1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Fatma Hanım ile uzun sohbetten kalanlar…
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Fatma Hanım ile uzun sohbetten kalanlar…

A+A-

Gazetede yoğun günler yaşıyoruz. Bir yandan gazete için yapmak istediklerime kafa yorarken diğer yandan da ‘hayırlı olsun’ demek için gelen misafirlerle sohbet ediyoruz. Allah’tan birçok konuğum önceden geleceği saati söylüyor da kendimi ayarlama şansım oluyor. Bu durumun iki istisnası var. İlki Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dı. Çarşı esnafı ziyaretinden kalan vakitte geldi. Özel kalemi ziyaretten yarım saat önce haber verebildi.

İkinci istisnası İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet oldu. O da Tahir Hoca gibi akşamüstü gelmeyi tercih etti. O da ziyaretinden hemen yarım saat önce haber verdi. İki başkanın gündeminin- ajandasının yoğun olduğunu bu reflekslerinden kolayca anlayabiliyoruz.

***

Fatma Hanım saat 17.00 gibi özel kalem müdürü Duygu Hanım ile beraber geldi. Cemalettin Öztürk ve Metin Karan ile birlikte ağırladık. Sohbetimiz iki saat sürdü. Özel kalemi sıkıştırmasa daha da devam edecek gibi görünüyordu.

Özgür Kocaeli’nin başına geçtikten sonra Hürriyet ile bir kez telefonda konuşmuştuk. Yüz yüze ilk kez geldik. Biraz yorgun gördüm.

-Çok çalışıyorum. En erken eve gidiş saatim 24.00’ü buluyor. Geçen sosyal medyada baktım oğlum bir futbol kursuna katılmış. Ben sosyal medyadan gördüm, diyor. Ancak halinden de memnun. Milletvekilliğinin aksine kendisine gelen şikayet ve problemleri çözmek için araçlara sahip olmaktan mutlu.

***

Sohbette, belediyenin içine dönük işlerin ve geçmişi daha fazla kurcalamak yerine sahaya yönelmek gerektiğini söyledim. Özellikle temizlik ile ilgili sabote edildiğine inanıyor. Bununla ilgili gözlemlerini de anlattı. Bir temizlik işçisinin tutumunu saatlerce izlediğini belirterek, “Üzülüyorum, kentin hizmete ihtiyacı varken saatlerce bankta oturan çalışan olamaz” diyor ve ekliyor: “Şimdi bunu yapan çalışana göz mü yumayım?

***

Yorgun ama neşeliydi, Hürriyet. Öncelikleri arasında kültürel ve sanatsal faaliyetler olduğunun altını çizen Fatma Hanım, başta tarih turizmi olmak üzere bir dizi sosyal projeyi de gündemine almış.

Başkan Hürriyet, Redif Binası’nın kendilerine tahsis edildiğini söyledi.

“O bölgeyi betondan kurtaracağız. Kültürel ve sanatsal faaliyetler yapacağız” diyor. Mesela benim çok arzu ettiğim bir oda orkestrasını kuracaklarını da vurguladı.

***

Ama daha önemlisi var: Halkevi…

Biliyorsunuz Halkevi binası çok bakımsız, bir restorasyon görmesi lazım. Bu konuda Kocaeli Valiliği’nin girişimi var ama henüz binaya bir dokunuş gerçekleşmedi.

Binanın oradan başka yere taşınması yönündeki fikirler de karşılık görmedi. Mesele öylece sürüncemede duruyor. İşte bu noktada bir atak yapmak için Fatma Hanım düğmeye basmış. Yalnız da değil. Bir başka kadın başkan, Kocaeli Barosu Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir ile birlikte Halkevi’ne talip olacaklarını söylüyor.

Önemli haber.

Gazetemizdeki haberin başlığı da bu…

Çünkü Redif binası ile Halkevi binasına yapılacak dokunuşlar İzmit’in çehresini değiştirir.

***

Tabi İzmit’in çehresini değiştirmek söz konusu olunca -ister istemez- İKM’nin Çarşı konusundaki beklentisi ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yan yana gelmesi konusunda istekliliği de gündeme geldi.

Fatma Hanım “Ben hazırım” diyor.

Çok güzel…

Ancak, her gün basının huzurunda Ak Parti’nin belediyecilik anlayışını eleştirirken bu mümkün mü?

Fatma Hanım’a artık projelere odaklanmak gerektiğini hatırlattım. Politik söylemlerin yerini belediye hizmetleri bıraktığında yan yana gelmelerinin kolay olacağını da söyledim. Ancak o bu konuda samimi olduğunu ısrarla söyledi.

Bence de bir araya gelmeliler ama herkes bir araya gelebilmenin asgari gereklerini yapmalı.

Siyasi rekabet olabilir ama hizmette bazen ortaklaşmak gerektiğini de herkes görmeli. Altını çiziyorum, her gün Ak Parti eleştirisi yapılırken bunu beklemek de hayalcilik.

***

Toparlayalım, uzun bir aradan sonra dinlediğim Hürriyet’in önündeki beş yıllık zaman dilimini nasıl kullanacağına dair bir perspektifi oluşturduğunu gördüm.

Yorgun ama moralli olan Hürriyet, siyaseten hedef konuşmayıp hizmetlere odaklanacak.

Doğrusu da bu…

Bu yazı toplam 2588 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
10 Yorum