1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fidanlar neden büyümüyor?
Fidanlar neden büyümüyor?

Fidanlar neden büyümüyor?

Fidan dikme mevsimindeyiz. Gazetelerde şu günlerde bol bol fidan dikme haberleri yer alıyor. Son olarak İzmit Lisesi Mezunları Derneği(İzlider) ile İzmit Belediyesi işbirliğinde Gündoğdu

A+A-

Fidan dikme mevsimindeyiz. Gazetelerde şu günlerde bol bol fidan dikme haberleri yer alıyor. Son olarak İzmit Lisesi Mezunları Derneği(İzlider) ile İzmit Belediyesi işbirliğinde Gündoğdu bölgesindeki yaklaşık 1 dönümlük alanda 123 adet toros sediri fidanı dikilmiş.

İzlider Başkanı Emine Öcal, törende yaptığı konuşmada “Yetişmiş bir ağaç 17 kişinin bir günlük oksijen ihtiyacını karşılıyor. Her yıl hepimizin doğaya en az 7 ağaç borcumuz var” demiş.

Önceki gün hafta tatilimdi. Ailece Perşembe Pazarındaydık. Pazaryerinin her noktası hareketliydi. Ağaç satılan bölüme baktım, kimsecikler yok.

Bunun iki nedeni var:

1-İnsanların ağaç dikecek kendine ait bir karışlık bahçesi yok.

2-İnsanların bahçesi olsa bile para vererek fidan almıyor ya da içinde ağaç sevgisi yok.

Geriye hazineye ait boş araziler kalıyor. Oraya da vatandaş kendi başına gidip neden fidan diksin. Sadece dernek ve kurumların toplu organizasyonlarıyla, belediyeden, Orman İşletmesinden alınan beleş fidanlar dikiliyor. Birkaç saatliğine gönüller tatmin oluyor. Sonra dikilen fidanlar öylece bırakılarak kentin beton ve egzozlu karmaşasına geri dönülüyor.

Ben daha ilkokula giderken de ağaç dikerdik. Okul bahçesine, oraya buraya fidanlar diktik...

Benden sonra her yıl fidan dikme törenleri yapıldı, yine okul bahçelerine, oraya buraya fidanlar dikildi.

Yıllardır bu mesleğin içindeyim, muhabirlik yıllarımda her yıl birkaç ağaç dikme törenini mutlaka haber yapmışımdır. Okul bahçelerine, oraya buraya fidanlar dikildi. Hatıra Ormanları oluşturuldu, oralara fidanlar dikildi.

Bu meslekten emekli oldum, hala oraya buraya ağaç dikiliyor.

Ama...

Ortada ağaç falan yok!

Dikilen fidanlar ya büyümüyor, ya koruyamıyoruz.

Vaktiyle Almanya'ya gitmiştim. Düsseldorf ile Duisburg arasında 17 kilometrelik yolu otobandan gittik. Adeta yeşil bir tünelde gibiydik. Yol boyunca ağaç ve ormandan başka hiçbir şey görmedim. Şehirlerin caddelerinde, sokaklarında, meydanlarında yeşilliğin adeta betonların arasından fışkırdığını, çok iyi korunduğunu gördüm.

Ağaç dikmek, yeşili korumak bizim işimiz değil, Avrupalıların işi...

Büyükşehir Belediyesi milyarlarca lirayı müteahhide yol kenarlarına çiçek ekmesi, fidan dikmesi için ödüyor. Yol kenarlarına fidan dikilmesi elbette çok güzel bir şey. Ama asıl önemlisi, dikilen fidanların korunması, düzenli bakımıdır. Büyükşehir Belediyesi bu işi şimdilik gayet güzel yapıyor. Yol kenarlarına fidan dikiminin yanı sıra şehir içindeki boş alanların yeşillendirilmesi de önemlidir. Örneğin belediye, tüm bahçeli evleri dolaşacak, ev sahiplerine fidan hediye edecek.

Sözün özü.

Ağaç dikme mevsimi devam ediyor. Eğer dikili bir ağacınız yoksa, hala bir şansınız var.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.