1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. FAKIBABA FARKI VE KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

FAKIBABA FARKI VE KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ

A+A-

Hükümetin; köye dönüş projesi çerçevesinde her bir aileye 300 koyun ve bir asgari ücret maaş projesi, hem çok akıllıca ve hem de çok müthiş bir proje. Şayet bu vaat gerçekleşebilirse, çok yönlü kazanç kaçınılmazdır. Düşünsenize 300'er koyunun her yıl aritmetik değil; geometrik olarak çoğalmasını... Akıllıca hareket edilmesi halinde, üç-beş sene içerisinde milyonluk kazanç kesindir. 
Kıymetli okurlarım, 
Eskiden bizim köyde sürülerce koyun, kuzu ve keçi bulunurdu. Şimdi, tek bir tane koyun, kuzu ve keçi bulamazsınız. Köyler boşalmış, hemen herkes evini ve arazisini terk ederek şehirlere kaçmış vaziyette… Hem o evler harap olmakla karşı karşıya kalmış ve hem de o araziler atıl vaziyette duruyor. 
Hele hele ekin ekmemeye karşılık yardım adı altında çiftçiyi tembelliğe iten sözüm ona “Marshall Yardımı” denen o yardım yok mu? O proje, tamamen çiftçiyi yok etme ve arazisinden tecrit etme projesidir. Her kim buna aldanarak o cüz’i parayı almışsa, sonuç hep hüsran olmuştur. Doğrusu, geçmiş hükumetlerin bu avanta paranın şehvetine aldanarak ihanet projesini kabul edip çiftçisini avuç açmaya mahkûm etmesi tam bir fecaat… 
Şimdi ise, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Eşref FAKIBABA’nın köye dönüşü özendirmeye matuf çalışması ciddi bir heyecan uyandırdı. Bu projenin temel amacı her ne kadar köye dönüşü özendirmek ise de, aslında temelinde birçok faydayı barındırıyor. Yani çok yönlü bir kazanç söz konusu… Hararetle desteklenmesi gereken bir proje…
Peki, bu proje neyi içeriyor, sağladığı faydalar nelerdir? 
Bu Projeyle;
a-    Giderek çoğalan et ihtiyacı karşılanmış olacak. 
b-    Halk, ucuz et yiyebilecek. 
c-    Halk, ithal ete mecbur kalmadan kendi ürettiği doğal ve kaliteli eti yiyebilecek.
d-    Atıl kalmış araziler bu vesileyle işlevsel hale gelerek tarımsal faaliyetler eskiye oranla daha çok canlanacak.
e-    Kaderine terk edilen köyler tekrar özlenen yaşam alanları haline dönüşecek.
f-    Bu proje meyvesini vermeye başladığı anda, köyden kente göç tersine dönecek, köylerin kıymeti giderek artacak, köyler değer kazanacak.
g-     Şehirlerde iptidai şartlarda asgari ücretle ırgatlığa mecbur ve mahkûm bırakılan köylü, kendi arazisinin başına geçip yetiştirdiği ürünlerini ve hayvanlarını satarak kendi işinin patronu olacak ve böylelikle ucuz ırgatlıktan kurtulmuş olacak. 
h-    Koyun, keçi ve kuzuyu tanıyamamış ve onlara dokunamamış yeni nesil, bu sayede hayvanları tanıma, onlara dokunma ve doğal ortam ile tanışma fırsatını bulacak.
i-    Koyunlardan elde edilen yünler, tekstil sanayinde kullanılacak ve sağlıklı ürünler elde edilmesine katkı sunacak. 
j-    Sentetik gübreler, yerini koyun gübresine bırakacak ve doğal tarıma olan faydayı maksimum seviyeye çıkartacak.
k-    Temel besin değeri yüksek gıdalardan uzak yeni nesil, bu sayede kaliteli süt ve süt ürünleriyle tanışıp bunlarla beslenerek daha sağlıklı hale gelecekler.
l-    Bu sayede yem ve gübre sanayi gelişecek ve bu piyasalar canlanacak. 
m-    Köyler eski haline dönerek cıvıl cıvıl olacak ve tek kelimeyle muhteşem bir manzara ortaya çıkacak!
n-    Vasıfsız ve işsizliğinden bahisle, kızını genç köylüye vermek istemeyen aileler, bu sayede kızlarını genç köylülerle evlendirme yarışına girecekler.
o-    Tüm bu saydığım faydalar sağlandığında, işte o zaman sözde değil; özde “köylü milletin efendisi” olacak!
Tabi tüm bu güzelliklerin yanında, olması muhtemel bazı olumsuz durumlar da yaşanmayacağı anlamı çıkmaz. Her türlü devlet desteğinde olduğu gibi bunu da istismar edecek ve aldığı desteği amacının dışında kullanacak art niyetli insanların olma ihtimali de yok değil. Tüm bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak, ona göre gereken tedbirleri almak gerekir. 
Her şeye rağmen, bu projenin çok yönlü faydalar sağlayacağı kanaatini taşıyor ve bu projenin mimarı genelde hükumeti, özelde de Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sayın Eşref FAKIBABA'yı cani gönülden tebrik ediyorum ve kendilerini alkışlıyorum. 
Demek ki, dert edinince ve çözüm odaklı çalışınca o kadar çok alternatif pratik çözümler öretilir ki, sormayın gitsin!

DÜZELTME
Geçen haftaki “İYC ve İlahiyat İhtisas Programı” başlıklı yazımda “Arapça öğrenmek üzere Ürdün’e gönderiliyorlar” demek yerine; sehven “Lübnan’a gönderiliyorlar” diye yazmışım. Yanlışı düzeltiyor ve özür diliyorum.

M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 1994 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum