1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. FB DEĞİŞİMİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

FB DEĞİŞİMİ

A+A-

“Futbol asla sadece futbol değildir” sözü, genel geçer kabul edilebilirliğe ulaştı. Bu yaklaşım tarzı sadece futbolla da sınırlı olmayıp, bütün spor branşları için geçerli hale geldi. Bu yaklaşım kabullenilmekle, kendisi için en uygun sporu yapabilecek sporcunun, kendisini en verimli gerçekleştirebildiği mücadelesi sahiplenilmektedir. Bu mücadeleye taraf olunarak, katkı verilerek, izlenerek, her maçta, her yarışta yaşanan heyecan paylaşılmakta, taraf olan bireyin yaşama tutunma mücadelesinde, kendisini en verimli gerçekleşme çabasında hissedilen özdeşleşme yaşanmaktadır. 

DEĞİŞİMİN BAŞARILMASINI SAĞLAYAN ANLAYIŞ
FB. Spor kulübü milyonlarca taraftarı bulunan sivil toplum kuruluşlarından birisidir. Yönetimin belirlenmesi 25.000 üye ile sağlanmaktadır.  Yönetimi belirleyen üyeler milyonlarca etkin taraftarın etkisi ve baskısı altındadır. Spor kulüpleri, etkin taraftarlıkla, katılımla, destekle yansıtılan beklentilerin yapabilirliğe taşınması ihtiyacını karşılanmaktadırlar. FB’ de başarılan budur. Taraftarların istek ve beklentileriyle bütünleşen, üyelerle doğru iletişimler kurabilen, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sahiplenen, yapabilirliğe taşıma kararlılığını yansıtan ve yönetebilen yaklaşım başarıya ulaşmıştır. Doğru tespitlerin ve tanımlamaların Dünya ve Türkiye gerçekliği temelinde ortaya konulması, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin hedeflenmesi başarıyı sağlayan anlayıştır.

MEVCUT DURUMUN SÜRDÜRÜLEMEZLİĞİ
FB, de yaşanan değişim bütün toplumu etkiledi, kabullenildi ve heyecanlandırdı. Bir spor kulübü bünyesinde yaşanan değişimin bu kadar etki yaratması toplumsal değişim ihtiyacının yoğunluğunu göstermektedir. Değişimin, demokratik, uzlaşmacı, saydam, etkin, verimli yöntemlerle yapılması ise hem kulüp bünyesindeki, hem de toplumdaki kabul edilebilirliğin temel kriterlerini ortaya çıkardı. Kaybeden genel başkan 20 yıldır sürdürdüğü başkanlığında yapılabilecek her türlü fedakarlığı yapmış, en kararlı duruşları sergileyebilmiş başkandı. Yaptıkları FB’ ye katkıyla da sınırlı değildi. Diğer spor kulüplerine örneklik sağlayacak öncü olacak alt yapı ve sportif açılımlarıyla efsane olarak tanınır hale gelmişti. Ben merkezli, mutlak yönetim anlayışıyla sergilediği fedakarlıklar ve kararlılıklar, değişen, gelişen sportif faaliyetlerin sürdürülebilirliğini sağlamaya yetmedi. Sergilenen ben merkezlilik taraftarları ve üyeleri, sporcuların en verimli duruma ulaşmasını hissedemez, onlara katkı veremez, katılamaz, dokunamaz, paylaşamaz, hissedemez edilgenliğe sürükledi.   Ben merkezli, belirleyici yaklaşımlar nedeniyle, taraf olunan, aidiyet hissedilen duyarlılıklar sürdürülemez, heyecan uyandıramaz hale geldi. Katılımcı, uzlaşmacı, şeffaf, demokratik kural ve kurumlarla, üyelerin ve taraftarın iradesini katkısını, katılımını ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlikle sağlayacak değişim kaçınılmaz oldu.

