1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Fuarımızdan 50 yıllık fotoğraflar
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Fuarımızdan 50 yıllık fotoğraflar

A+A-
Kocaeli Fuarı, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız açıldı. Artık adına fuar denebilir mi, bilemiyorum. Zira, eski fuardan geriye hemen hemen hiçbir şey kalmadı. 
Kocaeli Fuarı, 1966 yılında Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda İzmit Sanayi Sergisi adıyla açılmış, daha sonra bugünkü yerine taşınmıştı. Yaklaşık yarım asırlık fuarımızın son durumu hiç de parlak değil. Fuar kimliğinden çok uzaklaşan, her geçen gün belli bir kesimin gösteri, sergi ve propaganda alanına dönüşen Kocaeli Fuarı’nın ilk yıllarından derlediğim fotoğrafları ilginize sunuyorum. Fotoğrafların tamamı, İzmitli efsane fotoğraf üstadı Cemal Turgay tarafından çekilmiştir. 


28 HAZİRAN 1969
İzmit’in kurtuluş gününde Kocaeli Sanayi Fuarı açılıyor. İzmit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Köseoğlu, Kolordu Komutanı ve eski Kocaeli Valisi Bekir Suphi Aktan’ın katılımıyla Kocaeli Valisi Hüseyin Meydanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Leyla Atakan kurdeleyi kesiyorlar. 
FUAR ÇARKI
Bir sanayi kenti olan Kocaeli’nin sanayi fuarının simgesi de elbette bir sanayi çarkıydı. Fuarın girişinde yükseliyordu. E-5 karayolundan gelip geçenler o çarka baktıkça, bir sanayi kentinden gelip geçtiklerini belleklerine kazıyordu. Yıllarca Tekel tarafından üretilen Fuar sigaralarında hep bu amblem kullanılmıştır. 
FUARIN KURUCULARI
Kocaeli Sanayi Fuarı’nın gerçekleşmesinde katkısı olanlar Sergi Müdürlüğü önünde. Soldan başlayarak İsmail Kolaylı, Ekrem Başlamışlı, Suat Uygun, Leyla Atakan, Tahir Şekersoy, Şahabettin Bilgisu, Turan Takmaz, Halil Köseoğlu ve Ali Parmakerli. Oturanlar Yüksel Güngör, Sebahattin Öztan, Cemil Karakadılar ve Feridun Özbay. 
BÜLENT ECEVİT FUARDA
İzmit tarihi açısından çok önemli bir fotoğraf. Bülent Ecevit, Nihat Erim, Leyla Atakan, Erol Köse, Cemil Karakadılar ve Feridun Özbay, fuar alanını geziyorlar. 1969 yılında çekilen bu fotoğrafta yer alanlardan sadece Erol Köse hayatta. Bir de fotoğrafı çeken Cemal Turgay. Allah ikisine de uzun ömür versin. 
YIL 1966, FUAR SPOR SALONUNDA AÇILIYOR
İzmit’in kurtuluş bayramında, 28 Haziran’da Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda açılan 1.Kocaeli Sanayi Sergisi, İzmit Körfezinin bitimindeki bataklık alan doldurulduktan sonra yeni yerine taşınarak, bugünlere gelmiştir. 
IŞIL IŞIL İZMİT GECELERİ
Kocaeli Sanayi Fuarı’nın İzmit’in sosyal yaşamına her yaz renk katmış, serin yaz akşamlarının vazgeçilmez mekanı olmuştur. Elektriğin çok kısıtlı olduğu 70’li yıllarda fuar hep ışıl ışıl görünürdü. 
FUAR SİGARASI
Tekel, her yıl Kocaeli Fuarı amblemli Fuar Sigarası üretir, bu sigara İzmit’teki bayilerde satılırdı. 
Bu yazı toplam 3434 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum