1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. FACEBOOK’UN SAHİBİ Mİ MÜSLÜMAN; YOKSA BİZ Mİ?(!)
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

FACEBOOK’UN SAHİBİ Mİ MÜSLÜMAN; YOKSA BİZ Mİ?(!)

A+A-

Geçen gün televizyonlarda haber konusu oldu. Birçoğunuz seyretmişsinizdir? Gerçekten çok dikkat çekici, dikkat çekici olduğu gibi örnek alınacak ve hem de bizim açımızdan düşündürücü bir davranış. Peki, nedir o konu diyeceksiniz?

Facebook’un sahibi ve kurucusu 31 yaşındaki delikanlı Mark Zuckerberg ve Eşi Facebook hisselerinin %99'unu kurduğu vakfa bağışlamış. Tam 43 Milyar Dolar para bağışlamış. Adam hem herkese bedava müthiş bir hizmet sunuyor, hem de kazandığını infak ediyor. Daha nasıl güzellik yapsın ki?! Yeni doğan çocuklarına bir mektup yazarak, daha iyi ve daha adil bir dünya için bunu yaptıklarını belirtmişler. Helal olsun size Zuckerberg ve Eşi, helal sana Facebook! Bizim adımız Müslüman; onların yaptığı Müslümanlığın bizatihi ta kendisi.
Peki, sadece facebookun sahibi tek mi bu güzellikleri yapıyor? Elbette ki hayır… Aynı şekilde yüksek meblağda tasaddukuMicrosoftun sahibi Bill Gates de yapıyor. O da bu güne kadar tam 41 Milyar dolar tasaddukta bulunmuş ve bulunmaya da devam ediyor. 
 Biz Müslümanlara sadece % 2,5 farz kılınmış ve biz onu dahi vermezken; adam kazancının % 99’unu veriyor. Sorarım size, hangimiz daha çok Allah’a teslim olmuşuz?
Bizim zenginlerimiz ne yapıyorlar? Allah’ın üzerlerine farz kıldığı asgari % 2,5’luk sembolik bir zekâtı bile vermiyorlar. Din kardeşleri fakr-u zaruret içerisinde inim inim inlerken; onlar servetlerine servet katıyorlar. Lükste sınır tanımıyorlar ve şatafat içerisinde yaşıyorlar. Lafa gelince de Hazreti Ebubekir’den, Ömer’den bahsetmekten hiç de geri kalmıyorlar. Halbuki, uymadıkları halde kendilerine rol model olarak biçtikleri Hz. Ebubekir ve Ömer tıpkı facebookun sahibinin yaptığı gibi son lokmasına kadar tüm varlığını tasadduk eden örnek insanlar. 
Arap ülkelerine bakar mısınız? O petrol zenginleri, altın kaplamalı araçlar, altın kaplamalı kapı kolları ve hatta musluklarla lüks şatolarda günlerini gün ederken; yanı başlarındaki din kardeşleri kuru ekmeğe muhtaç bir şekilde hayat-memat mücadelesi veriyorlar. Allah bunun hesabını sormayacağını mı zannediyorlar?
Peki, bizler ne yapıyoruz? Sadaka deyince aklımızı ilk gelen, cebimizi deleme tehlikesi bulunan demir paralardan kurtulmak geliyor. Birçok fırında ya da marketlerin kasiyerlerinin yanında gördüğünüz o şeffaf sadaka kutularında demir paradan başka bir şey görüyor musunuz? Nadiren 5-10 lira kâğıt paradan başka…  50, 100 ya da 200 liralık bir kâğıt paraya şahit oldunuz mu hiç?
Değerli dostlar, Kur’an’da geçen sadaka kavramı, keyfelkeder verilen bozuk paralardan kurtulma ameliyesi değildir. Sadaka, bildiğimiz farz olan zekâtın bizatihi kendisidir ve nisabı bellidir. Farzdır ve servetten verilir; kazançtan değil. Mantıklı olarak düşündüğünüz zaman, bu devirde hiç kimse para bulundurmuyor ki, Adam 400.000’TL’lik Jeepe biniyor, lüks villada yaşıyor, üç-beş arsası var, han ve hamamları mevcut, karısı, oğlu ve kızının da ayrıca arabaları var ve bu varlıklara zekât düşmez; kenarda-köşede tuttuğu 50-100 bin lirasına zekât düşer fetvası veriliyor. Bu, doğru değildir. Nitekim geçen hafta ilimizde bulunan tefsir âlimi Prof. Dr. Mehmet Okuyan, verdiği konferansta bu konuya da değindi ve servetten zekâtın verilmesi gerektiği gerçeğini ifade ettiler. 
Değerli dostlar, zenginlerimizin gözünün doymadığı gibi, fakir kalma korkusu içten içe onları kemiriyor. Merhamet ve şefkatten yoksun bir hayat sürdürüyorlar. Komşusu açlık ile boğuşurken, onlar nerelerde ve nasıl zevk-ü sefa sürmenin planlarını yapıyorlar. İsraf ve şatafat diz boyu. Yazın yazlıkta; kışın kışlıkta şatafat içerisinde debelenip duruyorlar. Böylesi bir hayat, İslami bir hayat değildir. Kendimize gelelim, Hz. Ebubekir ve Ömer’den; facebookun ve mikrosoftun sahiplerinden de geçtim. Hiç değilse adam gibi %2,5 nispetinde servetten zekât vermeye kendimizi alıştıralım ve böylelikle hayatımıza yeniden bir yön verelim.
Bu yazı toplam 642 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum