1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Galip Gündoğdu kalmalı mı, gitmeli mi?
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Galip Gündoğdu kalmalı mı, gitmeli mi?

A+A-

Bir taraftar transfer tahtasının açılmasını heyecanla beklerken, diğer taraftan da yeni sezonda takımın başında Galip Gündoğdu mu olacak, mevcut futbolcu kadrosundan kimler gidecek, kimler kalacak sorularının yanıtını merak ediyoruz. Yönetimden gelen bilgiye göre bu hafta içinde kalması istenilen futbolcularla ikinci tur görüşmeleri yapılacak, ayrıca Başkan Bahri Yavuz da, Galip Gündoğdu ile buluşacak.

SÖZLEŞME SÜRÜYOR AMA?
Öncelikle teknik direktör konusuna bakalım. Malum Gündoğdu ile devre arasında 1.5 yıllık sözleşme yapılmıştı. Normalde yeni sezonda sözleşmesi sürüyor. Ancak bu gibi anlaşmalarda sezonun bitiminde mutlaka yeniden bir durum değerlendirmesi yapılır, karşılıklı fikirler, beklentiler ortaya koyulur. İki tarafın da memnuniyeti varsa devam edilir, aksi durumda ise sözleşme feshi edilir. Sonuçta yaklaşık 5 ay, bir devrelik bir birliktelik söz konusu. İşin görünen yüzü, saha içi performans var, görünmeyen, bizim bilmediğimiz taraflar arasında yaşanmışlıklar var. Öyle ya, bir teknik adamla devam etmek için sadece sportif başarıya bakılmaz. Öyle olsa, şampiyon yapan Ergun Ortakcı ile göze kapalı devam edilirdi.

top-aglarda--galip-gundogdu.jpg

KAFALARDA SONU İŞARETİ VAR
Ki, Gündoğdu dönemi için sportif başarı konusu da tartışılır. Karneye baktığımızda 17 maçta 25 kazanç, 27 kayıp. Yani ne iyi, ne kötü, orta şekerli. İlk 7-8 hafta çok iyi gitmişti her şey, o günlerde sanıyorum ki hepimiz tam aradığımızı bulduk, değil gelecek sezon 3-4 yıl Gündoğdu ile devam etmeliyiz diye düşünüyorduk. Ancak sonrasında işler iyi gitmedi, üst üste kayıplarla güç bela küme kalabildik. Bu inişli tablo Gündoğdu hakkında kafalarla ister istemez soru işaretleri doğurdu. İkinci yarının ilk 7-8 haftalık bölümündeki o Gündoğdu rüzgarı, sezon bitimi itibariyle kalmadı. Öngörüm, Kocaelispor taraftarının bu konudaki eğiliminin çok belirgin olmadığı. Yani, kalmalı veya gitmeli diyenlerin oranında ciddi bir fark yoktur. Camia, taraftar kararsız da diyebiliriz.

TARAFLAR ARASINDAKİ YAŞANMIŞLIKLAR
Burada esas olan yönetim ile Gündoğdu’nun ne düşündüğü. Başka dedim ya, bizim bilmediğimiz, bize yansımayan taraflar arasında belli yaşanmışlıklar var. Karşılıklı bir memnuniyet söz konusu mu, yoksa sorunlar yaşandı mı? Gelecek sezona dair beklentilere dair fikirler uyuşacak mı? Bu soruların yanıtını ancak Başkan ile Gündoğdu arasında yapılacak görüşmenin sonunda öğrenebileceğiz. Eğer devam kararı çıkarsa, gerek geçmişe dönük birliktelikten karşılıklı memnuniyet olduğu, gerekse yeni sezona dair düşüncelerde fikir birliği oluştuğu sonucunu çıkartacağız. Yollar ayrılırsa da, tam tersini anlayacağız.

KİŞİSEL FİKRİMİ SORARSANIZ 
Merak edenler olabilir. Kişisel fikrimi sorarsanız, yani devam edilmeli mi, edilmemeli mi diye. Olumlu tarafından baktığımda. Başarıda istikrarın önemli payı olduğunu, bitik durumda aldığı takımı ilk yarıya göre 10 puan fazla toplayarak ligde bıraktığı, saha kenarında çok iyi bir enerjisi bulunduğu için kalması gerekir derim. Olumsuz tarafından baktığımda ise. Play-Off hedefi yakalanabilirdi. Gençlere daha fazla süre verilip yapılanma sezonundaki kazançlar arttırabilirdi düşüncesiyle yollar ayrılmalı derim. Yani ben de gitmeli ile kalmalının tam ortasındayım.

GÜNDOĞDU İSTER, YA YÖNETİM? 
Tekrar ediyor, altını çiziyorum.  Sportif tablo, görünen işin bir kısmı. Yönetim için asıl belirleyeceği olan, bizim bilmediğimiz, görmediğimiz taraflar arasındaki yaşanmışlıklar. Galip Gündoğdu muhtemeldir ki devam etmek isteyecektir, Kocaelispor’u çalıştırmanın ne büyük ayrılacak olduğunun farkında. Acaba Başkan, yönetim 5 aylık süreçte Gündoğdu ile ilgili( futbolcularla ilişkileri, gençlere bakış açısı,  çalışma yöntemi, saha dışındaki hal ve hareketleri, vs) nasıl bir izlenim edindi? Yönetim tüm bunlara bakarak ya devam diyecek, ya tamam. Sanıyorum ki, bu hafta içinde merak ettiğimiz soru yanıtını bulacak. Hayırlısı diyelim,  bekleyelim. 

Evet, cebinden veriyor!

Bir Belediye, daha doğrusu Belediye Başkanının çıkıp spor kulübüne destek sağlaması, “Ne var ki bunda, cebinden mi veriyor; sonuçta bizim paramız” sözleriyle karşılık bulur. Bu sözler çoğu belediye, belediye başkanı için geçerlidir ama Hüseyin Üzülmez için değil. Çünkü Üzülmez gerçekten cebinden veriyor. Nasıl yani diyeceksiniz. Şöyle ki; Malum Kartepe ilçesi bu yıl amatör futbolda altın yılını yaşadı resmen. Sayısız şampiyonluk alındı. Gazetelerde görüyorsunuz Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez de, şampiyon olan takımlara önce yemek veriyor, organizasyona bizzat katılıp primi de orada kaptana iletiyor.

top-aglarda--eve,-cebinden-veriyor-001.jpeg

CEBİNDEN 100 BİN TL BÜTÇE AYIRMIŞ 
Haberi görenler aynı şeyi düşünmüştür. “Aman canım cebinden mi veriyor, fatura belediye kasasından ödeniyor” diye düşünmüştür. Öyle değil oysa.  Örneğin Üzülmez, en son Maşukiyespor’a verdiği yemeğin 1500 TL tutarındaki bedelini ve dağıtması için takım kaptanına nakit olarak uzattığı 10 bin TL primi kendi cebinden ödedi. Diğer kulüplerle ilgili uygulama da bu. Bildiğim kadarıyla bu yıl için kendi cebinden spor kulüplerine verilmek üzere 100 bin TL’lik bütçe ayırmış. Şampiyon takımlara verdiği yemeklerin, primlerin tek kuruşu bile belediyeye fatura edilmemiş. İnanmayan varsa, gerekli araştırmayı yapabilir.

ANLAMI, DEĞERİ ÇOK BÜYÜK 
Malum, Üzülmez’in mali durumu iyidir. Hatta gelirinin bir kısmıyla yıllardır çok sayıda öğrenciye burs verdiği de bilinir. Gönlünden spor kulüplerine kendi cebinden böyle bir katkı sunmak, jest yapmak geçmiş. Belediyenin parasıyla bunları yapsa, kimse ona bir şey diyemezdi. Zira pek çok Belediye öyle yapıyor zaten. Her hangi bir sakıncası da yok. Başkan Üzülmez, devletin yüküne katkım olsun diye düşünerek böylesi bir davranışta bulunmuş. Çok iyi etmiş. Sonuçta spora, gençliğe katkı sağlamak, hayırlı bir iş, başarıyı ödüllendirip diğerlerini teşvik etmek doğru bir yöntemdir. Tüm bunları kendi cebinizdeki parayla yapıyorsanız anlamı, değeri çok büyüktür. Vay anasını be, böyle Belediye Başkanları da varmış. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’i içtenlikle kutluyorum. O zaman neymiş. Söz konusu Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise eğer, “Ne var yani, cebinden mi veriyor ?” demiyormuşuz.

Bu yazı toplam 1369 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum