1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Fatma Hanım acilen bir karar vermeli
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Fatma Hanım acilen bir karar vermeli

A+A-

Mevsim normallerinin üzerinde bir sıcak hava var.

Zaten mevsim geçişleri beni çok etkiler, bu durum iyice sıkıntıya sokuyor. Kasım ayındayız biraz üşümek lazım değil mi? Hayır, bir ceket bir gömlek yeterli. Ege’deyiz sanki…

 

SİYASETİN HAVASI ÇOK ÇOK SICAK

Geçtim onu siyasetin havası da sıcak.

Kasım ayında sıcak havayı sevmesek de biz gazeteciler siyasetin havasının ısınmasından her zaman zevk almışızdır. Film adı gibi olacak ama Kocaeli’nde kasım ayında siyaset bir başka…

Bildiğiniz hararet var.

Tabi biz gazeteciler bu işten haber olarak nemalanıyoruz ve mutluyuz.

Tekrar Tahsin Tarhan- Tahir Büyükakın tartışmasına dönecek değilim. Tartışmaya dair söyleyeceklerimi hafta içinde söyledim.

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

Bu tartışma ortamı sayesinde biz kıymetli bazı bilgiler alıyoruz ve duruşları görüyoruz. Biliyorsunuz dün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Antikkapı’da bir basın toplantısı düzenledi ve Tarhan’a cevap verdi. Ama basın toplantısının sohbet bölümünde de kente dair önemli bilgiler verdi. Medyada çok yer almadı, yorumlanmadı. Dün sadece Bülent Ekinci elini erken tutup yazmış, O sohbette kentteki “kentsel dönüşüm” ile ilgili iki önemli bilgiyi de öğrendik. Ben de yorumlayarak yazmak istiyorum.

 

KÖRFEZ’DE BARBAROS MAHALLESİ TAŞINACAK

Aslında Tahir Hoca daha temkinli konuştu: “Yakında açıklayacağım” dedi ama anlaşılan o ki Körfez ilçenin kanayan yarası Barbaros Mahallesi’ne nihayet neşter vurulacak. 20 yıldır kaldırılacağı konuşulup adım atılmayan yerleşim alanı TÜPRAŞ’ın riskli alanı içinde bulunuyor.

Bir kent garabeti…

İnsanlar için büyük tehlike…

Ama orada duruyor.

Tahir Büyükakın, meselelere majör pencereden baktığını Barbaros Mahallesi ile birlikte gösterecek.

Umut ediyorum bu arada bir olumsuzluk yaşanmaz ve mahallenin kaldırılabilmesi için bir formül halkın önüne konabilir.

Heyecanla ve merakla bekliyorum.

 

“YAPAMIYORUZ DESİNLER O ZAMAN BAKARIZ”

Gelelim ikinci konuya…

Biliyorsunuz geçmiş dönemde İzmit Belediyesi, Cedit’teki kentsel dönüşümü çok önemsiyordu. Bu konuda siyasi ve ekonomik riskler alınıp adımlar atıldı. İşin parasal boyutunda belediyeye kalan konutların satışından geleceği düşünülen 50 milyonluk kaynak kullanılacaktı. Ancak Fatma Kaplan Hürriyet, Cedit’teki kentsel dönüşüm çok sıcak bakmıyor. Nedeni de ekonomik, “bütçe yok” diyor.

Cedit’te insanlar sıkıntılı…

Sohbette Tahir Büyükakın’a Cedit ile ilgili Fatma Hanım’a ekonomik katkı verip vermeyeceği soruldu. Tahir Hoca, “Cedit İzmit Belediyesi’nin sorumluluğunda, yapamazlarsa gelip ‘yapamıyoruz’ desinler, o zaman bakarım” dedi.

 

CEVABIN İÇİNDE İKİ ÖNEMLİ MESAJ VAR

Bence Hocanın cevabının iki boyutu var:

Bir- Cedit’i İzmit Belediyesi yapmak zorunda. Başlanılmış işi bitirmeliler.

İki- Yardım etmeyeceğim. Ama yapamıyoruz deyip getirirlerse ben yaparım” demek istiyor. Bunun nedeni de şu: Büyükakın son dönemde CHP’den kendisine yönelen siyasi saldırılara karşı tavır geliştirmiş durumda. Uzlaşmayacak. Yapamıyorsanız, getirin projeyi bana bırakın diyerek iki seçenek dışında Fatma Kaplan Hürriyet’e bir şans bırakmıyor. Fatma Hanım bu çıkıştan sonra ya Cedit için harekete geçmeli ya da her şeye rağmen gidip projeyi Tahir Hoca’ya teslim etmeli. Hangisini yapar bilemem ama projeyi sürüncemede bırakma lüksü kalmadı. Artık kimseye anlatamaz. Başlamalı ya da devretmeli, bu kadar. Ötesi yok.

 

ÇOK GÜZEL GELİŞMELER

Gelelim benim fikrime.

Bu kentin ulaşım ile birlikte en önemli sorununun kentsel dönüşüm olduğunu sürekli yineliyorum. Kentsel dönüşümde öncelik ise Körfez, Dilovası ve İzmit… Dilovası’nda Kömürcüler OSB taşınıyor. Körfez’de Barbaros Mahallesi için adım atılmış olması da çok önemli.

İzmit’te başlanılmış işlerin bitirilmesi çok güzel olur. Ama öncelikle Fatma Hanım hangi yolu seçeceğine karar vermesi gerekiyor. Ya devam etmeli ya da devretmeli. Zaman kaybına ise bölge halkının gücü yok.

 

MİA’YA ÖNEMLİ DESTEK

Tabi kentsel dönüşümü sadece bina stokunu yıkıp yenisini yapmak olarak okumamalı. Mesela fuar alanının planlanması MİA ve İzmit Körfezi ile entegre bir plan yapılması çok önemli. İzmit baştan yazılır resmen.

Bakın sağduyulu sesler çıkıyor kentten…

CHP’nin önemli isimlerinden Selman Yıldırım, MİA’ya destek verdi.

Bence bu iş olacak.

Bu kent kendi dönüşümünü cümle aleme gösterecek bu çalışmayı hızlandıracak.

Herkes “kentsel dönüşüm” ile ilgili üzerine düşeni yapsın.

Bu yazı toplam 3938 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum