1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Futbolda yılların yanlışından dönülüyor
Futbolda yılların yanlışından dönülüyor

Futbolda yılların yanlışından dönülüyor

Yıllardır yazıyorum bu konuyu. En son ASKF Başkanı Murat Aydın’ın basın toplantısında dillendirdim. Konumuz ASKF ile İl temsilciliğinin konumları. Malum sistem, bu iki kurumu birlikte çalış

A+A-

Yıllardır yazıyorum bu konuyu. En son ASKF Başkanı Murat Aydın’ın basın toplantısında dillendirdim. Konumuz ASKF ile İl temsilciliğinin konumları. Malum sistem, bu iki kurumu birlikte çalıştırıyor. İl Temsilcisi kulüpler seçiyor. İl Temsilcisi ASKF binasında görev yapıyor. Tüm giderleri ASKF tarafından karşılanıyor. Birlikte adım atıyorlar, birlikte düşünüyorlar, birlikte karar veriyorlar. ASKF ile İl Temsilciliğinin birbiriyle böylesine bağlantılı olmasının doğru olmadığını yıllardır haykırıyorum. Bu sistem mutlaka değişmeli, iki kurum birbirinden ayrılmalı, İl Temsilciliği özerklik kazanmalı diyorum. ASKF malum kulüplerin sendikası konumunda. Başka bir anlamda illerde kulüplerin patronu ASKF’lerdir. İllerde futbolun patronu konumundaki makam ise İl Temsilciliği olmalıdır. Ancak sistem gereği illerde futbolun patronu İl Temsilcisi değil, ASKF başkanları gözüküyor. Sistem buna izin veriyor. ASKF başkanları futbolun patronu gibi hareket ediyor, kendisinde bu gücü görüyor.

Futbol il temsilciliği bağımsız oluyor

ASKF kulüplerden yana taraftır. Kulüplerin haklarını korumak için vardır. İl Temsilcisi ise adalet dağıtmak için görev yapmaktadır, futbolu oluşturan tüm kuramlara eşit dereceye yakın olmalıdır. Dolayısıyla ASKF hem hakimı, hem avukat konumundadır. Avukat olarak kulüplerin hakkını savunacak, sonra gidip hakim koltuğuna oturup karar verecek. Olur mu böyle bir çarpıklık? Ne yazık ki sistem bunu yaratmıştır. Bu son derece yanlıştır.  Futbol İl Temsilciliğini bağımsız hale getirmek olmazsa olmaz koşuldur. Yıllardır bunu yazıyorum ben. Sesimi duyan olmamıştı. Ta ki, kısa bir süre öncesine kadar. Duydum ki Futbol Federasyonu’nda benim tepki koyduğum, son derece yanlış ve sağlıksız bulduğum sistemi değiştirmek için düğmeye basılmış. Futbol İl Temsilciliğini bağımsız kılan, yeni sistemin hazırlıkları yapılıyormuş. Malum şu anda gündemimizde sporda şiddet yasası var. Öncelik bu yasada. Ancak hazirandaki genel kurulun ardından futboldaki yapılanmayı kökünden değiştiren yönetmelikler, talimatlar yürüklüğe girecekmiş.

Askf hem hakim, hem avukat olamayacak

Futbol Federasyonu yetkililerinden aldım bu haberi. Çok sevindim. Bugün kulüpler seçiyor İl Temsilcisini. Yeni sistemde iki formül düşünülüyor. Ya Futbol Federasyonu atayacak il temsilcisini. Ya da kulüpler, antrenörler, hakemler, gözlemciler, saha komiserleri, basın gibi futbolu oluşturan tüm kurumların oy kullanma hakkının olacağı bir seçimle. İl Temsilcisinin yeri ayrı olacak, tüm giderlerini de Futbol Federasyonu karşılaşacak. İl Temsilcisi ile ASKF’nin organik bağı kalmayacak, İl Temsilciliği tamamen özerk çalışacak. Başından beri olması gereken buydu zaten. Yılların yanlışından dönülecek, futbolun yapısı sağlam bir temele oturtulacak. İl Temsilcileri rahat bir ortamda çalışıp, hiçbir baskı görmeden adalet dağıtabilecek. İl Temsilciliği adeta özgürlüğüne kavuşacak. ASKF’nin hem avukat, hem hakim olması yanlışından dönülecek.

İl Hakem Kurulu soruşturmayı tamamladı

2 Ocak tarihinde Darıca Nene Hatun Stadı’nda oynanan U-17 Play-Off maçının devre arasında hakemlerin soyunma odasına iki bayanın girmesi, yerel bir gazete tarafından görüntülenerek “Büyük skandal, rezillik” manşetleriyle kamuoyuna sunulmuştu. Haber ulusal basının da ilgisi çekmiş, birçok ulusal gazete olayı sayfalarına taşımıştı. Günlerde konuşulan bu olayla ilgili tüm basın skandal, rezillik, ahlaksızlık haberleri, yorumları yaparken sadece bu gazete işin doğrusunu, gerçekleri yazmıştı. Ortada bir rezillik, skandal, ahlaksızlık yoktu. Devre arasında soyunma odasına giren iki bayandan biri hakemdi, diğeri ise hakemlerden birinin kız arkadaşı.

