1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Formülü kimler biliyordu?
Formülü kimler biliyordu?

Formülü kimler biliyordu?

Ülke olarak iyi becerdiğimiz işlerden birinin üniversite giriş sınavları (Daha doğrusu merkezi sistemle yapılan geniş katılımlı bütün sınavlar) olduğunu düşünürdüm. Her yıl 1 milyondan fazla

A+A-

Ülke olarak iyi becerdiğimiz işlerden birinin üniversite giriş sınavları (Daha doğrusu merkezi sistemle yapılan geniş katılımlı bütün sınavlar) olduğunu düşünürdüm. Her yıl 1 milyondan fazla gencin katıldığı sınavlar genellikle düzen içersinde yapılır, gençlerin bilgileri doğru biçimde ölçülürdü.

Sonunda becerikli biçimde yaptığımız bu işi de zıvanadan çıkarttık. Aslında biraz derin düşününce bu iş son yıllarda mı bozuldu, yoksa eskiden de dümenler dönüyordu da farkına mı varamıyorduk kuşkusu da oluşuyor.

KPSS'de yaşanan büyük skandalın ardından devlet konuya el attı. ÖSYM Başkanı değişti. Kurumda soruların hazırlığından sorumlu bazı isimler görevden alındı.

Medyada pek çok sanığın, sorumlunun ismi yazıldı. Gözaltına alınanlar, sorgulananlar, itiraf edenler oldu. Ama bu kopya skandalı ile ilgili davada somut bir gelişme olmadı. Gerçek suçlulara ulaşılamadı.

Ülkede yapılan bütün sınavlarla ilgili organize bir kopya çetesi kuşkuları artınca ÖSYM’nin yeni yetkilileri sınavlar için süper güvenlik önlemleri aldı.

Geçen Pazar günü yapılan YGS için de olağanüstü önlemler alınmıştı. Sınava giren öğrenciler kopya çekemesinler diye, üzerlerindeki her şey alındı. Her öğrenci için üzerinde tek tek isimlerinin yazılı olduğu soru kitapçığı ve yanıt kağıtları hazırlandı. Kalem, silgi, peçete ve şeker bile ÖSYM tarafından dağıtıldı.

Ancak dün yeni bir skandalın ipuçları bütün medyada patladı. Sınavdaki soruların bir bölümünde, şifre bulunduğu, bu şifreyi önceden bilenlerin, rahatlıkla doğru yanıta ulaşabildikleri iddia ediliyor.

Şifre matematik sorularına uygulandığında bu testin büyük bölümü soruları okumaya dahi gerek duymadan çözülebiliyor. Bu nedenle şifrenin geçerliliği hakkında kuşku yok. Ama ÖSYM yetkilileri sadece basına dağıtılan sınav sorularında bu durumun yaşandığını, öğrencilere dağıtılan sınav kitapçıklarında soru ve şıkların yerlerinin değişik olduğunu bildiriyor.

Bu kadar önlem alınan, bu kadar çok konuşulan bir konuda insanların kafasını kurcalayan bir gelişme.

Böyle bir şifrenin tesadüfen oluşması olanaksız. Öğrencilerin kullandığı kitapçıklarda olmasa bile şifre ile uyumlu olacak şekilde bir kitapçık neden yaratılmış? Niçin böyle bir şifre kullanılmış?

Eğer küçücük bir suistimal kanıtlanırsa bu kez ÖSYM Başkanı'nın kellesi gitmekle kalmaz, hükümetin durumu bile sarsılır…

3 Nisan: Önseçim günü

24 ncü dönem milletvekilliği genel seçimlerinin 12 Haziran'da yapılacağı TBMM'de kabul edilerek kesinleştikten hemen sonra Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimler ile ilgili resmi takvimi açıkladı.

Bu takvime göre 3 Nisan 2011 Pazar günü, yani bugün Türkiye'nin her yerinde siyasi partilerin ön seçim yapmaları gerekiyor.

Ne yazık ki sadece CHP, 30 kadar küçük vilayette bugün ön seçim yapacak. Aralarında ilimizin de bulunduğu büyük kentlerde hiçbir siyasi parti ön seçim yapmıyor.

Oysa bugün İzmit çok hareketli olabilirdi. İzmit Lisesi'nde AKP, karşısındaki İzmit Ortaokulu'nda CHP ön seçim ya da aday yoklaması yapıyor olabilirdi.

Tabii bu resmi ön seçim, hakim nezaretinde ön seçim olacaktı. AKP 150 binden fazla üyeye sahip olmakla övünüyor. CHP'nin mahallelerden, köylerden seçilmiş 4 bin civarında ön seçim delegesi var. AKP'de 71 tane, CHP'de 43 tane aday adayı var.

Bugün adayları belirlemek için önseçim yapılmış olsa akşam sandıklar açılır, heyecanla sayımlar yapılır, hakim nezaretinde yapılan seçimlerin sonuçlarına göre bu gece geç saatlerde en azından iki büyük partinin, AKP ve CHP'nin 12 Haziran'daki aday listeleri net şekilde ortaya çıkardı.

Demokrasinin gereği buydu. Ama ülkemizde ve ilimizde ne yazık ki demokrasiden söz edemiyoruz.

Halka, kendi üyelerine, kendi seçilmiş delegelerine güvenmeyen ya da kimlerin seçileceği konusundaki kararı partilileri ile paylaşmak istemeyen siyasi partiler yapısı içinde, aday listelerini öğrenebilmek için ne yazık ki 11 Nisan Pazartesi günü akşamını beklemek zorunda kalıyoruz.

Kim bilir belki gelecek seçimlerde, 2014 yılının Mart ayındaki yerel seçimler öncesinde bizim kentimiz de bir önseçim heyecanı yaşar... En azından bunu diliyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.