DEĞİŞİMİN BAŞARILMASI
Değişimi koordine eden başkan adayı, iyi yetişmiş, Türkiye’nin en zengin 50 insanından biriydi. Türkiye’nin en önemli kuruluşlarını dünya standartları kapsamında yönetme yeterliliğine sahipti. Taşıdığı özellikleri spor kulübü başkanlığı için yeterliydi ancak, olağanüstü fedakarlıkları yapan başkanın aşılması için yeterli olmayabilirdi. Paranın satın alabileceği güçle yapılacak girişimler ve çabalar taraftarda, üyelerde, toplumda karşılık bulmayabilirdi. Hangi branşta olursa olsun, sporcunun mükemmelliğe ulaşmasını hissetmek, sahiplenmek, desteklemek duygusu en doğal ve sahici haliyle taraftar doğallığıyla hissedilip, yansıtılabilmeliydi. Paranın satın alabileceği her şeyi elde etme imkanı olan birinin sahici olanı, hissedileni, yaşananı, beklenileni merkeze alması, özgürce, eşitçe, katılımcı demokratik kurumsal yaklaşımlarla organize edip başarmasına ihtiyaç vardı. 

 ANLAŞILABİLDİĞİ İÇİN DEĞİŞTİRİLEBİLDİ
Değişimin yönetilebilmesi için yaşananların, objektif verilerle, evrensel ve ülkemiz gerçeklikleri bütünlüğünde anlaşılmasına ihtiyaç vardı. Evrensel gerçekliği ve ülkemiz gerçekliğini kabullenen, objektif verilerle karşılıklılık esasına göre değerlendirebilen, tanımlayabilen, çözümler geliştirebilen, paylaşabilen ve hissedebilen,  taraftarın, üyenin, toplumun kabul edilebilirliğini sağlayabilecek organizasyon ihtiyacı karşılanmalıydı. İhtiyaç duyulan yeterliliği sergileyecek ve başarıya taşıyacak mutfak kadrosu oluşturmak öncelikli ve temeldi. Sorunların çözümüyle, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasıyla özdeşleşen, yapabilirliği ve temsili sağlayacak yönetim kadrosu ortaya çıkarılabilmeliydi. Çalışmalar yapılırken, değişim alanları ve ihtiyaçları belirlenirken, iyileştirme, geliştirme ve alternatif yaklaşımlar ortaya çıkarılırken, başarılan hiçbir şey inkar edilmemeliydi. Yanlışlarla eksiklerle objektif verilerle, evrensel ve ülke gerçeklikle yüzleşme sağlanabildiği gibi, yapılanları, başarıları, fedakarlıkları da aynı gerçeklikle, sahici, doğal duyarlılıklarla sahiplenip, yansıtmaya ihtiyaç vardı.

DEĞİŞİMİN GENEL GEÇERLİ HEYECAN UYANDIRMASI
FB’de yönetim değişikliği, dünya ve ülke gerçekliği doğru anlaşılmaya çalışıldığı, uygun çabalar sergilenebildiği için başarılmıştır. Yönetim değişikliği ile sağlanan başarının, değişimin yönetilmesi, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınmasına ihtiyaç vardır. Yönetme anlayışının demokratik kurumsal işleyişlerle, doğrudan, organik ilişki ve katılımlarla sürdürülebilirliğe taşınıp taşınamayacağı bilinememektedir. Değişimin yönetilmesini sağlayacak destek, beklenti ve heyecan yeteri kadar oluşmuştur. Değişimin kurumsal demokratik sürdürülebilirliğe taşınması çalışmalarında, yanlışlar, eksikler, yetmezlikler ortaya çıkabilecektir. Yönetim değişimini başaranların, yaşananları paylaşarak, katılımcı demokratik arayışlar ve yapabilirlikler sergileyerek, sorunların çözümünde, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasında yeterlilik gösterebileceklerine inanılmaktadır. Demokratik dönüşüm döneminin sorunlarıyla uğraşan Türkiye’nin bütün sivil toplum kuruluşlarının, siyasi partilerin, kamusal ve özel bütün organizasyonların, yaşanan ve başarılan değişimden heyecan duymaları bu nedenlerle çok önemlidir. 

Bu yazı toplam 1194 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.