1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. FETOİZM BELASINDAN KURTULDUK DERKEN, ŞİMDİ DE DEİZM BELASI ÇIKTI KARŞIMIZA!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

FETOİZM BELASINDAN KURTULDUK DERKEN, ŞİMDİ DE DEİZM BELASI ÇIKTI KARŞIMIZA!

A+A-

Şu ..izm’lerden yana başımız dertte. O kadar çok  …izm var ki, hemen hepsi fıtratı tahrip eden, sözde fayda sağlama adına     çıkan, lakin tahribatın dik alasını yapan akımlardır... 
Ateizm, Kominizim, Faşizm, Leninizm, Fetoizm, Makyavelizm, Kapitalizm ve nihayetinde nur topu gibi bir izm’imiz daha oldu, o da Deizm… Peki, nedir bu Deizm? 
Deizm!
Tüm dinleri reddeden ancak Allah’ın (Tanrının) varlığına inanan bir inanç türüdür. Sadece evreni ve doğa kanunlarını koyan, bunun ardından evrene ve insanlığa hiç bir dahli olmayan tanrı inancıdır Deizm. 
Özetle Deizm şudur: Ben bir tanrıya inanıyorum, ama bu tanrının benim üzerimde ne bir iradesi var ve ne de bana neler yapıp, neleri yapamayacağımı söyler. Yapacaklarımı ben yaparım söyleyeceklerimi ben söylerim, o bana karışamaz. İrade bendedir, üstümde ilahi bir irade yoktur ve tüm olup bitenleri ben tayin ederim.
R. Tevhid’in deyimi ile;
Bu inancın en basit izahı şu: Ben güneşe inanırım ama onun ısıtmasına ve aydınlatmasına inanmam. Ya da ben Ay'a inanırım ama onun geceleyin evreni aydınlatmasına inanmam demekten öte bir anlam ifade etmez. Oysa sıcaklık ve aydınlatmanın güneşin, gece aydınlığını sağlayan ay'ın insanla ilişkisinin yok sayılması mümkün değildir…
Tanrıya inanmak her şeyden önce tüm varlığın ve insanın bir yaratıcısı olduğuna inanmak demektir. Hiç bir şey yoktur ki, bir yaratıcısı olsun da ve o yarattığı şeyin kendi ile arasında bir bağ kurulmuş olmasın. Hiçbir ressam yoktur ki, yaptığı resme bir biçim vermiş olmasın, hiç bir sanat yoktur ki, onu yapan ustasından bağımsız kendi başına bir değer oluştursun.
O halde yaratıcı var ise yarattığını başıboş, düzensiz, kendi başına buyruk bırakması mümkün değildir.
Peki, neden Tanrı ile birlikte bir dine ihtiyaç olsun diye bir soru ortaya çıkabilir. Bu sorunun cevabı yaratıcı var ise onun merhametinin de olması kaçınılmazdır. İşte din yaratıcının insana merhametidir. Tanrı'yı sadece yaratma sıfatıyla ilişkilendirmek onu kavrayamamak hakkı ile takdir edememektir.
Çünkü Rab, yalnız yaratıcı değil; aynı zamanda rızık veren, yol gösteren, kuluna bilmediğini ona öğreten, yarattığını terbiye eden ve ona merhamet edendir. 
İşte bunu da insana din sağlar. Din var ise bu dinin rabbi öğretilerini bildiren resullerin yani elçilerin olması da kaçınılmazdır. İşte biz öldükten sonra yeniden dirileceğimizi, bir hesap günü olduğunu, yaptıklarımızdan sorumlu tutulacağımızı ve bunların bize bir ödül ya da ceza olarak döneceği gaybi bilgisini ancak din vasıtasıyla öğrenebiliriz. Aksi halde bu bilgiye ulaşma imkânımız yoktur. Bu bilgi ahiret bilgisidir ve insan ahiret bilgisi ile yeniden diriliş ve hesaba çekileceği bilgisi ile kendi başına dünya hayatında dilediği gibi davranamayacağı bilinç ve şuuruna varır ve böylece kendini kontrol etmesi gerektiğini öğrenir.
Aksi halde, burada yaşar ve ölürüz mantığı ile yaşayacağından, fırsatını bulduğu her yerde başına buyruk hareket edeceği, zulüm edeceği, her şeyi kendi lehine ve menfaatine uygun yapacağı kendisine bunun hesabının sorulmayacağı düşüncesi ile yaşar.
Tüm kötülüklerin temelinde var olan şeytani dürtü de budur. İnsan hesaba çekileceğini unutur, nefsinin ona hoş gösterdiğinin peşine takılır. Bunun için de dini olmayan bir tanrı olmaz.
İşte İstanbul milletvekili Metin Külünk’ün bağıra bağıra ve üzerine basa basa üstünde durduğu Deizm budur ve gençlik giderek bu tehlikeye sürüklenmek isteniyor. Fetoizm’den kurtulmanın sevincini yaşarken, şimdi de bu bela gençliğin başına sarılmak isteniyor. 
Evde Anne ve babaların, okulda da öğretmenlerimizin genç neslimizi bu ve benzeri belalardan kurtarmak için onları bilinçlendirmeleri yakıcı bir ihtiyaçtır. Onun için acil eylem planı çıkarılmalı ve ivedilikle uygulamaya geçilmelidir.

Bu yazı toplam 2057 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum