1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ey Türk Gençliği
Ey Türk Gençliği

Ey Türk Gençliği

Bugün 19 Mayıs.. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı.. Bugün, biz büyükler-yaşı ilerlemiş manasında- bu bayramı da fırsat bilip, yine gençlere bol bol nasihatlerde, önerilerde bulunacağı

A+A-

Bugün 19 Mayıs.. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı..

Bugün, biz büyükler-yaşı ilerlemiş manasında- bu bayramı da fırsat bilip, yine gençlere bol bol nasihatlerde, önerilerde bulunacağız. Onları, çocukluklarından itibaren bu nasihat ve uyarılarla bunalttığımızı hiç hatırlamadan; kendimiz gençliğimizi yaşarken, bu tür nasihat ve önerilerin bir kulağımızdan girip, diğer kulağımızdan çıktığını düşünmeden, gençleri yönlendirmeye çalışacağız.

Değerli arkadaşlar, sevgili gençler; ben bu bayram gününde daha yumuşak, daha sizin anlayacağınız ve içinize sinecek türden nasihat ve önerilerde bulunmak istiyorum.

Öncelikle, hasseten rica ediyorum;  19 Mayıs 1919’u gözünüzde canlandırmaya çalışın. Taa 92 yıl öncesinde bu vatanın, bu milletin halini şöyle bir düşünün.

Yurdun dört bir yanı işgal edilmiş. Ortada devlet yok. Ülkeyi temsil edenler, işgal güçleri ile işbirliği içinde.

Millet fakir. Millet çaresiz.. Para yok, silah yok..

Bir adam çıkıyor. Henüz 37 yaşında. Sizden biraz büyük.  İstanbul’dan köhne bir gemiye biniyor. Samsun’a çıkıyor ve Kurtuluş Savaşını başlatıyor. Birkaç yıl içinde o yoksul, çaresiz, sahipsiz millet O Büyük Önder’in, Mustafa Kemal’in liderliğinde, dünyanın en güçlü emperyalist işgalcilerini, İzmir’den denize döküyor.

Vatan kurtuluyor, Cumhuriyet kuruluyor.

O Cumhuriyet size emanet sevgili gençler. Bizler fazla kıymetini bilemedik. Orasından, burasından çekiştirdik. Hortumladık, kirlettik.  Düzeltip, gelecek nesillere salimen teslim etmek, sizin boynunuzun borcudur.

Eğer sizler de duyarsız kalırsanız, korkarım bir sonraki nesli Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, üzerine titrediğimiz Misak-ı Milli sınırlarından eser kalmayacak. Bölüneceğiz, parçalanacağız.

Aslında bizim kuşaklar size, Avrupa Birliği’ne üye olmuş, demokrasisindeki bütün ayıpları- yüzde 10 barajı, adayları liderlerin seçmesi vs- temizlemiş, yoksulluğu, hortumculuğu, din istismarını ortadan kaldırmış, bu ülkedeki her vatandaşa eşit hakları gerçekten vererek, bölücülerin elindeki bütün kozları ortadan kaldırmış bir Türkiye bırakmalıydı.

Olmadı, yapamadık. Bu saatten sonra özür dilemenin de bir manası yok.

Ben şimdi kalkıp size, “Şimdiye kadar bunları yapamadık. Ama Cumhuriyetin 100 ncü yılında, 2023’de her şeyi tamamlamış, yapmış olacağız “ desem, bu da palavradır. Bu kafayla, biz yapamayız. Bu fırsatı bizim kuşaklar elinden kaçırdı.

Umut sizlersiniz. Siz yapacaksınız.

Önce ailenize saygınız olsun. Sonra, kendinize karşı dürüst olun.

Ahlakı zaaflarınız bulunmasın.

