1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Fuar’ı yeni baştan yaratalım, ya da bitsin
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Fuar’ı yeni baştan yaratalım, ya da bitsin

A+A-
Kocaeli Fuarı, şu sıralar yeniden gündemde. Fuar Müdürlüğü’nün yıllar içinde birikmiş
25-30 milyon TL civarında vergi ve sigorta borcu bulunduğu ortaya çıktı. Kocaeli Fuarı tüzel kişiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odası ortaklığıdır. 
“Torba yasa” ile gündeme gelen devlete olan borçların yapılandırılmasıyla birlikte bu borç ortaya çıktı. Önce KSO, birikmiş borçların kendine düşün bölümünden yakayı kurtarmak için adım attı, “Fuar’daki hisselerimi Büyükşehir’e veriyorum” dedi. Büyük olasılıkla KOTO da bu yolu seçecektir ve Fuar’ın yıllar içinde birikmiş bütün borçları sadece Büyükşehir Belediyesi’nin, yani bu kent insanlarının üzerlerine kalacaktır. 
KSO ve KOTO; Fuar’dan alabildiğine faydalanmış iki kurumdur. Bugün, ikisinin de dev binaları, Fuar alanı içinde bulunuyor. Üstelik, çok değerli olan bu arazileri, bedel ödemeden sahiplendiler.. Şimdi birikmiş borçlar ortaya çıkınca-kuşkusuz bu işin takibinden KSO ve KOTO sorumlu değildi. Büyükşehir’in suçudur- hemen bu yükten kurtulmanın yolunu arıyorlar. Bu da çok şık bir davranış değil. En azından KOTO ve KSO, resmen ortağı gözüktükleri Kocaeli Fuarı’nın hesaplarını takip edebilir, vergi ve sigorta borçları bu boyutlara ulaşmadan önce, hem kent kamuoyunu, hem Büyükşehir Belediyesi’ni uyarabilirlerdi. 
………..
Kocaeli Fuarı’nın birikmiş borçları, hem idarecilik, hem ahlaki açıdan kuşkusuz güzel bir durum değildir. Ama yüzeysel baktığınızda bir kamu kurumunun, yine kamuya olan borcudur.  İlimiz belediyelerinin, özellikle Büyükşehir Belediyesi’nin devlete olan borçlarının yanında, Fuar Müdürlüğü’nün bu sigorta ve vergi borcu devede kulak kalır.. 
Kocaeli Fuarı’nı sadece birikmiş borçları  ile değil, topyekün tartışmamız lazım.. 
Ben, çocukluğu ve gençliği o Fuar alanında geçmiş  bir İzmitli’yim.. 
Kocaeli Fuarı’nın açık olduğu yaz aylarında her gün Fuar’a giderdik. Zaten bugünkü gibi hayatımızda televizyon falan yoktu. Türkiye’nin en ünlü, en pahalı sanatçıları gelir, konser verirlerdi.  Türkiye’de yaz aylarında sahnelenen, açık havada gösterime uygun bütün büyük şovlar,  Kocaeli Fuarı’na gelirdi. Fuar günlerinde rahmetli Emrullah Usta’nın yönettiği Şehir Lokantası’nda akşam servisinde mükemmel döner yapılırdı.
Fuar gölü kirliydi, Fuar’da asayiş zayıftı. Köfte kokusuna kokereç kokusu karışır, bir işletmede arabesk müzik, yanındakinde caz müziği bas bas bağırarak çalardı. Düzen yoktu. Estetik yoktu. Ama Fuar’da hayat vardı. Sadece İzmit değil; bütün kent, hatta komşu Sakarya Fuar’a akardı. Fuar kapısında, açık tezgahta bir gecede 800-900 gazete sattığımızı bilirim. 
Fuar açıkken, bu kente hayat Fuar alanında yaşanırdı.
Fuar’ın kapalı olduğu dönemlerde de bu şehrin çocukları gidip, o alandaki sahalarda top oynar, bisikletle dolaşırdı. 
……..
Yerel siyasette 2004 yılındaki dönüşümle birlikte, bu şehrin yaşam şeklini değiştirmek, bu şehri muhafazakarlaştırmak, bu şehri uyutmak adına büyük proje uygulamaya konulurken, işe Fuar alanından başlandı. 
