1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Felçliler ve spastik çocuklar yetersiz tedavi ediliyorlar!”
“Felçliler ve spastik çocuklar yetersiz tedavi ediliyorlar!”

“Felçliler ve spastik çocuklar yetersiz tedavi ediliyorlar!”

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erbil Dursun “Ülkemizde rehabilitasyon hizmetleri yetersiz uygulanıyor. Örneğin herkes “fizyotera

A+A-

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erbil Dursun “Ülkemizde rehabilitasyon hizmetleri yetersiz uygulanıyor. Örneğin herkes “fizyoterapist” kimdir bilir ama “iş ve uğraşı terapisti” bilinmez. Ülkemizin ilk “İş ve Uğraşı Terapisi” Okulu 2002 yılında Kocaeli Üniversitesince kurulmuş olup bu okul, Amerika Birleşik Devletleri Shenandoah Üniversitesi tarafından da tanınmıştır.  Felçli hastaların tedavilerinde fizyoterapist kadar önemli olan iş ve uğraşı terapisti özellikle hastaların günlük yaşam için gerekli tüm aktivitelerinde büyük rol oynar. Hastanın yemek yemesinden, yazı yazabilmesine kadar yapılan eğitimleri sürdürürler. Biz tüm ülkemize yetecek kadar iş ve uğraşı terapisti yetiştiremiyoruz bu yüzden yeni okullar açılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Prof. Dr. Erbil Dursun sözlerine şöyle devam etti: “Rehabilitasyon deyince sadece el-kol-bacak hareketi anlaşılıyor. Halbuki bir felçlinin, spastik çocuğun rehabilite edilebilmesi için çok geniş tedavi olanaklarından faydalanmak gerekir. Örneğin en önemli tedavilerin başında Botulinum Toksin (Botox)  uygulamaları gelmektedir. Botox enjeksiyonları ile hastalarımızda kasılmalar azaltılmazsa çok kısa sürede şekil bozuklukları gelişir ve hasta yürüyecekse yürüyemez, elini/kolunu kullanacaksa kullanamaz hale gelir. Ayrıca botox enjeksiyonu ağrının giderilmesinde çok önemlidir; çoğu felçli hastalarımızın omuz ağrısı uyku uyutmayacak derecede olabiliyor. Ancak botoksu doğru kaslara, doğru teknikle yapmak gerekir aksi halde ya işe yaramıyor veya hastayı daha zor durumlara sokuyor. Çocuklar için atla terapi (hippoterapi) çok önemli. Atla terapide fizyoterapist veya iş ve uğraşı terapisti atın hareketlerini bir tedavi aracı olarak kullanır ve çocuğun denge, vücut duruşu ve hareket  fonksiyonların geliştirilmesine odaklanır. Üniversitemizde, ülkemizdeki üniversiteler içinde tek olan atla terapi olanağı bulunmaktadır ve bu hastalarımız için büyük bir şanstır.  Felç rehabilitasyonunda ayrıca geribildirim tedavileri, bilgisayarlı bilişsel rehabilitasyon uygulamaları, kafadan uygulanan elektrik uyarma tedavileri, ve vücut ağırlığının alınıp yürüme eğitiminin verildiği kısmi vücut ağırlığı destekli yürüme tedavileri büyük önem taşımaktadır ki kliniğimizde tüm bu tedaviler hastalarımıza gerektiğinde uygulanmaktadır. Bunlar olmadan da rehabilitasyon çalışmaları tam olmaz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.