1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ey Şiddetten Buğz edenler
Ey Şiddetten Buğz edenler

Ey Şiddetten Buğz edenler

Ey Şiddetten Buğz eden Türk ve Kürt aydınları! Gelin el ele verip bu ateşi söndürelim Siyasi amaç uğruna insanların kanı ve canı üzerinden siyaset yaparak istediğini elde etme zehabına kapılanlar, h

A+A-

Ey Şiddetten Buğz eden Türk ve Kürt aydınları! Gelin el ele verip bu ateşi söndürelim...

Siyasi amaç uğruna insanların kanı ve canı üzerinden siyaset yaparak istediğini elde etme zehabına kapılanlar, halkın nefretinden kurtulamazlar. Kim hangi amaç uğruna olursa olsun cana kast etmek suretiyle mücadele etme yolunu seçerse, şunu iyi bilmeliler ki, muvaffak olmaları mümkün değildir.

Bildiğiniz gibi, geçen hafta Türkiye’yi yasa boğan bir olay yaşandı ve 15 gencecik can bir anda yok olup gitti. Kin ve nefret arttı. Bu müessif olayın fail/faillerine bir şeyler kazandırmayı bir yana, onları toplumun gözünde melun insanlar olarak pekiştirdi.

Bu tür menfur olayların son bulması için kimse cesaretle ve samimiyetle bir şeyler yapmaya çalışmıyor. Yapmak isteyenler ya maniple ediliyor ya da toplumun gözünden düşürecek şeyler yapılıyor. Bu bağlamda terörün kökten bitirilmesi için radikal devrimci dönüşümü gerçekleştirmek isteyenlere ya siyasi saiklerle karşı çıkılmakta ya da onları terörle özdeşleştirerek itham edilmektedir. Bazen iyi niyetle söylenen bir söze bile tahammül edilmemekte ve o sözü söyleyeni vatana ihanet etmekle ilzam edilmektedir. Nitekim yakın geçmiş tarihte basına yansıdığı kadarıyla muttali olduğum Sayın Nihat Ergün’ün :”Devlete karşı işlenen suçlar affedilebilir” sözü bile diğer siyasi çevreleri bir yana, (benim de mensubu olduğum) kendi partisi içinde de hüsn-ü kabul görmedi. Hatta bazı çevreler Nihat Ergün’ü kara listeye aldılar. Örnekleri çoğaltmak mümkün...

Tabi şartlar ne olursa olsun, hiçbir haklı/haksız talep, cana kıymayı meşru gösteremez. Şiddeti kendisine mücadele yöntemi olarak benimsemiş insanlar şunu iyi bilmeliler ki, içinde bulunduğumuz bilişim çağında, hiç kimse taleplerini muhataplarına şiddetle kabul ettiremez.

Şu ana kadar defalarca bu köşede yazdım. Terörü ortadan kaldırılmanın yegâne şartı, teröre kaynaklık eden nedenleri ortadan kaldırmadıkça, terör bitmez. Bunun için de herkes taşın altına elini sokmalı, siyasi rant devşirme hesabından vazgeçilmeli ve bu konuda iktidara yardımcı olunmalıdır.

Takip edenleriniz hatırlayacaklardır. “Kürt Sorunu” ile ilgili olarak acizane bir rapor hazırlamıştım ve bu raporu başta Cumhurbaşkanlığı makamı olmak üzere ilgili tüm kurumlara göndermiştim. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı imzasıyla teşekkür maili almıştım. Onun dışında ciddi manada ilgilenen ya da en azından geri dönüş yapan olmamıştı. Yalnız, hakkını teslim etmem lazım gelir ki, Bizim Kocaeli Gazetesi’nde Cemalettin Öztürk Bey üç gün üst üste bu raporu köşesinde yayınlamıştı ve yanılmıyorsam sonunda da demişti ki; -CHP ve MHP yöneticileri bu raporu iyicene okumalı-

Evet değerli dostlar, bu ateş hepimizi yakıyor. Hepimizin ciğerini dağlıyor. Türk’ü yaktığı gibi Kürt’ü de yakıyor. Türk’ün ciğerini dağladığı gibi, Kürt’ün de ciğerini dağlıyor.

Ey şiddetten buğz eden Türk ve Kürt aydınları!  Gelin el ele verip bu ateşi söndürmek için özveri ile çaba sarf edelim. Âcizane olarak şahsen ben buna hazırım. Peki ya siz? Siz de hazırsanız, gelin el birliği ile bir şeyler yapalım. Yapalım ki, yarın evlatlarımıza bakacak yüzümüz olsun.

*Bu menfur olayda hayatlarını kaybeden evlatlarımıza Allah’tan ğani ğani rahmet, kederli ailelerine sabırlar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.