Elbette, 2004 öncesindeki CHP’li yönetimlerin Fuar konusunda çok günahları, yanlışları vardı. O alandaki pek çok işletme yıllar boyunca kira ödemeden, elektrik, su parası ödemeden faaliyetini sürdürmüştü.
Bazı işletmeler, tam anlamıyla batakhane haline gelmişti. Bu şehir, uyuşturucu ile, mafyamatik cinayetlerle ilk olarak Fuar alanında tanışmıştı. Bazı yerler vardı,  içinden geçerken uyuşturucu dumanından kafayı bulabilirdiniz. 
AKP’li yönetim, Fuar’ı temizledi.  Kira ödemeden Fuar’dan kazananlar temizlendi. Fuar alanına disiplin, asayiş geldi. Ama Fuar bitti. 
O Fuar, bu haliyle bugüne kadar yaşamışsa, işine bağlı, disiplinli ve çalışkan Fuar Müdürü Feyzi Utaş sayesindedir. Ama kabul edelim. Fuar bu haliyle bitmiştir. 
……..
Kocaeli Fuarı artık Fuar falan değildir. Türkiye’nin en önemli sanayi bölgesinde 1960’lı yıllarda Sanayi Fuarı olarak başlayan organizasyon misyonunu tamamlamıştır. Elbette bu alan, hiçbir şekilde ve hiçbir gerekçeyle yapılaşmaya açılamaz.
Ama Türkiye’nin hiçbir kentinde bu kadar büyük, ulaşımı bu kadar kolay başka bir Fuar alanı yoktur. Üstelik, bu muhteşem Fuar alanının hemen yanında, yürüyerek ulaşılabilen, yine Türkiye’de benzeri olmayan bir kapalı fuar alanı vardır. 
İkisi birlikte ele alınmalıdır. Çok büyük, çok görkemli, ulusal ve uluslar arası ölçekli gerçek fuar organizasyonları yapılabilir. Kocaeli Fuarı, son yıllarda tam anlamıyla, “Alkolden arındırılmış, dini törenler alanı” haline gelmiştir. 
Mevcut yapı içinden, bir tek Lunapark korunabilir. Hatta mümkünse genişletilebilir. Alanın diğer tarafı, kent ve ülke insaniyle, sanayinin buluştuğu, benzersiz bir alan haline getirilebilir. Fuar’ın bir köşesinde insanların gözü önünde otomobil üretilebilir. Küçük bir rafineri modeli göl kenarında kurulabilir. Limanlar nedir, nasıl çalışır o alanda minik modelleri ile halka anlatılabilir. Yine bu alanın bir kısmı küçük bir hayvanat bahçesi, bir alanı bu verimli topraklar ve bu muazzam iklimde yetişen tarım ürünlerinin üretildiği alan haline getirilebilir. Açık alanda yapılamayan işler için, büyük kapalı Fuar binası kullanılabilir. 
……..
Bu bir tercihtir. Ya da bu alan, bütünüyle gerçek anlamda bir eğlence alanı haline getirilebilir. Yazın her gece bu ülkenin en ünlü sanatçıları davet edilir. Kapalı dev Fuar binası, bir kongre ve gösteri sarayına dönüştürülebilir.. Tiyatro, sinema festivalleri yapılabilir. 
Kocaeli Fuar alanı, bu şehrin potansiyeli en yüksek, bu kentteki hayatı hareketlendirip, bu şehrin kapanan ışıklarının yeniden yakılacağı çok önemli bir hazinedir. 
Bu şekilde gitmeyeceği artık açıktır. Eskiden Fuar alanına bir gecede birkaç yüz bin kişi girerdi. Şimdi, 3 ay açık kalan Fuar’ı toplam 1 milyon biletli ziyaretçi gezerse, başarı kabul ediyoruz. Elimizde böyle bir yer var, bu kadar sıkışık, bu kadar sıkıntılı bir kentin yanı başında böylesine büyük ve her şeye uygun bir alan var ve bu kent değerlendiremiyor. 
Yazıktır, günahtır.
Bu yazı toplam 399 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum