1. HABERLER

  2. Evlilik programları için 13+ yaş sınırı talebi
Evlilik programları için 13+ yaş sınırı talebi

Evlilik programları için 13+ yaş sınırı talebi

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, evlilik programlarının yayını esnasında RTÜK tarafından uygulanan akıllı işaret sisteminde 13+ yaş (şiddet / korku, cinsellik) işaretinin yer almasını önerdi.

A+A-

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, evlilik programlarının yayını esnasında RTÜK tarafından uygulanan akıllı işaret sisteminde 13+ yaş (şiddet / korku, cinsellik) işaretinin yer almasını önerdi. Öz, konuyla ilgili görüşlerini RTÜK Başkanı Davut Dursun ile de paylaştığını aktardı.

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, televizyon yayınlarının toplum üstündeki etkilerine dikkat çekerek, “Televizyonlarda yer alan evlilik programlarının içeriğinden birçok vatandaşımızdan şikâyet mesajları almaktayım. Aynı zamanda bu konuda vatandaşlarımızın, RTÜK ve TBMM Dilekçe Komisyonu'na sürekli şikâyette bulundukları bilinmektedir. Bu programların yasaklanmasının ya da yayından kaldırılmasının söz konusu olmadığı malumdur. Ancak içeriklerinin mümkün olduğunca kontrol altına alınması, denetimlerin artırılması ve izleyicilerin doğru yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu hem idari, hem de sosyal sorumluluğumuzdur.” dedi.

AKILLI İŞARET

Faruk Öz, bu kapsamda izleyicilerin bilinçlendirilmesi ve doğru yönlendirilmesi, aynı zamanda bu tür programların çocuklar başta olmak üzere aile yapısına olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla, ‘evlilik programlarının’ yayını esnasında RTÜK tarafından uygulanan akıllı işaret sisteminde 13+ yaş (şiddet / korku, cinsellik) işaretinin yer almasının yararlı olacağını söyledi. Öz, “Bununla birlikte toplumun her kesiminin şikâyetçi olduğu program içeriklerinin de gözden geçirilmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili görüşlerimi RTÜK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Davut Dursun’a bir mektupla ilettim. Gerekirse TV gündüz kuşağı programları başta olmak üzere, TV yayınlarının aile ve toplum yaşantısına etkilerinin incelenmesi için Meclis Araştırması Önergesi vereceğim.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.