En azından, bir başkasının hakkını yemenin haram olduğunu, kendiniz için istemediklerinizi başkaları için isterseniz bunun günah olduğunu, çalmanın, çırpmanın, hortumculuğun, vurgunculuğun, yetim hakkı yemenin, insanlara kötülük yapmanın sizi ahrette cezalandıracağını kabul edecek kadar inançlı olun.

Bilin ki, bu gençlik yılları bir daha gelmeyecek. 10-15 yıl sonra geriye baktığınızda  “Ben gençliğimi boşa geçirdim” diye pişman olmayacak; 20-30 yıl sonra geriye baktığınızda “Gençliğimde yapamadıklarımı şimdi yapayım” saplantısına girip, kendinizi maymun ve mahcup hissetmenize neden olacak hatalar içine düşmemek için, bu gençliğin kıymetini bilin.

Lütfen, sigara içmeyin. Uyuşturucunun yanından geçmeyin, bir kere bile denemeyi aklınızdan geçirmeyin.

Sevin, ama saplantılı aşklara girmeyin.

İsterse erkekler kulaklarına küpe, kızlar dudaklarını piercing taksın. İsteyen saçını uzatsın. İsteyen mini etek giysin, isteyen sımsıkı türban taksın..

Kendinize neyi yakıştırıyorsanız, kendinizi nasıl daha iyi ifade ettiğinizi düşünüyorsanız, öyle davranın.

Çok fazla geciktirmeden, işin tadını çıkartmadan- erkekler için üst sınır 30, kızlar için 25 diyelim- hayat boyu sizi mutlu edeceğine, mutlu veya kederli günlerinizde sizin yanında olacağına inandığınız kişi ile yuva kurun.

Öyle, “Gençliğimi yaşayım, kariyer yapayım” saplantısına çok fazla da kapılmadan, anneniz-babanız hayattayken, onların kucağına bir torun vermeyi bir miktar kendinize görev kabul edin.

Ailenizin eline bakıyorsanız, onların size sağlayabildiği ekonomik imkanlarla yetinmeye özen gösterin. Bu imkanlar azsa, siz çevrenizdeki bazı yaşıtlarınız kadar istediğini yapma özgürlüğüne sahip değilseniz, bunu gelecekte adam olmak adına bir kıskançlık vesilesi saymanızda sakınca yok. Ama hırsa kapılmayın.

Siyasetle ilgilenin. Ülke ekonomisinde neler oluyor, Güneydoğu’da neler oluyor?.. Bu ülke nereye gidiyor, izleyin, düşünün, fikir üretin. Kendinize uygun bulduğunuz bir siyasi partide siyasete girin. Önünüzü kesmek isteyenler, size “Daha yaşın kaç. Başın kaç” diye çıkışanlar olacaktır, aldırmayın..

Kim ne derse desin, hayatı sırf ders çalışmak, mutlaka sınav kazanmak olarak da görmeyin. Siz elinizden geleni yapın da, kadere de inanın.

Atatürk’ü tanıyın sevgili gençler. Bu vatanı kurtaran, bu cumhuriyeti kuran, size bugünkü bayramı hediye eden ve size bu memleketi emanet eden Atatürk’ü tanıyın.

İstediğiniz futbol takımını tutun. Ama aynı zamanda hepiniz Milli Takım’ı da tutun.

Bir süre sonra sizin döneminiz başladığında bu vatanın bölünmesine izin vermeyin. Bu ülkedeki herkesin hakkını tanıyın, bu ülkede herkesin mutlu, eşit vatandaşlar olarak yaşamasını sağlayacak ortamı yaratın.

19 Mayıs’ın 92 nci yıldönümünde benim meramım budur sevgili gençler.

Sizler, birer vatandaşlık numarasından ibaret değilsiniz. Dünyanın en güzel vatanında, dünyanın en güzel insanlarından oluşan bir milletin saygın üyeleri ve geleceğisiniz.

Bütün bunları biz nasıl yapacağız diye soracak olursanız, buna da yanıtım kısa ve özdür:

“Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.”

Bayramınız kutlu olsun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.