1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fevziye Avlusu'nun üstü kapatılamaz mı?
Fevziye Avlusu'nun üstü kapatılamaz mı?

Fevziye Avlusu'nun üstü kapatılamaz mı?

İzmit'in, İzmitli'nin hâlâ törpülenmemiş güzel bir geleneği var. Cenazeye büyük saygı gösteriliyor. Sahip çıkılıyor… Bu hafta üst üste şehrimizin değerli insanlarını yitirdik. Cenaze namazları çok kala

A+A-

İzmit'in, İzmitli'nin hâlâ törpülenmemiş güzel bir geleneği var. Cenazeye büyük saygı gösteriliyor. Sahip çıkılıyor…

Bu hafta üst üste şehrimizin değerli insanlarını yitirdik. Cenaze namazları çok kalabalık oldu. Sıradan sebeplerle bir araya gelmeyi ertelediğimiz birçok arkadaşla bu acılı gün sayesinde karşılaşabildik.

Bu cenazeler sırasında uzun zamandan beri bilinen bir sorunu yeniden gözlemledim. Fevziye Camii'nde cenaze namazının kılındığı bölümün üstünün kapatılması gerekiyor. Sıcak yaz günlerinde bu kısım müthiş güneş alıyor. Yağmurlu günlerde de ıslanma problemi var.

Avluda sadece musalla taşının olduğu bölümde küçük bir alanın üzerini kapatan tente var. Herkes güneşten korunmak için bu tentenin altına sıkışmak istiyor. Özellikle kalabalık cenazelerde ciddi karışıklık oluyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin cenaze hizmetleri konusundaki hassasiyeti biliniyor. Sadece bu dönemde değil Sefa Sirmen döneminde de Büyükşehir Belediyesi camilerin bütün ihtiyaçlarını karşılama konusunda tereddüt göstermezdi. Fevziye Camii'nin avlusundaki bu sıkıntının binanın tarihi özelliğinden kaynaklandığını tahmin ediyorum. Ama artık teknoloji çok ilerledi. İlimizde branda konusunda uzmanlaşmış önemli firmalar var. Bu firmalarla konuşulsa, sadece ihtiyaç hâlinde avlunun üstünü kapatacak bir tertibatın yapılması mümkün olabilir.

Böyle bir düzenek binanın tarihi özelliğine sekte vurmayacaktır. Özellikle cenaze namazlarında yaşanan önemli bir sıkıntıyı da giderecektir.

Can Ağabey'in ardından…

İzmit'te doğduk, İzmit'te okuduk, İzmit'te çalıştık… Hâliyle çok sayıda İzmitliyle tanışıyorum… Arkadaşlıklarımız, dostluklarımız var… Bunlar arasında benim için çok özel saydıklarımdan biri sevgili ağabeyim Can Ulusoy ile olandı…

Uzun süredir ağır hasta olduğunu duyuyordum. O güzel insana yakıştıramadığım ağır bir hastalık. Dün sabah acı haber de geldi. Can Ağabey'i yitirmiştik…

Dostları için, bu şehir için her şeyini veren güzel insan. Rahat uyu…

Başbakan, Kıbrıs politikasını da değiştirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı çok önemli konularda “Deneme yanılma” metodunu uyguluyor.

Kıbrıs sorunu konusunda da böyle yaptı. Avrupa Birliği ile müzakerelerin bahar havasında gittiği dönemlerde, Kıbrıs için “Ver kurtul” kıvamında söylemler vardı. Rumlara Türk limanlarının açılabileceği konusunda da AB'ye ciddi güvenceler verilmişti.

Türkiye, AKP iktidarı döneminde KKTC'nin parasını kesti. Kemer sıkmayı öğretti. AKP, KKTC'deki seçimlere müdahil oldu, taraf oldu. Başbakan, “KKTC bizim için önemli değil. Gerekirse, bu konuda her türlü tavizi verebiliriz” havasındaydı.

KKTC'deki Türkler ile AKP'nin, Başbakan Erdoğan'ın arasında ipler kopmuştu.

Bu yeni dönem için “Ustalık dönemi” diyen Başbakan, Kıbrıs politikasında ciddi bir tavır değişikliğine gitti. KKTC'nin “Kuruluş yıldönümü” kutlamalarına katılan Başbakan, hem 12 Haziran sonrası ilk resmi ziyaretini yavru vatana yaparak güzel bir jest gerçekleştirdi, Avrupa'ya mesaj verdi, hem de KKTC'ye sonuna kadar sahip çıkılacağını söyledi.

Erdoğan KKTC hükümeti ve KKTC halkıyla arasını düzeltmiş görünüyor. Önemli ve olumlu bir gelişme. Başbakan'ın gerçekten ustalaştığının da bir göstergesi.

İçme suyu gölünde insan ölür mü?

Geçenlerde bu sütunlarda da yazmıştım. ABD'nin bir eyaletinde, o eyaletin içme suyunu temin eden baraj gölüne, sarhoş bir gencin idrarını yaptığı tespit edilmiş, milyonlarca metreküp su depolayan baraj gölü tamamen boşaltılmıştı.

İzmit'e ve Kocaeli'nin büyük bölümüne içme suyunu veren Yuvacık Baraj Gölü'nün ise özellikle yaz aylarında ne kadar korumasız olduğunu hepimiz biliyoruz. Gölün hemen dibinde turistik tesisler var. Göl çevresinin neredeyse tamamı, piknik alanı, insanlar rahatlıkla Yuvacık Baraj Gölü çevresine gelebiliyor, soyunup baraj gölüne atlayarak yüzebiliyorlar.

Son olarak İzmit'te hemen herkesin tanıdığı Maşukiyeli “Deli Mahmut”, bu baraj gölünde boğularak öldü. Mahmut Civelek'in cesedi, gölden çıkartıldı.

İnsanların baraj gölünün yakınına sokulamaması lazım. Baraj gölünde bırakın yüzmeyi, bir çöp bile atılmaması lazım. Ama bu konuda son derece rahat, genişiz. Baksanıza Maşukiyeli Deli Mahmut bile rahat rahat Baraj gölüne gelip yüzebiliyormuş.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.