1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fabrika içindeki direniş dışarı taşındı
Fabrika içindeki direniş dışarı taşındı

Fabrika içindeki direniş dışarı taşındı

Polisin müdahale ettiği Enpay’da direniş fabrika dışına taşındı. Fabrika içinde direnişte olan işçiler işbaşı yapmayarak fabrika önünde mücadele etmeye devam ediyor.

A+A-

Enpay işçileri polisin müdahalesi ile geçtiğimiz gün fabrikayı terk etmek zoruna kaldı. Polis müdahalesi sırasında Şube Başkanı Hami Baltacı dahil 6 kişi göz altına alınarak serbest bırakıldı. Ancak işbaşı yapmayan işçiler fabrika önünde direnmeye devam ediyor. Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar ve Şube Başkanı Hami Baltacı da direnişin ilk gününden bu yana işçilere destek olmak için fabrika önünde bekliyor. Geçtiğimiz akşam gerçekleşen polis müdahalesi ile ilgili konuşan Özkan Atar, “Polis işverenin neredeyse direktifleri doğrulsuyunsa adaletsiz ve yanlı bir tuttum sergiledi. Polis objektif olarak görevini yapmıyor. Dün burada fabrika bahçesinde barışçıl eylem sürdüren ve herhangi bir hukuka aykırı tutum göstermeyen işçi arkadaşarımıza akla alınmayacak polis gücüyle panzerler tomalar gibi teknik güçlerle bir saldırı ve zorlama içine girdiler. Zorla fabrikanın dışına çıkardırlar. Bu arada bir çok arkadaşımız yaralandı. Ve sağlık kuruluşlarında tedavi görenler oldu. Bu polislerle ilgili suç duyurusunda bulunacağız” dedi. 

MÜDAHALE NEYE DAYANARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ? 

Emniyet böyle bir girişimde bulunduğu esnada avukat ve yöneticiler konuyu hangi mahkeme kararı ya da savcılık talimatı ile neye dayanarak gerçekleştirildiği konusunda bilgi dahi verilmedi. Keyfi ve yanlı bir haraketle böyle bir müdahale gerçekleşti. Şu anda işçi arkadaşlarımız burada iş yeri önünde bekleyişlerini sürdürüyorlar. İşçilere, idari izinli olduklarına dair mesaj atılmış. Onları tek tek arayarak diğer işçi arkadaşlarını bırakarak fabrikaya girip çalışmaları yönünde eylem kırıcılığı yapmayı sürdürüyorlar. İşçi arkadaşlarımız buna itibar etmiyorlar. Enpay işçileri birlik ve beraberliğini koruyarak mücadelelerine devam ediyorlar. Bu arada onların gözünü korkutmak ve yıldırmak anlamında da bazı arkadaşlarımıza işten çıkarıldıklarına dair cep telefonlarına mesaj atmışlar. Bu gibi girişimler de işçi arkadaşlarımızda olumsuz etki yaratmamıştır.

VALİLİK BEKLENTİLERE YANIT VERMİYOR

Enpay işçileri sendikaları Birleşik Metal İş ile birlikte güçlü bir mücadeleyi başarı ile devam ettirecektir. Bu mücadele sonunda istedikleri sonuca ulaşacaklar. Fabrikada üretim yok denecek düzeyde. İşveren geçen haftadan bu yana sipariş ve sevk etmesi gereken ürünleri sevk edemedi. Çaresizlik içerisinde çırpınıyor. Kocaeli milletvekilleri Haydar Akar ve Fatma Hürriyet Kaplan geçtiğimiz günlerde girişimleri oldu. Onlar da işçilerin sorunları ile ilgilenerek burada bir uzlaşma ortamı ve barışın tekrar sağlanması konusunda girişimlerini sürdürüyorlar. Bu arada valilik işçilerin ve ailelerinin fabrikadaki sorununun çözümü konusundaki beklentilere herhangi bir yanıt vermiş değil. Sendika olarak bizim girişimlerimize de şu ana kadar dönüş yapmış değil. Böylesi önemli sosyal sorunda mülki  amir ve kamu iradesinin konunun dışında kalarak aslında sermayenin değirmenine su taşıması anlamıda gelen duyarsızlığının sona ermesi gerektiğinin altını çiziyoruz. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum