1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Evren ve evrenleşme!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Evren ve evrenleşme!

A+A-
12 Eylül 1980 askeri cunta darbesinin baş aktörü ve aynı zamanda 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 98 yaşında vefat etti. Çok iyi bir iş başarmışçasına, Eşitlik sağlansın diye: “bir sağdan, bir soldan astık”  Keza, “asmayalım da besleyelim mi?” diyerek televizyonlarda o mel’un işlerini pişkince anlatmıştı.
Aslında merhum Mehmet Ali Birand, o darbe girişimini yazdığı kitapta gayet güzel ifade etmişti. Bu girişimin ABD’nin bir tertibinin olduğunu gece gelen telefonda ABD yetkililerinin “Türkiye’de bizim çocuklar işi başardı” mealindeki ifadeleriyle gayet iyi anlatılıyor. Bu sözler, hala kulaklarda çınlıyor. 

Hani, despot, diktatör, Nemrut ve Firavun nitelemeleri yapılıyor ya, işte tam da Evren için söylenebilecek ifadeler olduğu söyleniyor. O dönemde Evren, kestiği kestik, astığı astık ve binlerce genci işkence hanelerden geçirerek hunharca katletmiş, binlercesini de hapishanelerde çürütmüştür. Demokrasi rafa kaldırılmış, Siyasi parti liderlerine yasak getirilmiş, kimileri Zincirbozan’a sürgün edilmiş ve kimileri de hapishanelere tıkatılmıştır.
Özellikle İslami camia ile Kürtler, Evren’in o abuk subuk uygulamalarıyla kan kusmuş, dinlerini ve dillerini yaşamalarına yasak getirilmiş, Türkiye’de tam bir despotizm örneği sergilenmiştir. 
Ellerine imkân geçip de Evren’e rahmet okutacak uygulamalara imza atan piyasada mebzul miktarda Fıravunlaşmış insanlara rastlamak mümkün.  Adam işgal ettiği koltuğu kaptırmamak için iş ve eylemlerinde Hakk’ı ve halkı baypas ederek tüm değerleri kendi politik hırsına kurban edebiliyor. Keza, aynı siyasal hareketin içinde bulunan siyaset arkadaşlarını bile bir çırpıda yok etmekten zerre kadar tereddüt etmiyor. Anında ayaklarının altına karpuz kabuğu yerleştirip ayağını kaydırabiliyor. Sanki hiç ölmeyecekmiş, Hakka ve halka hesap vermeyecekmiş gibi, adeta zücaciye dükkânına dalan fil gibi etrafı tarumar etmekten çekinmiyor. 
Yakın geçmiş tarihe baktığımızda, Saddam örneğini görürüz. O Saddam ki, kullandığı kimyasal silahlarla Halepçe’de 5000 Kürdü bir anda yok etti. 80 tane sarayı ve milyar dolarlarca servetiyle Karun’u ve Firavunu gölgede bırakan yaşamı, nasıl da tarumar olduğu gözler önündedir. Keza, Kaddafi ve Mübarek’te de ondan farksızdı.
“Ölülerinizi hayırla yad ediniz” ilahi öğretisi hepimiz için geçerliyken, bu ölümün arkasında hayırdan bahsedene rastlamadım. İnanın çok da üzülüyorum. Bir döneme damgasını vurmuş bir zatın ardından güzel şeylerin söylenmemesi kahredicidir. Yarın biz de Hakk’a yürüdüğümüzde, ardımızdan hayırla bahseden bir topluluk olsun isteyelim. Elimize bir fırsat geçtiğinde, şeytanlıkların her çeşidini devreye sokarak, onlarca maşaları kullanıp Müslümanları mağdur ederek hile ve desiselerle elde ettiğimiz makam ve mevkileri daha da kavileştirmek ya da beş-on yıl sonrasını da garantilemek için şeytanlıklar zincirine yeni yeni halkalar eklemememiz lazım. Kitaba uymak yerine; kitabına uydurmak için “indirilen dinin yerine; uydurulan dine” göre amel etmeyelim. Çünkü, ölüm ve hesap günü var. 
Adaleti ve hukuku zedeleyen uygulamalarla, insanları ezen anlayışlar yıkılmaya mahkûmdur. İş ve eylemlerimizde Hakk’a ve halka hesap vereceğimiz gerçeğini unutmamalıyız. Irki taassubun girdabına kendimizi kaptırarak ümmetin gözyaşlarıyla elde edilen kazanımları bireysel menfaatlerimize kurban etmemeliyiz. Zira, “zulm ile abad olan; kahr ile berbat olur”  
Bu yazı toplam 635 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.