1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Fatma Hanım bu kaostan kaçamaz
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Fatma Hanım bu kaostan kaçamaz

A+A-

Aslında 1 Nisan tarihinde belliydi. CHP’nin İzmit Belediyesi’ni kazanmasıyla beraber sendikaların yapılanma mücadelesi başladı. Hem de iki sendika arasında değil üç sendika arasında bu mücadele var.

***

Birincisi; Hak- İş’e bağlı Hizmet İş Sendikası… Hizmet İş’in Ak Partili belediyelerin çoğunda örgütlü olması nedeniyle İzmit’te “yetkili sendika” olarak kalması mümkün görünmüyor. Zaten 10 işçinin çıkarılması sürecinde Belsa önünde “Başkan Fatma, işçi atma” sloganlarının atıldığı gün Hizmet İş’in duruşu da netleşmişti. Ben İdris Ersoy’un ve sendikanın bu duruştan geri adım atacağını sanmıyorum.

İkincisi; DİSK’e bağlı Genel İş… Genel İş bu mücadelede kendini haklı olarak görüyor. Çünkü İzmit Belediyesi’nin en temel taşı Saraybahçe Belediyesi’nde Genel İş örgütlüydü. Eminim siyasi tercihler devreye girmeseydi, devam da edeceklerdi. Şimdi de geriye kazanmak için büyük mücadele veriyorlar. Şube Başkanı Vedat Küçük bunu çok önemsiyor.

Üçüncüsü, Türk İş’e bağlı Belediye İşBelediye İş, Ak Partili belediyelerle de uyumlu çalışabilen bir sendika ama CHP’li belediyelerde örgütlenmeye de ağırlık veriyor. Bu anlamda İzmit için çoktan düğmeye basmışlar. Genel Başkan Nihat Yurdakul’un en yakınındaki isim olan Bayram Özkan da mitili Kocaeli’ne sermiş durumda.

***

Sizin anlayacağınız bu üçlü mücadele özellikle Belediye İş ve Genel İş arasında artarak sürecek. 2004 yılında aralarında Kocaeli’nde birbirlerinin örgütlü olduğu sendikalarda çalışma yapmamak adına prensip anlaşması yapan iki sendika büyük kapışma yaşayacak.

Bu kapışmanın dikkat çeken üç yönü var:

Bir- Vedat Küçük özellikle o prensip anlaşmasına uyulmasını istiyor ama Belediye İş yöneticileri de İzmit Belediyesi’nin 5 belediyenin birleşmesi ile kurulduğuna dikkat çekerek “Kurucu iki belediye olan Kuruçeşme ve Alikahya’da da biz örgütlüydük” diyorlar.

İki- Bu kapışmanın iki tarafında da Küçük ailesinden birer kişi olması… Vedat Küçük Genel İş Kocaeli Şube Başkanı, Belediye İş eski Şube Başkanı Sedat Küçük de sendikası adına örgütlenme için fiilen devrede. Bu durum haber sitelerine “kardeş kavgası” olarak yansısa da kazın ayağı öyle değil. İki Küçük de sendikası için mücadele ediyor. Ama bu durumda kardeşlik hukukunu korumak da kolay değil.

Üç- Bu işten en büyük zararı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet görür. Çünkü mesele ile ilgili inisiyatif almıyor. Karışmıyor. Sendikalar da karışmasını istemiyor. Onlar kozlarını sahada paylaşmak istiyor.

Ancak; bu iş o kadar kolay değil. Düşünün; evinizin önünde çocuklarınıza dadılık yapmak için üç kişi kıyasıya kavga ediyor ve siz seyrediyorsunuz.

Doğru değil, makul değil. Eğer biri belediyenizde örgütlenecekse bir şekilde siz müdahil olacaksınız. İşçiler de başkanlarının ne dediğini bilirse daha kolay karar verir. Yoksa çıkacak patırtı-gürültüden öncelikle sendikalar sorumlu olur. Ama siz de sorumlu olursunuz.

Fatma Kaplan Hürriyet’in bir an önce bu konuda bir karar vermesi gerekir. Verdiği kararın da arkasında durması gerekir.

***

Toparlamak gerekirse; İzmit Belediyesi’nin içinde işçilerle sendikalar arasında bir kovalamaca-köşe kapmaca oynanıyor. Çıkan kaos iş verimliliği dahil her şeyi etkileyecek.

Bir an önce sonuçlanmasını diliyorum.

 

Çocukların başarısı kadar iyi insan olması da önemli

Her şey çocuklarımız için

Benim neyim varsa evlatlarımındır. Gücüm yettiğince yeğenlerimindir.

Bu durum benim en temel varlık nedenim.

Çok iyi biliyorum ki hemen hemen tüm aileler için de bu durum böyle…

***

Hal böyle olunca aileler çocuklarını geleceğe hazırlamak için pürdikkat kesiliyorlar. Öyle bir çağdayız ki çocukları iyi birer insan olarak yetiştirmekten öteyarış atıkıvamına sokuyoruz ve çatlatıncaya kadar koşturuyoruz.

Son olayın tek nedeni budur demiyorum ama 14 yaşındaki Yunus Faruk Matur’un LGS sonuçları üzerinden kendisini üçüncü kattan aşağıya atması bu gerçeği hepimizin önüne bir kez daha koydu.

Matur ailesine baş sağlığı diliyorum ama acılarının da kolay dinmeyeceğini biliyorum. Allah sabırlar versin; küçük yavrumuza da Allah’tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun.

***

Velilere, ailelere söylüyorum çocuğunuzun başarısı kadar iyi ve mutlu bir insan olması da çok önemlidir.

Lütfen bunu hiç unutmayalım.

Bu yazı toplam 3380 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum