1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Farklı bir proje
Farklı bir proje

Farklı bir proje

T. C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’na bağlı Türk Ulusal Ajansı tarafından fonlanan ve gençlik programları kapsamında Kocaeli Gençlik Merkezi altında oluşturulan, Kocaeli Sosyal Sorumluluk

A+A-

T. C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’na bağlı Türk Ulusal Ajansı tarafından fonlanan ve gençlik programları kapsamında Kocaeli Gençlik Merkezi altında oluşturulan, Kocaeli Sosyal Sorumluluk Grubu tarafından gerçekleştirilen “I’m your reflection (Ben, senin yansımanım) isimli proje, 21 Mart 2011 tarihinde Kocaeli’nde başlamıştı. Beş farklı ülkeden (Türkiye, İtalya, Almanya, Bulgaristan ve Estonya) toplam 25 gencin katıldığı ve kurumsal destekçileri arasında, Gençlik Spor İl Müdürlüğüne bağlı Kocaeli Gençlik Merkezi, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Kassel Çocuk Köyü’nün bulunduğu projenin konusu ise “Sosyal Dışlanma.”

Günümüzün önemli problemlerinden biri olan sosyal dışlanma kavramını göç ve ekonomik dezavantajlar yönünden ele alan grup, özellikle Kocaeli’nin dışarıdan çok göç alma ve bundan dolayı bir çok farklı kültürü bünyesinde barındırma özelliği nedeniyle, konunun uluslararası bir temelde tartışılmasının son derece önemli olduğunu belirtiyor. Herkesin, içinde doğduğu sosyo-ekonomik, kültürel toplumun bir yansıması olduğunu ve bu toplumun, insanların yaşamlarını ve geleceklerini ciddi olarak şekillendirdiğini belirten grup, sorunun özellikle gençler üzerinde etkili olduğunu düşünüyor. Sosyal dışlanma kavramını, Avrupa’dan da örneklerle farklı bir bakış açısıyla tartışacak olan proje ekibi,  proje süresi içerisinde yapacağı çalışmalarla, konu hakkında, hem katılımcılarda hem de Kocaeli’nde yaşayan gençler ve diğer vatandaşlarda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Proje içerisinde gerçekleştirilecek faaliyetler

Proje kapsamında ekip, seminerler, atölye çalışmaları, çeşitli bilgilendirme ziyaretleri ve kültürel etkinlikler gerçekleştirecek. Bu kapsamda yapılacak olan çalışmalardan biri, 24 Mart Perşembe günü, “Yerel Gerçekler ve Örnekler” isimli oturumda, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şube Müdürü Mehmet Gölüklü’nün katılımıyla gerçekleştirildi. Çalışma sırasında Mehmet Gölüklü, Toplum Destekli Polis Birimini ve konu hakkında yürüttükleri projeleri anlattı. Bu çalışmanın devamında proje ekibi, İzmit’te sosyal dışlanma konusunu, kendi bakış açılarıyla ele almak için şehrin farklı yerlerinde fotoğraflar çekti. Çekilen bu fotoğraflar, 25 Mart Cuma günü Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi binasında sergilendi. Aynı gün içerisinde Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Elif Karagün ve SHÇEK Kassel Çocuk Köyü Müdürü Mehmet Akpınar’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen konferansın konusu ise “Türkiye ve Avrupa’da Sosyal Dışlanma Kavramı”ydı. 27 Mart Pazar günü ise Hülya Denizalp’in katılımıyla yapılan çalışmada, “Sosyal Girişimcilik” kavramı ve sosyal sorunlara karşı sosyal girişimci yaklaşımın önemi ele alındı. Proje, bugün son bulacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.