1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Fırsattan istifade değil, kayıtsız şartsız destek zamanı
Fırsattan istifade değil, kayıtsız şartsız destek zamanı

Fırsattan istifade değil, kayıtsız şartsız destek zamanı

Başkan yok, yönetim yok. Kocaelispor mahkemede. Kayyumun atanmasını bekliyoruz. Sağ olsun Vali Ercan Topaca zorunlu giderlerle ilgileniyor. O da olmaza yanmıştık. Bu süreçte futbolcu ve

A+A-

Başkan yok, yönetim yok. Kocaelispor mahkemede. Kayyumun atanmasını bekliyoruz. Sağ olsun Vali Ercan Topaca zorunlu giderlerle ilgileniyor. O da olmaza yanmıştık. Bu süreçte futbolcu ve personelin ceplerine harçlık koymak için bir yol bulundu. Elde edilen hasılatlardan futbolcu ve personele küçük de olsa ödemeler yapıldı. Sakaryaspor ilk yarının son maçıydı. Takım devre tatiline çıkacaktı. Tatile ceplerinde biraz parayla gitsinler düşüncesiyle Sakaryaspor maçının bilet fiyatları yüksek tutuldu, taraftarlara çağrılar yapıldı. Nitekim taraftar hem anlamlı maçta takıma destek olma, hem de futbolcu ve personele dağıtılacak paraya katkı sağlamak amacıyla stada koştu. Hafta içi maçına 8 bin biletli taraftar geldi, 60 bin TL gibi önemli bir hasılat elde edildi. Hasılat sezonun rekoruydu. Hem alınan galibiyet, hem hasılat yüzleri güldürdü.  Taraftar duyarlılığını göstermiş, takımın ve personelin devre tatiline harçlıkla girmesini sağlamıştı.

Malkoç siteminde haklı

60 bin TL hasılattan 2-3 bin TL gibi zorunlu kesintilerin çıkacağı, 57-58 bin TL gibi bir rakamın dağıtılması hedefleniyor, daha doğrusu bekleniyordu. Ancak öyle olmadı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 60 bin TL hasılattan tam 20 bin TL kesinti yaptı. Kulübe 40 bin TL gönderdi. Kamuoyu doğal olarak ayağa kalktı, 20 bin TL gibi büyük bir kesintinin hesabı soruldu. İl Müdürü Kenan Malkoç’a tepki yağdı. Malkoç kendisine yönelik suçlamalara Ay Işığı Derneği’ndeki kahvaltıda yanıt verdi. Malkoç, “2 yıldır Kocaelispor’dan kira parası almıyorum. Kimse çıkıp bir şey yazmadı. Bir kere kira parası aldım. Aldığım para da devlete gidecek. Hasılata el koymadım” şeklindeki açıklamasıyla yaptığı kesintiyi savundu. Malkoç, “İki yıldır kira almıyorum, o zaman niye yazmadınız” diyor. Siteminde, tepkisinde haklı. Spor basını, kamuoyu olarak Kocaelispor’a zor gününde yardımcı olup 2 yıl boyunca kira parası almayan Malkoç’a teşekkür etmemiz gerekiyordu. Bunu yapmadık. Hatalıyız. Kendi adıma özür diliyorum. Malkoç’a bu duyarlığından ötürü teşekkür ediyorum.

Bu yapılan etik olmadı

Gelelim bugüne, yani Sarkaryaspor maçına. Sevgili Malkoç, 20 bin TL kesintiyle ilgili, “Kira parası aldım, devlete vergi olarak gidecek” diyor. Ben de Malkoç’a soruyorum. Kira parasını tahsil etmek için bula bula bu maçı mı, bugünleri mi buldunuz? İki yıldır kira almıyorum diyorsun. Sağol, Varol. Bu maçta da kira parası almasan olmaz mıydı? Bu maçı da idare edemez miydin?  Kocaelispor’un durumunu biliyorsun. Hasılatın nereye gideceğini de. Futbolcusu personeli devre arası tatiline üç kuruş fazla parayla girsin diye seferler olmuş taraftar. Hafta işi işini gücünü bırakıp stada koşmuş. İyi bir hasılat olsun, futbolcuların yüzü gülsün diye. Ama siz böylesi özel şartlara rağmen kalkıp hayırlı bir iş için kullanılacak o hasılatın 3’te 1’ine el koydunuz. Yasal olarak elbette bir yanlışınız yok. Ancak bu yaptığınız etik olmadı. Kocaelisporlu futbolcuları, personeli düşünmeniz gerekirdi. Siz ne yaptınız hasılatın yüksek olduğunu görünce fırsat bu fırsat diyerek kesintiyi toptan yaptınız. Kocaelispor’un bugün bulunduğu durum fırsattan istifadeyi değil, kayıtsız şartsız destek olmayı gerektirir. Müdür bey yakışmadı bu davranış bize.