Gerçeği yazan tek gezeteydik

Ahlaksız bir durum yoktu ortada ama talimatlara göre hakemlerin soyunma odasına başkasının girmesi yasaktı. Son yıllarda ilimizde bu yasak hemen hemen hiç uygulanmıyordu. Maç öncesinde, devre arasında veya sonrasında hakemlerin misafirleri soyunma odasına girer, buna İl Hakem Kurulu göz yumardı. Bugüne kadar soyunma odasına misafirini, arkadaşını alan hiçbir hakeme bir yaptırım uygulanmamıştı. Asıl suçlu talimatları uygulamayan, soyunma odasına başkasının girmesine seyirci kalan İl Hakem Kurul’uydu. Darıca’daki maçta bir ahlaksızlık, bir rezillik, veya bir skandal yoktu. Sadece talimatlara uyulmaması durumu vardı. Özgür Kocaeli olarak haber ve yorumlarımızda bunları dile getirdik. Hemen her maçta gördüğümüz hakemlerin soyunma odasına başkasının girme olayı, Darıca’daki maçta bir skandal, rezillik olarak kamuoyuna sunulunca doğal olarak Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu devreye girdi.  Genel talimat doğrultusunda İl Hakem Kurulu tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Yaklaşık üç hafta süren soruşturma tamamlandı. İl Hakem Kurulu soruşturmanın bitmesinin ardından dün yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada söz konusu hakemlerin talimatlara uymadığı ve cezalandırıldığı belirtiliyor. Aynı açıklamada olmayı skandal, rezillik, ahlaksızlık olarak haber yapan, yorumlayan gazeteler kınanırken, gerçeği yazan tek yayın organı olan Özgür Kocaeli’ne de teşekkür edildi.

İşte il hakem kurulu’nun açıklaması:

“Spor Kamuoyuna. 2 Ocak 2011 tarihinde Nenehatun stadında oynanan U17 Play Off karşılaşması hakemleri ile ilgili basında çıkan haberlerle ilgili gerekli araştırmalar yapılmıştır.  Hakemlerimiz devre arasında İHK Ve MHK talimatlarına uymayarak devre arası saha görevlisi, saha komiseri ile beraber hakem soyunma odasına kısa süre önce hakemliğe yeni başlayan bayan HİF Hakemi ile yardımcı hakemin kız arkadaşını havanın soğuk olması nedeniyle insancıl olarak içeri almışlardır. Burada sadece MHK ve İHK talimatlarına uyulmadığı sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda müsabakada görev yapan hakemlere talimatlara uymadıkları için gereken yaptırımlar yapılmıştır.

Bazı basın organlarında maksadını aşan bir şekilde yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Gerçek dışı yapılan haberler hakkında hakemlerimiz yasal haklarına başvurmuşlardır. Konuya hassasiyet göstererek seviyeli ve talimatlara uygunluk açısından haber yapan basın kuruluşlarına teşekkür ederiz. Saygılarımızla.”

Abdurrahman’ın ardından

Dün öğlen saatlerinde aldım acı haberi. Kocaeli Olay’dan sevgili Ulaş Tekin aradı. Birçok amatör takımda forma giyen, bir dönem Bekirpaşaspor’un 3. Lig kadrosunda da yer alan yakından tanığım Abdurrahman Gebze’de bir trafik kazasında hayatını yitirmiş.

Genç yaşta, ömrünün daha baharındaydı Abdurrahman. Henüz 34 yaşındaydı.  Her ölüm üzüntü verir ama genç ölümlerin acısı çok daha fazla olur. Abdurrahman’ın mesleği avukatlıktı. Çok yetenekli bir futbolcuydu. En son geçen sezon Bağdatspor’da forma giymişti. Kısa bir süreç bu kulüpte yöneticilik de yaptı.  Futboldaki yeteneği kadar efendiliğiyle de takdir edilen tanıyan herkesin sevdiği bir kişilikti. Abdurrahman aynı zamanda biz spor basınının damadıydı. Uzun yıllar Kocaeli Gazetesi’nde spor müdürlüğü yapan Serap Önalan ile hayatına birleştirmişti. Bir de çocukları vardı. Mutlu bir yuvası vardı.  Çok üzüldüm, bir yakınımı kaybetmiş gibi hissediyorum kendimi. Merhuma Allah’tan rahmet, başta eşi ve çocuğu, ailesi olmak üzere tüm sevenlerine sabır diliyorum. Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın. Abdurrahman’ı unutmayacağız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.