1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Füze Kalkanı" Anadolu'ya mı yerleştiriliyor?
"Füze Kalkanı" Anadolu'ya mı yerleştiriliyor?

"Füze Kalkanı" Anadolu'ya mı yerleştiriliyor?

Uluslararası siyasette haklılık ibresi hep "güçlü"yi işaret eder. Küresel denklemde her hipotezin sonucu, güçlü ülkedir. İkinci Dünya Savaşı'nda İtalya hangi hukukla Libya'ya saldırdı ve yiğ

A+A-

Uluslararası siyasette haklılık ibresi hep "güçlü"yi işaret eder.

Küresel denklemde her hipotezin sonucu, güçlü ülkedir.

İkinci Dünya Savaşı'nda İtalya hangi hukukla Libya'ya saldırdı ve yiğit Müslüman önder Ahmet Muhtar'ı idam etti? Bununla yetinmeyip, faşizmi bir küresel ahtapota dönüştürerek, kollarını ta Habeşistan'a uzatmadı mı?

Amerika, Panama'yı bir öğle vakti basıp, Cumhurbaşkanı'nı ABD'ye götürüp yargılamadı mı? Yine aynı şekilde durup dururken Libya'ya saldırıp Albay Kaddafi'nin oturduğu binanın üst katını fiziken yok etmedi mi?

Afganistan'daki bir olay bahane edilerek, Sudan en modern ve güçlü Amerikan füzeleriyle vurulmadı mı?

"Sanatları öğrenirken, listenin başına 'yaşama sanatı' nı koymalıyız" diyen J. J. Rousseau'yu zaten unutmuş insanlık.

Genelden özele, yani küreselden yerele doğru bir siyasi izdüşüm bağlamında konumuz Anadolu coğrafyası ve güncel konumuz, "füze kalkanı"...

19-20 Kasım'da Lizbon'da yapılacak NATO Zirvesi'nde karara bağlanacak "füze kalkanı" projesi, her ne hikmetse ne iktidar ne de muhalefet cenahı tarafından Türk insanına yeterince anlatılmıyor.

Medyaya yansıyan bilgilere göre, füzeler Karadeniz, Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu'ya yerleştirilecek.

Türkiye'nin iki çekincesi var :

1- Proje Türkiye'yle sınırlı kalmamalı, tüm NATO topraklarına yayılmalı.

2- Türkiye, NATO belgelerinde İran ve Suriye'nin tehdit olarak anılmasını istemiyor.

Daha önce Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde oluşturulması planlanan, ancak Rusya'nın karşı çıkması nedeniyle Romanya ve Türkiye üzerine odaklanan proje, iç ve dış siyasetimiz yönünden sıkıntılı bir süreci başlatabilir.

Bilgiler doğru ise, 2011 yılı içinde elde mevcut denize konuşlu Aegis Silah Sistemi gibi SM-3 önleyici füzeler yerleştirilecek. Bunun için Rusya ile "dirsek teması" sürüyor.

İki yıl içinde de karaya konuşlu hareketli radar sistemlerini içeren savunma sistemleri gündeme gelecek.

Bu aşamada Türkiye'nin de onayıyla PAC-3 balistik savunma füzelerinin daha çok Karadeniz bölgesine yerleştirilmesi planlanıyor. Hesaplamalara göre, İran'ın ABD ya da Avrupa'ya attığı bir balistik füzenin rotası Türkiye'nin doğu ve kuzeydoğusu üzerinden, Karadeniz'e doğru takip edecek. Bu nedenle Patriot PAC-3 füzelerinin bu bölgelere konuşlandırılması hesaplanıyor. Atılan balistik füze,daha yükselme aşamasındayken vurulacak.

İlginç bir süreç.

Ne iktidar bilgilendiriyor, halkı; ne muhalefet!...

Hele şu "resepsiyon-davetiye" krizine endeksli ana muhalefetin "ince ayarlı" politik figürleri bitsin bir bakalım. Lütfedip "füze kalkanı" gerçeğini görebilecekler mi?

İktidar- muhalefet;  ne zaman "Sanatları öğrenirken, listenin başına 'yaşama sanatı' nı koymalıyız."  ilkesini hayat felsefesi yapacaklar ve "füze kalkanı" için Anadolu coğrafyasını adres gösterenlere müşterek tavır alacakları doğrusu meraka değer!...

Necip halkımız da, bu hayati konu hakkında ne zaman "bilgilenme" talep eder, o konu daha da meraka değer!...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.