1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. EYLÜL, BALIK SEZONU, DENİZ, ÇEVRE, İNSAN
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

EYLÜL, BALIK SEZONU, DENİZ, ÇEVRE, İNSAN

A+A-

Eylül ayını bir dönüm noktası gibi karşılıyoruz.  Yaz sıcaklarının bunalmışlığının, yaz aylarının birazcık aylaklığının, dağılmışlığının toparlanması gibi. Eylül bizi toparlasın, kendimize getirsin istiyoruz.  Biliyoruz ki değişimi yapacak olan biziz. Olsun eylülün üstüne atma kolaycılığımız var.

Eylül ayı balıkçılar için ayrı bir önemli. Balık yasağının bitmesi, ağların balıkla dolması demek. Kocaeli’de bu yıl da balık yasağının kalkmasıyla balıkçılar balığa çıktı, dualarla ağlarını attılar denize. “Vira Bismillah” dediler.

Zaman zaman unutsak da deniz balığı önemli bir nimet. Gıda olarak değerli. Denizde kendi kendine yetişiyor. İnsana sadece uygun zamanlarda tutup pişirip tüketmek kalıyor.  Kırmızı et üretmek gibi değil. Yaradan yetiştirip bize hazır sunuyor.

Kocaeli’de Halka Balık İkramı Geleneği

İzmit Marina Esnafları Ticari Dayanışma Derneği 2006 yılından bu yana geleneksel hale getirdiği balık sezonu açılışındaki “halka balık ikramı” nı bu yıl da devam ettirdi.

Bu gelenek daha farklı uygulanabilir miydi? Evet.

Tekneler açısından daha iyi değerlendirilebilir miydi? Evet.

Balık hali için faydalı olabilir miydi? Evet.

Neden olmadı? Adı üstünde bir gelenek halini alınca başladığı şekilde devam ediyor ve fırsatlar göz ardı ediliyor.

Balık sezonu açılışında, halka balık ikramı sırasında bence birçok fırsat kaçırıldı. Belki gelecek sene daha iyi değerlendirilir. Sorulursa ilgilisine neler yapılması gerektiğini söyleriz.

Marinanın bakıma ihtiyacı olduğu, salaşlıktan öteye geçtiği de fark edilmiyor değildi. Daha nezih görüntüsü olabilir mi? Elbette. Seka Park gibi harika bir alanı şehre kazandıran bilgi ve kabiliyet marinayı elbette kolaylıkla düzenler. Şehrimiz ve şehirlimiz daha nezih bir görüntüyü hak ediyor.

Gelecekte Balık Yiyebilecek Miyiz?

Bu arada denizde yetişmiş hazır gıdayı daima tüketmek için elbette herkesin dikkat etmesi gereken konular var. Çevreyi temiz tutmak, denize çöp atmamak gibi. Çöplere sigara izmariti dahil.

Şehrimizde ve ülkemizde denizlerimizin kıymetini tam manasıyla bilemiyoruz. Deniz, tuzlusu,  başlı başına bir nimet, balık ayrı bir nimet. Gelecekte balık bulmak yine bizim elimizde.

Kirletsek de kendini temizler sanıyoruz. Ama öyle olmuyor. Çevre ve çöpler konusunda bilinçsizlik en büyük sorunlardan biri. Bilinçsizlik denizi, balığı, gıdamızı, düşünce sistemimizi etkiliyor. Balık geçmişe göre az olduğu için yeterince tüketip beynimizi de besleyemiyoruz.

Mutlaka eskiyi bilenler şimdi körfezden ve kendi bölgelerinden çıkan eski balık cinslerini ve çokluğunu hatırlıyorlardır. Neyse ki doğa hala üretici ve bu yıl da azalsa da balığı bize verecek gibi görünüyor.

Sözün özü; Dilerim bereketli bir sezon olur. Hem bizler ucuz balık tüketebiliriz, hem de balıkçılar kazanır. Hem de denizlerimizi daha iyi koruruz.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter:Tü[email protected] /Facebook:Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1035 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.