1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Federal Mogul’da Birleşik Metal’e katıldı
Federal Mogul’da Birleşik Metal’e katıldı

Federal Mogul’da Birleşik Metal’e katıldı

Türk Metal Sendikası’ndan istifa eden Federal Mogul işçileri toplu olarak Birleşik Metal İş Sendikası’na üye oldu.

A+A-

Fabrikada yaşadıkları sorunları işverene iletmediği için Türk Metal Sendikası’ndan istifa eden Federal Mogul işçileri Kocaeli Fuarı’nda bulunan Çağlayan Düğün Salonu’nda düzenlenen törenle Birleşik Metal İş Sendikası’na toplu olarak üye oldu. Törene; Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Sekreter Selçuk Göktaş, Genel Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül, Mali Örgütlenme Daire Başkanı Özkan Atar ve Şube Başkanı Hami Baltacı’da katıldı. 

GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRDİK

Törende coşkulu ve sert bir açıklama yapan Şube Başkanı Hami Baltacı, “Bizler güçlerimizi birleştirerek bu ülkede var olan çalışma koşullarındaki her türlü olumsuzluğu bertaraf ederek, bizlere dayatılan o kötü koşulları bir tarafa atarak yeni bir düzen kurulmasının adımlarını hep beraber atıyoruz. Buna inancımız tamdır. Düne kadar dikkate almayanların yarın sizlerin gücü karşısında teslim olmaktan başka asla seçeneği kalmayacaktır. Buna inanmak, sadece inanmak değil kararlı şekilde duruşumuzu ortaya koymak zorundayız” dedi. 

SİZLERE HAKARET EDİYORLAR

Metal emekçileri olarak ülkenin kalkınması için emek harcadıklarını söyleyen Baltacı, “ Bu nedenle Kardan pay istiyoruz. Fabrikalar onların olsun. Biz alın terimizin karşılığını istiyoruz. Düne kadar sizi dikkate almaya bugün kesenin ağzını açtı. 1000 TL verdi. Sarı işbirlikçi sendika 1 mayıs 2017 ye kadar 600 TL vereceğini taahhüt ediyor. Sizlere hakaret ediyor. ‘Sizler 600 liralık adamsınız’ demek istiyor. Bunun farkında değil. Yağma yok. Arık metal emekçileri gücün kendinde olduğunu gördü. Gözünü açtı. Bizler mücadele ederek alın terimizin karşılığını almasını biliriz” ifadelerini kullandı. 

METAL EMEKÇİLERİ TARİH YAZIYOR

Metal emekçilerine sendikaya üye olmaları konusunda çağrıda bulunan Baltacı, “Ford Otosan, Hyundai, Toyota, Bekaert Kartepe, Daytek ve yan sanayilerinde ne kadar sarı sendika içinde olsun olmasın, sendikası olsun olmasın hepsini örgütlü şekilde bu çatı içinde mücadele etmeye davet ediyoruz. Bu mücadele ancak bu şekilde kazanılır. Bizi düne kadar böldüler ama artık o geride kaldı. Metal emekçileri yeni bir tarih yazıyor. Geçmişte örgütlü oldukları sendikalarına geri dönüyorlar. Bu mücadelenin Kazanılma yolu DİSK ve Birleşik Metal İş’ tir. Metal emekçilerinin 2 sarı sendikadan kurtulmasının zamanı gelmiştir. Bu sadece Türk Metal değil İkizi olan Çelik iş’tir” dedi. 

SİZİNLE ÇIĞIR AÇACAĞIZ

Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise, “Sendikamız için önemlisiniz. Örgütümüzün önemli kesimi ile sizleri karşılamak için geldik. Sizlerle birlikte önemli bir çığır açacağız. Biz yıllardır Federal Mogul gibi 4 bir tarafı esaret altında olan işçilerin zincirlerini kırmalarını bekliyoruz. Ortaya çıkan gelişmeler kendilerinin önemli bir cesarete sahip olduğunu gösterdi. Gerçek yuvalarına kavuşmak için yoğun bir çaba içerisindeler. Sarı sendikanı rüyalarına giren, MESS’e kök söktüren bir sendikayız. Gözü kara bir şekilde gidiyoruz. Mücadele azmini ortaya koyuyoruz. Bizler 5 bin çalışanı olan fabrikanın MESS’ten ayrılmasını sağladık” dedi. 

DİSK’İN KAPISI HERKESE AÇIK

Serdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti, “2014’te çıkmış olduğumuz grevin, iş yerler verilen mücadelenin karşılığını aldık. 2010’da başlayan çoban ateşimiz bugün sonuçlarını vermeye başladı. Disk’in kapısı herkese açık. Şu anda insanların bu süreci başarıyla kendi işlerinde sonuçlandırmalarını bekliyoruz. Metal işçileri sarı sendika istemiyor.  Biz sarı sendika değiliz. Demokratik seçim istiyoruz diyorsunuz. Bizde seçimler demokratik olur. Doğrudan demokrasi vardır. İşçiler kendi tercihlerini kendileri seçer. Tüzük ve yönetmeliklerimizce belirlenmiştir. Toplu İş Sözleşmesi sürecinde işçi iradeleri ortaya çıksın diyorsunuz. Bizde sürecin belirlenmesi yönetici ve uzman 150’ye yakın insanla gerçekleşmiştir. Param alın terim gasp edilmesin diyorsunuz. 

ESARET ALTINA GİRMEYİN

Sınıf mücadelesine inanan bir sendikadır. Üyelerin aidatları üyeler için harcanır. Eksiklikler varsa düzeltiriz. Bütün metal işçilerinin özgürleşmesini sağlamak bizim görevimizdir. Yüz binlerce metal işçisi sendikasız çalışıyor. Sendikalı çalışanlar da üye olduğuna pişman oluyor. İşçileri düşünen DİSK geleneğinden geliyoruz. Biz onlara ihanet edemeyiz. Federal Mogul olarak bir daha o sarı sendikanın işverenin gardiyanlığını yaptığı hapishanesine esaretine girmeyeceksiniz. 1 kişi işten atılırsa fabrikada işi durduracaksınız. Sarı öküzü vermeyin. Verirseniz arkası gelir. İçeri giren fabrikalarda işveren intikam alıyor. Gerçek bağımsız tek sendika DİSK ve Birleşik Metal’dir. Bağlı olduğumuz tek yer işçilerdir. Bu sendika Türkiye sendikal hareketin incisidir. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
25 Yorum