1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ ve OHAL hakkında vatandaş ne düşünüyor?
FETÖ ve OHAL hakkında vatandaş ne düşünüyor?

FETÖ ve OHAL hakkında vatandaş ne düşünüyor?

İzmit’te sokaktaki vatandaşa bu hafta  OHAL’in üç ay daha uzatılmasını ve devam eden FETÖ operasyonlarını, bunların kendilerini etkileyip, etkilemediğini sorduk.

A+A-

Birbirinden çok farklı ve ilginç görüşler ortaya çıktı. İşte ankete katılanların yanıtları.

Ayşegül KALAYCI

SEMRA AKÇAKAYA(42-Ev hanımı)

Sosyal medyada gezerken bile korkar oldum

“- OHAL nedeniyle ister istemez ülke genelinde yaşanan bazı olumsuzluklar var. Özellikle sosyal medyada bir paylaşım yaparken bile korkar hale geldik. Her an herkesin gözaltına alınma riski var. Bence OHAL’i daha fazla uzatmaya gerek yoktu. Bu üç aylık süre de bitince, artık yeniden uzatılmamasını isterim.”

ERDEM GÜNAY(44-Müteahhit)

FETÖ’cülerin tamamen temizlenmesi şart

“-OHAL uygulaması nedeniyle bir vatandaş olarak benim yaşadığım herhangi bir olumsuzluk yok. Hükümetin OHAL’i uzatmasını haklı buluyorum. Ülkemizin FETÖ’cü hainlerden tamamen temizlenmesi gerekiyor. Özellikle AK Parti içinde çok önemli isimlerin çıkacağına inanıyorum. Bu süre bitince OHAL yeniden uzatılmamalı.”

BİNNUR TİMUÇİN(47-Resim Öğretmeni)

FETÖ operasyonları daha dikkatli yürütülmeli

“- OHAL nedeniyle ben şahsen bir olumsuzluk yaşamadım. Ama bir öğretmen arkadaşım sırf Bank Asya’da hesabı var diye açığa alındı. Devlet, FETÖ’cülere yönelik operasyonlarında çok daha dikkatli ve titiz olmalı. Suçsuz olduğu anlaşılan insanların mağduriyeti giderilmeli. Yeni üç aylık süre dolduktan sonra, OHAL’in tekrar uzatılmaması gerekiyor.”

ONUR KARAMAN(30-Eczacı)

Vatan haini FÖTÜ’cüler İdam edilmeli

“- OHAL nedeniyle ben herhangi bir olumsuzluk yaşamadım. Hükümet, OHAL’i 3 ay daha uzatmakta haklıdır. Çünkü, ikinci bir darbe girişimi yapılacağı konuşuluyor. Biran önce idam cezası geri getirilmeli, FETÖ’cü vatan hainleri için bu ceza uygulanmalıdır. Gerekiyorsa, OHAL’in  yeniden uzatılması da  bence gayet normaldir.”

BURCU SEYMEN(20-Öğrenci)

Ülkemiz biran önce normalleşmeli

“- OHAL nedeniyle kişisel olarak yaşadığım bir olumsuzluk yok. Hükümetin OHAL’i üç ay  daha uzatmasını da haklı buluyorum. Ama toplum üzerinde büyük bir baskı var. Ülkemizin biran önce normalleşmesinin sağlanması gerekiyor. İkinci üç aylık dönemde  gerekenler yapılmalı, OHAL’in yeniden uzatılmasına  gerek kalmamalıdır.”

RESUL ORAY (38-işçi)

OHAL’in 1 yıl daha uzatılması gerekebilir

“- OHAL nedeniyle bir vatandaş olarak bana yansıyan olumsuzluk olmadı. Hükümetin OHAL süresini uzatmasını haklı buluyorum. Çünkü belediyelerde, AK Parti içinde temizlik yapılması gerekiyor. İlimizde de daha operasyonlar yapılacaktır. OHAL, temizlik bitene kadar 1 yıl daha uzatılabilir. Mutlaka bu çete devletten temizlenmelidir.”

KEMAL ARSLAN(37-Muhasebeci)

Hainler temizlenene kadar OHAL’in sürmesi gerekir

“- OHAL nedeniyle ben bir olumsuzluk yaşamadım. Hükümetin OHAL’i üç ay daha uzatmasını da doğru buluyorum. FETÖ’cü hainler bütün devlet kurumlarına sızmış. Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içi tamamen temizlenmeli. Devletin içinden hainlerin tamamen temizlenmesi için gerekirse OHAL bir kez daha uzatılabilir.”

GÜLRİZ SAYIN(53-Emekli)

Hükümet darbe fırsatçılığı yapmamalı

“- OHAL nedeniyle ben kişisel bir olumsuzluk yaşamadım. Ama OHAL’in üç ay daha uzatılmasını yanlış buluyorum. FETÖ operasyonları kapsamında sadece vatan hainleri ile değil, bütün muhaliflerle uğraşılıyor. Hükümet,15 Temmuz girişimini fırsatçılık olarak kullanmamalı. Bu süre dolduktan sonra, OHAL yeniden uzatılmamalı. Artık normale dönmek gerekiyor.

ARZU OĞUZ(22-Öğrenci)

Masum insanlar, aileleri fişlenmesin

“- OHAL nedeniyle ben kişisel bir olumsuzluk yaşamadım. Ama çevremde açığa alınan, ihraç edilen, gözaltına alınan pek çok tanıdığım insan var. Teröristler temizlenirken, suçlular ile suçsuzlar titizlikle ayrılmalı. Masum insanlar ve aileleri fişlenmemelidir. Süresi dolduktan sonra OHAL’in  uzatılmasını da doğru bulmuyorum. Biran önce Türkiye bu ortamdan çıkmalı.”

NİGAR BEKAROĞLU(22-Tezgahtar)

Temizlenene kadar OHAL uzatılmalı

“- OHAL nedeniyle ben herhangi bir olumsuzluk yaşamadım. Hükümet OHAL süresini uzatmakta haklı. Kimse masum edebiyatı yapmasın. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği tarihten sonra bu hainlerle uzaktan yakından bağlantısı olan herkes vatan hainidir. Mutlaka cezalarını çekmeleri gerekir. Bunun için gerekiyorsa, OHAL yeniden uzatılabilir.”

HAKAN UZMAN(45- Mak. Teknisyeni)

Hainler duruyor Muhalifleri temizliyorlar

“- OHAL nedeniyle ben kişisel bir olumsuzluk yaşamadım. Ancak hükümetin OHAL’i üç ay daha uzatmasını doğru bulmuyorum. Hainler görevleri başında duruyor, ülkede muhalif avı yapılıyor. Artık ülkeyi yönetenler cemaatlerden medet ummaktan vazgeçsinler. Bütün cemaatleri devletten uzak tutsunlar. OHAL yeniden uzatılmamalı.”

PINAR GÜNER(24-Öğrenci)

Huzur için demokrasi ve özgürlük şart

“- OHAL nedeniyle elbette bana yansıyan olumsuzluklar var. Hükümeti en basit bir konuda eleştirmeye kalksak, çevremizde vatan haini gibi algılanıyoruz. Hükümetin OHAL süresini uzatmasını haklı bulmuyorum. Ülkemizin huzura ihtiyacı var. Huzur ancak demokrasi ve ögürlüklerle sağlanabilir. Bu konuda ne yazık ki hiçbir çalışma yapılmıyor. Türkiye’nin OHAL şartlarından biran önce kurtulmasını bekliyorum. “

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum