1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eyvah, havaalanı da bitmez
Eyvah, havaalanı da bitmez

Eyvah, havaalanı da bitmez

Türkiye’nin 81 vilayetinden 50 kadarında sivil havaalanı var. Bunların büyük bölümü de AKP iktidarı zamanında yapıldı. Türkiye eski Türkiye değil. Hala derin ve yaygın yoksulluk olmasına

A+A-

Türkiye’nin 81 vilayetinden 50 kadarında sivil havaalanı var. Bunların büyük bölümü de AKP iktidarı zamanında yapıldı.

Türkiye eski Türkiye değil. Hala derin ve yaygın yoksulluk olmasına karşın, Türkiye çok hareketlendi. Seyahat ediyor. Mal ve insan dolaşımı alabildiğine hızlandı.

Üstelik Türkiye’de artık devlete ait THY ve Anadolu Jet çok büyük kurumlar oldular. Ayrıca özel havayolu şirketleri var. Türkiye’nin hava sahasındaki yurtiçi sivil uçuş trafiği, neredeyse bizim D-100 trafiğine benzedi.

Bu Türkiye’de, 50 civarında vilayette havaalanı varken, İzmit gibi bir kentin, Kocaeli vilayetinin sınırları içinde bir sivil havaalanının bulunmaması, benim hep gücüme gitmiştir. Son yıllarda bu konuyu çok yazdım. Bundan birkaç ay öncesine kadar AKP’nin ilimizdeki seçilmiş önemli isimleri, “İzmit’e havaalanı gerekmez. Boşuna masraf. Burnumuzun dibinde Sabiha Gökçen var” diyorlardı.

Oysa İzmit’in çok az masrafla sivil ulaşıma açılacak bir havaalanı vardı. Cengiz Topel askere aitti ama, sivil ulaşıma açılmasına engel çıkartmıyorlardı.

Sonunda Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bu kent için sivil havaalanının şart olduğunu kabul etti. Zaten İstanbul’a Sabiha Gökçen bile yetmez hale gelmişti. Ergün, Cengiz Topel’in sivil ulaşıma açılması için gereken her şeyin yapılmasını istedi. Bu çalışmalara öncülük etti ve kamuoyu önünde kendisini bağlayacak şekilde açıklama yaptı:

“-2011 yılı haziran ayında-yani muhtemelen genel seçimlerden hemen önce ya da hemen sonra- Cengiz Topel Havaalanı sivil uçuşlara açılacak.”

Önemli bir gelişmeydi, çalışmalar başladı. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin de önemli fedakarlık yaptığını, taşın altına elini koyduğunu belirtmek isterim.

Ancak son haberler iç açıcı değil. Cengiz Topel’in sivil ulaşıma açılması için zaten alt yapı büyük ölçüde hazır. Topu topu 15-20 milyon TL’lik bir yatırımla-bu da yapılan tesisler korunmayıp, harabeye çevrildiği için gerekiyor- havaalanımız yurt içi sivil uçuşlara açılacak.

Ancak nedense devletin bu alandaki yetkili kurumu DHMİ, İzmit’teki havaalanının yapılıp açılması konusunda ayak diretiyor. Eksiklerin tamamlanması için gereken harcamaları devletin yapamayacağını, Büyükşehir veya Özel İdare’nin yapması gerektiğini söylediler.

Dahası, yapılacak ilave ve onarımlarla ilgili olarak proje hazırlamayı bile Büyükşehir’in üzerine bırakmışlar.

Bizim Büyükşehir Belediyemiz malum. Kağnı hızıyla iş yapıyor. Şimdi Büyükşehir projeleri yaptıracak. Sonra firmasını bulup, terminal binasını onaracak, apronu düzeltecek. Korkarım, bu Cengiz Topel Havaalanı, önümüzdeki haziran ayına da yetişmeyecek. Hatta varsa bu konuda bahse girmek isteyen, hazırım.

Diyeceksiniz ki, birkaç aylık gecikmeden ne olacak? Cengiz Topel’in sivil ulaşıma açılması için siyasi irade kendisini ortaya koymuş. Haziran olmaz da, eylül olur. 2011 olur. Ne var yani bunda?

