1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fuar alanının kış hâli
Fuar alanının kış hâli

Fuar alanının kış hâli

Geçen gün yolum düştü, fuar alanına girdim. Üzüldüm... Kış aylarında o koskoca alan, İzmit'in adeta hayalet bölgesi gibi... Yağmurlar nedeniyle fuar alanı suyla kaplanmış. Pek çok yol barika

A+A-

Geçen gün yolum düştü, fuar alanına girdim. Üzüldüm...

Kış aylarında o koskoca alan, İzmit'in adeta hayalet bölgesi gibi... Yağmurlar nedeniyle fuar alanı suyla kaplanmış. Pek çok yol barikat konularak ya da şerit çekilerek kapatılmış. Arabanızla Fuar'a girdiğiniz zaman, çıkış bulamıyor, adeta kayboluyorsunuz.

Yıkık dökük binalar. Etrafta moloz yığınları.

Belediyenin çeşitli birimleri, kendilerine yer bulamayan kamuya ait kimi kurumlar, iktidar partisine yakın sendikalar, dernekler Fuar'ı doldurulmuş...

Açık mekan neredeyse hiç yok. Fuar alanı, sokak köpeklerine kalmış.

2000 yılında Galatasaray'ın Arsenal ile oynadığı UEFA finali için Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a gitmiştim. Kopenhag'ın içinde yılın 12 ayı açık Tivoli Parkı diye bizim Fuar benzeri bir yer vardı. Kapladığı alan herhâlde bizim fuarın üçte biri kadar falandı. Cüzi bir ücret olsa da giriş paraylaydı.

Cıvıl cıvıldı. İnsanlar ailece geliyor, eğleniyor, oyunlar oynuyor, gösteriler izliyor, yemeklerini yiyordu. Öyle güzel bahçeler yaratılmıştı ki Kopenhag’a giden herkes bu alana bir kez uğruyor, bu güzellikleri yaşıyordu.

Kocaeli yüzölçümü küçük bir şehir. Buna rağmen kalabalık bir nüfusu var. Konutlara, sanayi tesislerine yer bulmakta zorlanılıyor. Böylesine dar bir alanda sıkışmış şehrimizde önemli bir ileri görüşlülükle 40 küsur yıl önce Fuar Alanı ayrılmış. Bu alan İzmit için büyük nimet. Ama biz yıktık, kapattık, bitirdik. Halbuki, kış aylarında da o alan cıvıl cıvıl olabilirdi. Daha çok ve büyük spor tesisleri, tiyatro salonları, gösteri merkezleri kurulabilirdi. Büyük kapalı lunapark, orta ölçekli bir hayvanat bahçesi yapılabilirdi.

En azından Fuar alanı, acemi sürücü eğitim alanı gibi kullanılıp, değerlendirilebilirdi. Hiç biri yapılmadı. Fuar kış sezonunda tamamen ölü. İnsanlar sadece Seka Park'a gitsin diye bu alan böylesine sahipsiz bırakılıyorsa, gerçekten çok yazık.

Aydınlatma işi askıya mı alındı?

Geçenlerde yerel gazetelerde haber çıkmıştı. İzmit Belediyesi'nin Fethiye Caddesi ve İstiklal Caddesi'nde özel, dekoratif gece aydınlatması için harekete geçtiği, yeni lamba direklerinin, şehrin göbeğini bambaşka havaya sokacak dekoratif ampullerin montajına başlandığı yazılmıştı.

İzmit Belediyesi yetkilileri, en geç iki hafta içinde dekoratif aydınlatmanın kullanılır hâle geleceğini, şehrin merkezinin çehresinin değişeceğini söylemişlerdi.

Verilen vade doldu. İzmit şehir merkezinde bu bağlamda hiçbir yenilik yok. Doğrusu, bu dekoratif aydınlatma konusunda umutlanmış, yılbaşına gidilirken İzmit çarşısının Beyoğlu İstiklal Caddesi görünümüne kavuşacağı vaatlerine inanmıştım.

Ama söylenen bir söz, açıklanan bir proje daha havada kaldı.

Kış yaklaşıyor. İleri saat uygulaması sona erdi. Artık hava çok erken saatte kararıyor. İzmit'te mevcut sokak lambaları yansın, buna razı olacağım...

Yürüyüş Yolu'nun taşları şimdi daha oynak

Yürüyüş Yolu İzmit için çok özel bir alan. İzmit ölçeğinde başka hiçbir yerde şehrin tam göbeğinde böyle bir alan bulamazsınız. Bizim şansımıza yüz yıl önceki demiryolu güzergahı değişti, şehrin içinde böyle bir yol yapma olanağı doğdu.

Yürüyüş Yolu üzerindeki parke taşlarının önemli kısmı yıpranmıştı. Yerlerinden oynuyordu. Üzerine basıldığında ayağınızın altında hareket eden taşlardan üstünüze su sıçrıyordu.

İki hafta kadar önce Yürüyüş Yolu'nda yürürken, ekiplerin çalıştığını gördüm. Çalışma emrini Büyükşehir mi, İzmit Belediyesi mi vermişti bilmiyorum. Ama birileri, taşların üzerine tek tek basıyor, oynayıp oynamadığını kontrol ediyor, sonra sözde oynayan taşları sağlamlaştırıyordu.

Kendi kendime “Helal olsun belediyeye. Önemli bir sorunu çözüyorlar” diye düşünmüştüm.

Yürüyüş Yolu üzerindeki taşların onarım işi hayli uzun sürdü. Sonra, ekipler toparlanıp gitti.

Geçen gün yağmur altında zevk olsun diye çarşıya doğru giderken, Yürüyüş Yolu üzerinde daha fazla parke taşının oynadığını, daha çok taşın altından su sıçradığını fark ettim.

Taşları onarmaya çıkan, günlerce Yürüyüş Yolu üzerinde çalışan, büyük olasılıkla belediyelerden de önemli miktarda para alan ekipler, işlerini doğru dürüst yapmamış, oynak taşları sabitleyecekleri yerde, belli ki sabit taşların da bir kısmını oynak hâle getirmişlerdi.

İzmit'te nedense işler hep böyle yapılıyor. Yürüyüş Yolu’nda taşlar sabitlensin, sıkıştırılsın diye Belediyelerden biri para verdi ama şimdi taşlar daha fazla oynuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.