1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Fazla su içmeyin!
Fazla su içmeyin!

Fazla su içmeyin!

Uzmanlar yaz aylarında fazla su içmenin tehlikeli olduğunu açıkladı.

A+A-
Yaz aylarında hava sıcaklığının artmasına bağlı olarak vücudun normalden fazla su kaybetmesi; kalp sorunlarına davetiye çıkarıyor.  Ama uzmanlar kaybedilen suyu yerine koymak için fazla su içmek de akciğerlerde ödeme yol açarak tehlikeli olabileceğini konusunda uyarıyor. Bu nedenle kontrolsüz su kaybına ve su tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor.
Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Görevlisi Doç Dr. Cengiz Köksal; "Hava sıcaklığına bağlı olarak vücudun normalden hızlı ve fazla su kaybetmesi kalp ve damar sağlığı için büyük tehlikeler oluşturabilir " diyor. Doç. Dr. Cengiz Köksal; yaz aylarında nelere dikkat edilmesi gerektiğini şöyle anlattı: 
YAŞ VE KİLO FAKTÖRÜ ÖNEMLİ 
Yaz aylarında yaşanabilecek kalp ve damar hastalıkları kaynaklı tehlikelerden vücudun en az şekilde etkilenmesi, tamamen bizim elimizdedir. Mesela 50 yaşın üzerinde olmak ve vücut-kitle indeksinin aşırı kilolu seviyesinde olması, kalp sağlığı için olumsuz etkenlerdendir. Tabii ki kilo vermek için egzersiz yapmak ilk başvurulan yöntemdir. Ancak yaz aylarında egzersiz yapmak fazladan su kaybına neden olur. Gerek aşırı sıcaktan, gerekse egzersizden dolayı vücudun su kaybına uğraması, kalp sağlığı problemlerinin ortaya çıkması için bir diğer sebeptir.
 Yapılan çalışmalar, aşırı sıcakların kalp hastalıklarından dolayı ölümlere yol açtığını ortaya koymuştur. Yüksek hava sıcaklıklarında egzersiz yapmak ya da uzun süre güneşin altında yürüyüş yapmak; kalp-damar sisteminin yüksek tempoda çalışmasına neden olur. Bunun başlıca nedeni, aşırı sıcak ve egzersizle olan terleme ve vücuttaki su kaybıdır. Kan dolaşımının hızlanması ile kalbin aşırı çalışması ve vücudumuzun toplam su kaybının verdiği aşırı stres yükü sonucu; hipertansiyon, kalp krizi gibi tehlikeli sağlık sorunları yaşanabilir. 
İLAÇ ALANLAR RİSK ALTINDA 
Mevcut kalp rahatsızlıkları için ilaç tedavisi olan hastaların da sıcak havalarda daha fazla dikkatli olması gerekir. Kalp hastalarının çoğu, halk arasında idrar söktürücü olarak bilinen diüretik ilaçlar içerler. Bu ilaçlar, vücutta etki mekanizmalarından dolayı su kaybına yol açar. Bu hapları kullanan hastalar, yaz aylarındaki yüksek hava sıcaklığı ile su kaybına daha da yatkın olurlar. İki yönden güçlü sıvı kaybına uğrayan bu hastaların yaptığı en büyük yanlış da bu su kaybını çok su içerek yerine koymalarıdır. Kontrolsüz su kaybı sonrası kontrolsüz su içerek kaybedilen suyun yerine konması, bazen vücutta aşırı sıvı yüküne sebep olabilir. Bu sıvı çoğunlukla akciğerlerde birikerek akciğer ödemi dediğimiz tehlikeli bir nefes darlığı tablosuna yol açabilir. Hasta, vücudunu bu durumdan korumak için kontrolsüz su kaybı ve su içimine dikkat etmeli.
 Kalp kapağı ameliyatı geçirmiş olan ya da kalp damarlarına stent konulmuş hastaların da sıvı kaybına uğramaması önemlidir. Vücudun aşırı sıvı kaybına uğraması, kanın pıhtılaşmaya yatkın olmasına yol açar. Bu pıhtılaşmaya yatkınlık da mekanik kapağın çalışmasını bozabilir veya kalp damarlarındaki stentlerin tıkanmasına sebep olabilir. Bu yüzden kan sulandırıcı ilaçlar düzenli alınmaya devam edilmelidir ve kaybedilen sıvının kontrollü olarak yerine konması gereklidir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu; tüketilen sıvının ayrıca dehidratasyon yani sıvı kaybına sebep olan alkol, soğuk bira gibi içeceklerden olmaması gerektiğidir. Tavsiye ettiğimiz sıvı sadece sudur. 

YARDIM İSTEMEK HAYAT KURTARIR

Vücudumuzun yüksek hava sıcaklığından etkilenmiş olduğunun belirtileri arasında; baş ağrısı, uyuşukluk, bulantı, kramplar, nabzın yüksek olması vardır. Bu durumda öncelikle hemen istirahat edilebilecek bir konuma geçmek, güneşten uzak durmak, eğer kişinin yanında bir başka insan varsa ondan yardım istemek hayat kurtarıcıdır. 
Kıyafet seçimi de kalbin üzerindeki stresi azaltıcı bir etmendir. Açık renkli kıyafetler giyerek güneş ışınlarının yansımasını ve vücuda en az zararı vermesini sağlayabilirsiniz. 
Bu haber toplam 535 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.