1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Fikir fukaralığı”
“Fikir fukaralığı”

“Fikir fukaralığı”

Genç insanların bir bölümü “fukara” sözcüğünü bilmeyebilir. Ama öğrenmenin yaşı da yok. Bakarlar sözlüğe ya da girerler internete, arar bulurlar. Yanlışıyla, doğrusuyla, eksisi ve artısıyla,

A+A-

Genç insanların bir bölümü “fukara” sözcüğünü bilmeyebilir. Ama öğrenmenin yaşı da yok. Bakarlar sözlüğe ya da girerler internete, arar bulurlar.

Yanlışıyla, doğrusuyla, eksisi ve artısıyla, 1954’ten bu yana Türk politik yaşamının içinde olan Süleyman Demirel bugünlerde yeniden gündeme getirdi “fukara” sözcüğünü. Ne ki, Demirel’in sözünü ettiği fukaralık parasal değil, fikirsel!

Nasıl oluyor!

Giderek köşeye sıkışan AKP’nin Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, neredeyse fırıncılara söyleyecek, onlar da muhalif olanlara ekmek vermeyecekler! Hal böyle olunca, bulduğu her gerekçeyle saldırıyor karşısındakilere. O’na sorarsanız, YÖK Başkanı’nı aklamak akıl işi, Silivri’de gerekçesiz tutulan ve suçu sabit olmayan insanları savunmak vatan hainliği.

Süleyman Demirel, dünyanın tanıdığı bir bilim adamı olan Mehmet Haberal’ın CHP tarafından aday gösterilmesini olumlu bulduğunu belirtmişti. İşine gelmemiş Başbakan’ın bu destek. Tutuklu olan, savunma hakkı bile elinden alınmış olan bir bilim adamına meydanlarda saldırıyor, o bilim adamını savunanları suçluyor. Bu nasıl bir mantıktır dersiniz?

Gazeteciler bu durumu soruyorlar Süleyman Demirel’e. O da bilinen olgunluğuyla yanıtlıyor;

“Erdoğan meydanda ülke meselelerini konuşmuyor, polemik yapıyor. Bu da fikri fukaralıktan kaynaklanıyor.”

Demek istiyor ki;

“ Recep Tayyip Erdoğan bilgi fakiridir.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olan bir insan bilgi yoksunu olabilir mi?

AKP yandaşlarına sorsanız böyle bir şey olası değildir. Olumsuz düşünenlere kızarlar, küfür bile ederler belki ve savunurlar Başbakan Erdoğan’ı. Belki de dünyanın en çok bilen insanı olarak düşünürler.

İyi de, Başbakan’ın Zonguldak’ta söylediklerini nerelere götürürler?

Ne demişti Başbakan;

“Zonguldak’ta üniversite var mıydı? Yoktu. Kuracağız dedik ve kurduk.”

Başbakan’ı dinlemeye gelen AKP yandaşları bu sözleri alkışlamıştı değil mi?

Doğru muydu Başbakan’ın söyledikleri?

Nasıl doğru olacaktı ki! Zonguldak Karaelmas Üniversitesi 1992 yılında eğitim öğretime başlamıştı ve Başbakan’ı dinleyenlerin içinden bir kişi bile çıkıp da;

“Ya arkadaş, bu kadarı da olmaz” diyememişti.

Sessiz çoğunluk yok muydu?

Bence vardı. Geçen dönemlerde AKP’ye oy veren ama o topluluğun içinde sessiz kalmayı yeğleyen insanlar vardı mutlaka. Onlar sandığa gidecek ve Başbakan’a yanıtlarını sandıkta vereceklerdi kuşkusuz.

Ben şöyle bir hatırlatayım istedim. Karamsar olanların yüreklerini aydınlık tutmaları için de küçük bir parantez açmış oldum…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.