep görmüşsünüzdür.

Parmak izi, “suç” ile özdeştir.

Bizimkiler parmak izi denilince, siyah mürekkepli bir süngere parmak basılacak sandılar. Doğrusunu söylemek gerekirse ben de öyle sandım.

Ancak parmak izi görevlisini görünce olayın tamamen Amerikanvari, FBI cinsinden bir iş olduğunu anladım.

Görevli polis memuru, sağ elinde mavi bir ameliyat eldiveniyle kızımın iki el başparmağı, sonra tüm parmaklarını tek tek ve en son iki el 4 parmağını yan yana bir cihazın camına bastırdı. Aynı anda bilgisayar ekranı, alınan parmak izini tarayarak(scan) kaydetti. Kimlik bilgileri ve fotoğrafıyla bir çıkış alındı. Kırmızı bir mühür vuruldu. Bu parmak izi kaydının sürücü belgesi ve silah ruhsatı alımında geçerli ve zorunlu olduğunu hatırlatan polis memuru, “Allah silah almayı nasip etmesin. İnşallah ehliyet alırken kullanırsın” diye temennide bulundu.

Durdum düşündüm.

İnsanların parmak izi neden alınıyor?

İnsanların kimlik belgesi, fotoğrafı, imzası neden yeterli olmuyor?

Mesele, Avrupa Birliği Müktesebatıysa…

Değil parmak izi, başka bir organınızın resmini de koysanız, Avrupa, Türklere vize vermiyor.

Zaten AB’ye üye olacağımız falan da yok…

Öte yandan kızımı İtalya’ya 10 günlüğüne davet eden, Avrupa Birliği…

Kafam karıştı.

Her şeye rağmen, insanlardan zorla parmak izi alınmasını insan haklarına aykırı, utanç verici buluyorum.

Bir baba olarak, kızımın parmak izi alınırken, boğazıma bir şeyler düğümlendi.

Avrupa Birliği baskısıyla, kendi insanımıza “Olağan Şüpheliler” filmini çeviriyoruz. İnsanlığımızdan ödün veriyoruz. Muhteşem Yüzyıl yaşamış bir milletin evlatları olarak biz bunları hak etmiyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.