1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gariban hurdacı, kaybettiği parasına kavuştu
Gariban hurdacı, kaybettiği parasına kavuştu

Gariban hurdacı, kaybettiği parasına kavuştu

İzmit 28 Haziran Mahallesi Cephanelik mevkiinde oturan, at arabasıyla çöpler içinden hurda toplayarak geçimini sağlayan Murat Atik(54), üzerinde taşıdığı 1. 600 TL parayı geçen Pazar günü hur

A+A-

İzmit 28 Haziran Mahallesi Cephanelik mevkiinde oturan, at arabasıyla çöpler içinden hurda toplayarak geçimini sağlayan Murat Atik(54), üzerinde taşıdığı 1. 600 TL parayı geçen Pazar günü hurda toplarken düşürüp kaybetmişti. Gariban hurdacı Murat Atik’in parası helal paraymış. 78 yaşındaki Cemal İşçi adlı vatandaş parayı buldu, gazetemizdeki haberi okuduktan sonra da sahibine ulaştı.

1 nci sayfaya haber oldu

Gazetecilikte haber bazen insanın ayağına gelir. 31 Ekim Pazar günü de öyle oldu. Gazetemizin Yazı İşleri servisine utana sıkıla gelen Murat Atik, başından geçenleri anlatırken, doğruyu söylemek gerekirse biz de pek inanmamıştık. Murat Atik, ameliyat olmak için bir başka hurdacıdan borç aldığı, üzerinde taşıdığı, bir bayan cüzdanı içindeki 1. 600 TL parayı, hurda toplarken düşürüp kaybettiğini söylüyor, bulanların insaniyet namına kendisine teslim etmesini istiyordu. Murat Atik’in bu talebini ertesi gün gazetemizin birinci sayfasından duyurduk.

İzmit’in güzel insanları

İzmit’te sosyal yapı son yıllarda çok değişmiş, Türkiye’nin birçok yerinden göçlerle artık kimse kimseyi tanımaz, kimse kimseye güvenmez olmuştu. Bunun sıkıntılarını yaşıyorduk. Ama insanlık ölmemişti, İzmitlilik de hala yaşıyordu. Kozluk Mahallesi İsmail Kolaylı Caddesi Mertoğlu Sitesinde oturan, Seka emeklisi, Bulgaristan göçmeni 78 yaşındaki Cemal İşçi, bu kentin anıtı dikilecek insanlarından biri olduğunu kanıtladı. Cemal Bey, Pazar sabahı her zaman yaptığı gibi sabah namazını Seka Camiinde kıldıktan sonra İzmit turuna başlamıştı. Yürüyerek kent merkezine geldiğinde, yumuşak bir şeyin üzerine bastığını hissetti.

Cüzdan ayağının altındaydı

Fevziye Camiinin önünde, Cemal İşçi’nin bastığı yumuşak şey, bezden yapılmış bir kadın cüzdanıydı. İşçi, eğilerek cüzdanı aldı ve usulca açtı. İçi para doluydu. Çevreye bakındı, sabahın köründe kimsecikler yoktu. Cemal İşçi cüzdanı cebine koydu ve evine gitti. Durumu çocuklarına anlattı ve gazeteye gidip haber yaptıracağını söyledi. Ertesi gün kızı, Özgür Kocaeli gazetesinde haberi okuyunca gazeteye gelmesi artık şart olmuştu. Çünkü paranın sahibini gazete haberi sayesinde bulmuştu.

Yazı işlerinde teslim

Cemal İşçi, haberdeki irtibat telefonundan Murat Atik’e ulaştı, durumu anlattı, ama parayı Özgür Kocaeli Gazetesi’nde teslim edeceğini söyleyerek alıp gazeteye getirdi. Gariban hurdacının üzerinde hala aynı gömlek, aynı kazak vardı. Her şey doğaldı. Para teslim edilirken bir kare fotoğraf çekildi. Murat Atik, ilk haberde üzüntüden ağlayarak Yazı İşleri’nden çıkıp gitmişti. Dün yine ağlıyordu. Ama bu kez gözlerinden sevinç gözyaşları süzülüyordu. Seka emeklisi, İzmitli değerli hemşerimiz Cemal İşçi de çok duygulanmıştı. Hem Allah’ın, hem kulların huzurunda bir insanlık dersi veriliyordu. Bu haber, bizim için her şeyin üzerinde; en gerçek, en güzel ve en anlamlı haberdi. Yılın haberiydi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.