1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Firavun gitti, yaşasın yeni firavun (!)
Firavun gitti, yaşasın yeni firavun (!)

Firavun gitti, yaşasın yeni firavun (!)

Evet, Mısır’da beklenen gelişme yaşandı ve bir Firavun gibi otuz yıldan beri Mısır halkına kan kusturan Hüsnü Mübarek görevi bırakmak zorunda kaldı. Kaldı da ne oldu? Ne yazık ki, geriye kendisini

A+A-

Evet, Mısır’da beklenen gelişme yaşandı ve bir Firavun gibi otuz yıldan beri Mısır halkına kan kusturan Hüsnü Mübarek görevi bırakmak zorunda kaldı. Kaldı da ne oldu? Ne yazık ki, geriye kendisini aratmayacak bir yapı bıraktı ve bu yapı ile Mısır’ı yeniden kaotik ortama sürüklemeye çalışıyor. “Kral öldü, yaşasın yeni kral” sözü galiba bununla gerçekleşmiş oldu.

Bu yaşananlar çok sevdiğim bir Arap şiirini aklıma getirdi. Diyor ki şair: “Mate kelbün fi mahallin kat halesna min avam, hallefel mel’unu cevren fehüve a’va min ebah” Yani Türkçesi “mahallede halkı rahatsız eden bir köpek günün birinde ölmüş. Ölünce, halk bundan kurtulduğunu zannederken, peşinde öyle bir enik (mel’un) bırakmış ki, babasından daha fazla havlıyor”

Değerli dostlar, içte olsun dışta olsun, halka dayanmayan, masa başı dizayn hareketiyle, toplum mühendisliğiyle, dayatmayla türedi idareci ihdas etmek suretiyle sancıları dindirmek mümkün değildir. Bu gün Mısır’da yapılmak istenen budur.

Halk kendilerini yönetecek insanları bireysel özgür iradeleriyle seçmedikçe, buna fırsat tanınmadıkça, halkın önüne sandık konulmadıkça feveranın bitmesi beklenemez. Tabi ki Tunus ile Mısır’da yaşananlar birer örnek. Diğer Arap ülkelerinde de sancılar ve kıpırdanmalar var. Birkaç kezdir yazıyorum. Devir değişti, halk uyandı. Bilişim çağında yaşıyoruz. Kimse kimseyi kandırmaya kalkmasın. Taşlar yerine oturmak zorunda ve halk kendi duygu dünyası ile örtüşen idarecileri seçmeleri kaçınılmazdır.

Bakınız Mübarek gitti. Giderken ne yaptı? Rivayetler muhtelif. Kimi diyor ki, 70 Milyar dolar, kimi de diyor 40 Milyar Euro yurtdışına kaçırdı. Bunca paranın helal yollardan kazanıldığını kim iddia edebilir? Eğer vatanperver olsaydı, bu paraları niçin yurtdışına kaçırıyor? Demek, milletin kaynakları ve haram yollardan edinilmiş bir para. Şimdi bu paralara el konuluyor. Olması gereken de budur zaten. Düşünebiliyor musunuz? Halkın önemli bir bölümü, günlük 2,5 dolar kazanmayla hayatını devam ettirmek zorundayken, devlet başkanları birçok ülkenin hazinelerinin bile sahip olamadığı bir paraya sahip. Böyle bir zulüm nerede görülmüş? Anlamak mümkün değil.

Kuveyt, S. Arabistan, Fas, Cezayir, Suriye, B. Arap Emirlikleri, Katar ve ismini sayamadığım benzer birçok ülkede yaşananlar Tunus ve Mısır’dan farksız değildir. Bu ülkelerde de sancılar yaşanıyor. Tunus ile Mısır örnek olmalı ve diğer ülkelerin yöneticileri de akıllarını başlarına devşirmeleri gerekir. Aksi taktirde, kaos kaçınılmazdır. Değişim ve dönüşümü yaşarken de, Firavun öldü, yaşasın yeni Firavun dememeli ve halkı ile barışık idareleri halkın eliyle iş başına getirmeyi sağlamalılar. Bu, huzurlu yaşamak isteyen her ülkenin en doğal hakkıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.