1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Evlilik Okulu ile boşanmaların önüne geçilecek
Evlilik Okulu ile boşanmaların önüne geçilecek

Evlilik Okulu ile boşanmaların önüne geçilecek

Kartepe Kaymakamlığı, Türkiye’de boşanmaların önüne geçecek yeni bir projeye imza atıyor. Kalkınma ajansı desteği ile kurulma aşamasına gelen Evlilik Okulu, bireylere evlilik öncesi ve evli

A+A-

Kartepe Kaymakamlığı, Türkiye’de boşanmaların önüne geçecek yeni bir projeye imza atıyor. Kalkınma ajansı desteği ile kurulma aşamasına gelen Evlilik Okulu, bireylere evlilik öncesi ve evlilik sonrası eğitim verecek. Birçok alanda uzmanlar tarafından verilecek eğitim ile aile içi sorunlar çözülerek boşanmaların önüne geçilmesi hedefleniyor. Projenin, Türkiye genelinde uygulanması için çalışmalar yapılacak.

Evlilik, tarihin en eski kurumu olmasına rağmen, günümüz insanı çeşitli nedenlerden dolayı evlilik fikrinden uzaklaşıyor. Gençler, öğrenim ve iş hayatlarına gereğinden fazla önem verirken, evlilik konusunu yeterince önemsemiyor. İş hayatına donanımlı olarak başlayabilmek için çok fazla emek, zaman ve para harcayan bireyler, sıra evliliğe gelince kendilerini hazırlamak için hiç çaba göstermeyebiliyor. Ya da gerçek dışı beklentilerle evliliğe başlanmakta ve evlendikten sonra da sorunların üzerinde gerektiği kadar yoğunlaşmamasından dolayı evlilikler kısa ömürlü oluyor. Her önemli ikili ilişki, geçmişteki bitmemiş işlerin ve giderilmemiş ihtiyaçların tekrar sahneye çıkmasına neden oluyor.

Boşanma oranı hızla artıyor

Batı'da çok büyük nispette çökmüş bulunan aile, Batılılaşma sürecindeki Türkiye'de de büyük hızla çökmeye doğru gidiyor. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar da bunu gösteriyor. 1930 yılı ile 2008 arasında Türkiye’de 3 milyon 4 bin 148 kişi boşanmış. Ülkenin ekonomik yönden en geri, halkın en fakir olduğu 1940 ile 1949 yılları arasında 58 bin 395 çift boşanırken, en fazla kalkındığına inanılan 2000 ile 2007 yılları arasında ise 603 bin 622 çift boşanmış. Daha ilginç bir rakam olarak, 2000 ile 2006 yılları arasındaki, yani 6 yıldaki boşanma sayısı, 1940 ile 1999 yılları arasındaki, yani 59 yıldaki sayıya neredeyse eşit. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun verilerine göre, 1990 yılında 25 bin 712 olan boşanma sayısı, 2004 yılında 88 bin 736'ya çıkmış. Yani, 1990-2004 arasını kapsayan 15 yılda boşanma oranı yüzde 245 artış göstermiş. 2007 yılında 94 bin 219 çift boşanırken, bu sayı 2008 yılında yüzde 5,7 artarak 99 bin 663'e yükseldi. 2010 yılında boşanma sayısı 120 bini geçti.

Aile sorunları eğitimle çözülecek

Oranı hızla artan boşanmaların önüne geçmek için Kartepe Kaymakamlığı, yeni bir projeye imza attı. Marmara Kalkınma Ajansı’ndan alınan destekle açılma aşamasına gelen ve ücretsiz olan okul, evlenme öncesi vatandaşları birçok alanda bilgilendirerek evliliğe hazır hale getirecek, evli çiftleri de aynı şekilde eğitime alarak oluşan sorunlar çözülecek. Okulda, uzman eğiticiler tarafından iletişim kurma, kendini tanıma, sevgisini gösterme, kişilik farklılıklarına hazır olma, saygı duyma, beklentilerini belirleme, problem çözme, beklentileri açıkça söyleme, iş ve özel hayat dengesi, evlilikte sağlıklı cinsel yaşam, çocuklara sahip olma, manevi eğitim, dini ve vatani, insani değerler, tarih, sağlık ve koruyucu sağlık gibi bilgiler verilecek.

Haftada 2 saat eğitim verilecek

Çiftler, evlilik öncesi dönemde veya evlendikten sonra programa katılabilecekler. Programa çift olarak katılacaklara, ilişkilerini değerlendiren bir anket uygulanacak. Ayrıca, programa katılan çiftler altı ay süresince takip edilecek. Haftada bir gün, iki saat olmak üzere toplam 10 seanstan oluşan program, hafta içi akşam saatlerinde veya hafta sonu olacak.

Her yerde açılmalı

Türkiye’de hızla çöken aile yapısı ve boşanmaların önüne geçmek için böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, okulun evlenme öncesi ve evlenme sonrasında eğitim vereceğini söyledi. Yeni evli çiftlerin de takip edilerek belli bir bilgi ve veri tabanı oluşturacaklarını da belirten Ünaldı, bu proje ile boşanma oranını düşürmeyi hedeflediklerini aktardı.

Hedefleri arasında, projeyi Türkiye geneline de yaymak olduğunu ve bunun üzerine de çalıştıklarını aktaran Ünaldı, “İnsan hayatında yeni bir dönemi başlatacak olan evlilik kararını almak hiç de kolay değildir. Maddi ve manevi sorumluluklar, ömür boyu bağlılık, özgürlüklerin kısıtlanması ve daha birçok neden insanın kafasını karıştırmaya yeter de artar. Bu yüzden evliliğe kesin karar vermeden önce, kişi evlenmeyi düşündüğü kişiyi, evliliği ve beklentilerinin gerçekçi bir biçimde değerlendirilmesini sağlayacak bir evlilik öncesi eğitim programına katılmak çok yararlı olacaktır. Evlilik kararı almaya çalışırken insan kendini baskı altında hissedebilir ve hatta oldukça stresli günler yaşayabilir. Evlilik öncesi eğitim, hissedilen karmaşanın çözümlenmesine katkı sağlayacaktır.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.