1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fakirlik ve Müslümanlık (1)
Fakirlik ve Müslümanlık (1)

Fakirlik ve Müslümanlık (1)

"Bu şehir girdap gülüm Girdapta mehtap gülüm Feleğin bir suyu var, Su değil kezzap gülüm" Şiir, yakın zamanda kaybettiğimiz Ömer Lütfi Mete'nin. Allah rahmet eylesin. Dini hassasiyetleri hayat

A+A-

"Bu şehir girdap gülüm

Girdapta mehtap gülüm

Feleğin bir suyu var,

Su değil kezzap gülüm"

Şiir, yakın zamanda kaybettiğimiz Ömer Lütfi Mete'nin.

Allah rahmet eylesin.

Dini hassasiyetleri hayat ekseni yapan merhum Mete'nin dizeleri;

"Petrol zengini, yaşam fakiri" Müslüman ülkeleri hatırlattı; şiirdeki "su" petrolü; petrolün emperyalistlerce sömürülmesi de "kezzap" çağrışımı yaptı.

Düşünelim:

Sadece Basra Körfezi, bölgesinde dünya petrol rezervlerinin 3'te 2'sini barındırmaktadır. Batı tarafından jeolojik etütlere göre, yalnızca Suudi Arabistan'ın ispatlanmış 262 milyar varil rezervi mevcuttur. Bu miktar dünya petrolünün yüzde 25. 4'ü demektir. Dünya petrol rezervlerinin 3'te 2'sini barındırmaktadır. Batılılar tarafından yapılan jeolojik etütlere göre, yalnızca Suudi Arabistan'ın ispatlanmış 262 milyar varil petrol rezervi mevcuttur. Bu miktar dünya petrolünün yüzde 25. 4'ü demektir. Dünya petrol rezervlerinin yüzde 11'i Irak, yüzde 9. 6'sı Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 9. 2'si Kuveyt, yüzde 8. 6'sı İran, yüzde 13'ü diğer OPEC ülkeleri ve geri kalan yüzde 22. 6'sı dünyanın diğer ülkelerine aittir.

Bu iktisadi kompozisyonun normal koşullarda o coğrafyada yaşayan Müslümanlara ekonomik refah getirmesi gerekir. Hatta tüm Müslümanlara da bu refahın yansıması en doğal olanıdır.

Ama göstergeler bunun tam tersini işaret etmekte.

İslam coğrafyasında insanların yüzde 86'sının yıllık geliri 2000 doların altında. Yüzde 76'sının geliri 1000 doların altında, yüzde 67'sinin geliri ise 500 doların altındadır.

İslam Alemi'nin imkanlarıyla taban tabana zıt olan bir sefalet tablosu!..

Batı'nın tükettiği petrolün yüzde 50'sini ihraç eden, dünya tarım rekoltesinin yüzde 40'ını üreten İslam Coğrafyası'nın bu hazin hali, içinde yaşadığımız Ramazan Bayramı'nda bizi bir kez daha derin bir "tefekkür"e; "neden-niçin-nasıl" sorularını vicdanlarımıza sormamıza neden olmalıdır.

ABD Enerji Bakanlığı'nca yapılan araştırmalar, Körfez Bölgesi'nin

petrol ihracatının 2020'ye kadar yüzde 125 artacağını göstermektedir.

Günümüzde olduğu gibi gelecekte de, dünya enerji ihtiyacının büyük oranda Müslüman Coğrafya'dan sağlanacağı bir realite... Petrole ilaveten, Ortadoğu'nun dünya gaz rezervinin yaklaşık yüzde 40'ına sahip olduğu jeolojik araştırmaların ortaya koyduğu bir gerçek. Bunun yüzde 35'i Körfez hinterlandındadır.

Öte yandan Cezayir, Libya ve diğer bazı Kuzey Afrika ülkelerinin toplam rezervi ise dünya rezervinin yüzde 3. 7'sidir.

Ayrıca Kafkasya ve Orta Asya ülkeleri de doğal gaz ve petrol açısından bir hayli zengin rezervlere sahiptirler.

Kazakistan'ın tespit edilmiş petrol rezervi 17. 6 milyar varil...

Doğal gaz kapasitesi ise (asgari-azami) 58-83 trilyon küp olarak tahmin edilmektedir. Türkmenistan'ın doğalgaz yataklarındaki miktar ise 98-155 trilyon küp olarak ve saplanmaktadır ve bu ülke dünyanın dördüncü en büyük doğal gaz üreticisidir. Ancak...

Bu yer altı kaynaklarının kaymağını ya ABD, ya Rusya, ya Çin ya da Avrupa ülkeleri yemekte...

Müslümanlar, "zengin toprakların fakir bekçileri" konumundalar.

Örneğin Özbekistan ve Kırgızistan altın üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerindendir. İnsanlarının hayat standartları ise neredeyse dünyanın en gerisinde.

Dünya'da 57 müslüman ülke var.

Hepsinin ortak mali kompozisyonu, bir tek italya etmiyor!

M. Akif Ersoy'un dediği gibi:

"Cihan altüstü olurken, seyre baktın, öyle durdun da Bugün bir serseri, bir derbedersin kendi yurdunda"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.