Kaçak girişle ilgili

Birkaç gün önce “Kaçak girişin önüne geçilmeli” başlıklı bir yazı yazmıştım. Şenol adlı Kocaelispor taraftarı internet sitemdeki yazımın altına bir yorum yapmış. Şenol, kaçak girişe kapılarda görev yapan il müdürlüğü personelinin göz yumduğunu iddia ediyor. Bakın neler söylüyor: “Hayrettin bey kaçak girişin en büyük sorumlusu bölge müdürlüğü personeli. Turnikelerden insanları bir biletle çifter çifter geçiriyorlar. İsterseniz bir arkadaşınıza bir bilet aldırın, o tek biletle turnikeye iki kişi yapışsınlar. Bakın ne oluyor. Koca koca adamlar turnikelere sıkışıyorlar. Personel zorla girmek isteyenleri polislerin sayesinde istese içeri sokmaz. Bu bölge personeli Kocaelispor’a senelerdir zarar vermektedir İnsanları tek biletle geçmeye alıştırdılar. Adamın parası olduğu halde tek bilet alıyor ve içeri giriyor. Saygılar abi”

Bu iddia aslında yeni değil. Yıllardır aynı sıkıntıdan söz edilir ancak nedense bir çözüm aranmaz. Elbette ki kapılarda görev yapan tüm personeli kapsam içine almak doğru değil. İçlerinde görevini layığıyla yerine getirinler var. Onlara teşekkür ediyoruz. Ancak içlerinde olumsuz örnekler var.  Kimi görevli kıyak yapma düşüncesindedir, kimisi tehdit edildiğinden bir biletle birkaç kişinin girişine göz yumar. Burada kapılarda görev yapan personel kadar içeriye beleş girmeye çalışanların da suçu var. Bu sorunun çözümü için polisin devreye girmesi, kapılarda sıkı denetim yapması gerekiyor. Polis kapılardaki personele rahat görev yapma imkanı sağlamalı. Kıyak yapma zihniyetinde olan personel de o görevden el çektirilmeli. Bunlar yapılırsa bir biletle birden fazla kişinin maça girişi engellenir. Böylece kaçak girişle ilgili önemli bir sorun çözülür.

Kural hatasının bir cezası yok mu?

İki hafta önce 1 Aralık tarihinde Kavaklı Stadı’nda 1. Amatör Küme’ye dahil Kavaklıspor-Bağdatspor maçı oynanıyor. Hakem Fatih Naiboğlu. 2-1 Kavaklıspor’un galibiyetiyle biten bu maçta önemli bir olay yaşanmış. Yeni öğrendim, sizlere aktarmak istiyorum. Maç 1-1 devam ederken hakem Kavaklıspor lehine penaltı kararı verdi. Kavaklısporlu futbolcunun vuruşunda top direkten dönüp aynı oyuncunun önüne geldi. Oyuncu ikinci bir vuruşla topu ağlara gönderdi. Hakem Naiboğlu gol kararı verdi. Bağdatsporlular doğal olarak itiraz etti.

Kural açıktı. Direkten dönen topa aynı futbolcu vuramazdı.  Yani penaltı golünün iptal edilmesi gerekirdi. Hakem Naiboğlu ise golü geçerli saymıştı. Bağdatsporluların itirazının hemen ardından maçın gözlemcisi devreye girdi. Gözlemci yardımcı hakemi yanını çağırıp, orta hakemin kural hatası yaptığını, golü iptal etmesi gerektiğini söyledi. Yardımcı da orta hakemi yanına çağırıp durumu bildirdi. Orta hakem Naiboğlu bunun üzerine gülü iptal etti. Maç devam etti.

Bu olayda iki durumu sorgulamamız gerekiyor. Birincisi bir hakem nasıl olur da herkesin çok iyi bildiği basit bir kuralı bilmez. Bu kardeşimiz penaltı atışında top direkten dönünce aynı oyuncunun topa vuramayacağını nasıl bilmez. İkinci sorgulama noktasına gelelim. Bir hakem kural hatası yapıyor, herkesin gözünün önünde. Gözlemci de bunu raporuna yazıyor. Bir hakemin yapabileceği en büyük hatalardan biri kural hatasıdır. Bu suçun da mutlaka ağır bir yaptırımı olması gerekir. Bu suç 4-5 hafta dinlendirmeyi gerektirir.  Ancak gelin görün ki İl Hakem Kurulu, Kavaklı-Bağdat maçında kura hatası yapan bu hakeme 3 gün sonra 4 Aralık’taki İ. Doğan-Arslanbey Organize Sanayispor maçında görev veriyor. Kural hatası yapan bu hakemi birkaç gün sonra maçta görenler şaşırıp kalıyor. Atamalara baktım, geçen hafta sonu da bu hakeme maç verilmişti.

Geçenlerde bu konuda ASKF Başkanı Murat Aydın’ın söylemlerini yazmıştım. Aydın bir suç işlendiğinde kulüplerin ceza aldığını ancak hakemlerin cezalandırılmadığı yönünde tereddütleri olduğunu söylemişti. Fatih Naiboğlu örneği, Aydın’ın tereddütlerinde haklı olduğunu gösteriyor. İl Hakem Kurulu Başkanı ve yönetimi yanlış ve tehlikeli bir yoldan gidiyor. Kural hatası yapan hakemi cezalandırmamak, o kural hatasından daha büyük bir suçtur. Her kurum kendisini sorgulasın, hiçbir suç cezasız kalmasın diyoruz. Şiddetin önüne geçmenin olmazsa olmazı budur diyoruz. Ancak gelin görün ki hakem kurumunda yapanın yanına kar kaldığını gösteren çarpıcı bir örnekle karşı karşıya kaldık. İl Hakem Kurulu önemli bir yanlış yapmıştır. Bu yanlış aynı zamanda bir tehlikeye işarettir. Kendilerini uyarıyorum. Bir daha olmaz inşallah diyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.