Öyle değil. Geçen gün ulusal basında haber vardı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım açıklamış. Önümüzdeki yıl devlet 4 büyük havaalanı inşaatı başlatıyormuş. Biri, İstanbul Silivri yakınlarında 20 dönümlük arazide yapılacak, İstanbul’un 3 ncü havaalanı olacak. Yine önümüzdeki yıl Ordu ile Giresun arasındaki bir alanda Or-Gi Havaalanının yapımına başlanacakmış. Devlet,  Kütahya-Uşak-Afyon illerine hitap edecek Zafer Havaalanı’nın da yapımını başlatıyor.  Adana-Mersin arasında Tarsus yakınlarında da yeni bir havaalanı devlet tarafından inşa ettirilecek. Ulaştırma Bakanlığı ayrıca Van, Ağrı, Konya, Balıkesir, Mardin’deki mevcut ve çalışır havaalanları için yeni ek terminal binalarının yapımını programına almış.

Bütün bunlar için, milyarlarca TL ödenek bütçeye konuluyor.

Ama İzmit’teki havaalanı için devlet 15-20 milyon TL’yi çok görüyor. Büyükşehir hem projeyi yapsın, hem parayı harcasın diyorlar.

Bu ülkede bu iktidar için Ordu, Giresun önemli. Hatta Kütahya, Afyon, Uşak önemli. Bu illere havaalanı için devlet bütçeden para ayırıyor. O bütçe ki, ağırlıklı olarak Kocaeli’den alınan vergilerden oluşuyor.

Ama İzmit’e gelince, hem yıllarca havaalanı yapmamışsınız, hem şimdi yapılacak, belediye para harcasın diyorlar.

Bu hak mıdır, adalet midir?

Cengiz Topel Havaalanını Büyükşehir nasıl yapsın? Hadi devlet havaalanını yapar, uçak seferleri başlar, Büyükşehir işletir, yer hizmetlerini verir. Kabul. Ama bu ülkede 50 vilayete havaalanı yapan iktidar, İzmit’te havaalanını açmak için beş kuruş harcamıyor.

Bir İzmitli olarak, bunu sineye çekemiyor, kabul edemiyorum...

Türkiye’de 20 bin kilometre duble yol yapan iktidarın 8 yıllık döneminde, Değirmendere-Karamürsel arasındaki 20 kilometrelik yol bitmiyor? Neden diye soruyorsunuz; “İhale yasası böyle, müteahhit tembel çıktı, asker Konca’da izin vermedi” diyorlar.

Sapanca yoluna başlamışlardı. Sözde bu yılın sonunda 9 kilometrelik duble yol bitecekti. Hala doğru dürüst çalışma yok. Neden diye soruyorsunuz; “Tüpraş borularını taşımıyor” diyorlar.

Bize gelince hep bir bahane var. Bu kentin acil ihtiyaçları için hem yıllar sonra adım atılıyor, hem her şey bu kentin kaynaklarına bırakılıyor-Sapanca yolunun kamulaştırma parasını da Belediye ödedi- hem başlayan her iş, nedense planlanandan 3 kat uzun sürede bitiyor.

Şimdi, AKP iktidarı, Ordu’ya, Giresun’a, Afyon-Kütahya-Uşak’a milyarlarca TL harcayıp, yeni havaalanı yapacak. İzmit Cengiz Topel Havaalanının sivil ulaşıma açılması için eksikleri ise, bizim belediyemiz tamamlayacak.

Buraya yazıyorum. Cengiz Topel haziranda açılmaz.

Tabii, bu kentin Ticaret Odası, Sanayi Odası, muhalefeti cılız. Gereksiz konularla ilgilenirler, bu soruları soramazlar. O zaman yine ben çıkıp soracağım:

“-Hani Cengiz Topel Haziran’da açılacaktı. Neden açılamadı?”

Merak ediyorum, bakalım nasıl yanıt verecekler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.