1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gasp olaylarının üzerine gidilmeli
Gasp olaylarının üzerine gidilmeli

Gasp olaylarının üzerine gidilmeli

İzmit'in asayiş açısından birinci sorunu geceleri şehir merkezinde yaşanan hırsızlık olaylarıysa, ikinci büyük sorunu da gasp olaylarıdır. Birkaç yıl öncesine kadar şehir merkezinde “kap-kaç”...

A+A-

İzmit'in asayiş açısından birinci sorunu geceleri şehir merkezinde yaşanan hırsızlık olaylarıysa, ikinci büyük sorunu da gasp olaylarıdır. Birkaç yıl öncesine kadar şehir merkezinde “kap-kaç” olayları ön plana çıkıyordu. Bunlar çok azaldı. Ama özellikle öğrencilere, gençlere yönelik gasp olaylarında ciddi bir artış var. Üstelik bu olaylar kamuoyuna çok fazla yansımıyor.

Akşam vakti okullarından çıkan öğrencilerin önünü kesen şebekeler var. Cep telefonlarını alıyorlar. Ceplerindeki üç-beş kuruşluk harçlıkları alıyorlar. Bıçak gösteriyor ya da yumrukla tehdit ediyorlar.

İşin bir başka boyutu, bu tür olaylarla karşılaşan, cep telefonunu ya da cebindeki parasını gaspçıya veren çocuklar, gençler bu durumu ailelerine de kolay kolay anlatamıyorlar. Polise gitmeyi hiç istemiyorlar. Utanıyorlar.

Geçen gün bir tanıdığın oğlunun başına gelmiş. Anıtpark çevresinde dolaşıyormuş. Temiz pak, efendi üniversiteye hazırlanan bir çocuk. Anıtpark bölgesinde, yanına iri kıyım bir adam gelmiş. Koluna girmiş “Sesini çıkartmadan yürü bakalım” demiş. Çocuk korkmuş. Gaspçının kolunda adeta sürüklenerek tenha bir köşeye götürülmüş. Gaspçı ailesinin kendisine yeni aldığı 500-600 TL değerindeki cep telefonunu istemiş. Çocuk “Hiç değilse içinden kartımı alayım” demiş. İnsaflı (!) gaspçı, gencin cep telefonu içindeki sim kartını almasına izin vermiş. Sonra telefonu alıp, kaybolmuş.

Şimdi polis, o bölgedeki bazı işyerlerine ait kameralardan gaspçıyı teşhis etmeye çalışıyor. Polis merkezinde gasp edilen gence yüzlerce sabıkalı gaspçının fotoğrafı gösterilmiş. Tanıyamamış. Kameralardan bir sonuç alınır, sanığın kimliği belirlenirse yakalanacak.

Bu olaylar çok oluyor. Sadece çocukların parası, telefonu gasp edilmiyor. Onurları kırılıyor. Hayatları boyunca unutamayacakları bir travma yaşıyorlar. Polisin bu konulara çok önem vermesi, gaspçıları biran önce yakalaması lazım. Tabii yargının da bu tür suçları işleyenlere karşı caydırıcı cezalar vermesi gerekiyor.

Kılıçdaroğlu'nun tebrik kartları ne oldu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen Ramazan Bayramı arifesinde Türkiye genelindeki 105 bin müftü, imam ve muhtar için birer bayram tebrik kartı hazırlamış. Kılıçdaroğlu, referandum için bütün enerjisi ile çalıştığı o günlerde, bu kartları tek tek imzalamış. CHP yönetimi 3 Eylül'de 105 bin bayram kartını PTT'ye teslim etmiş.

PTT yıllar önce bölündü. Telefon bölümü Telekom adı ile özelleştirildi. Ama PTT'nin posta hizmetleri veren bölümü, hâlâ bir devlet kuruluşu. Teknoloji sayesinde her işin hızlandığı, kolaylaştığı günümüzde posta dağıtımı işi eskisinden bile kötü...

Neyse, CHP yönetiminin 3 Eylül'de postaya verdiği Kılıçdaroğlu imzalı 105 bin tebrik kartının tamamına yakın bölümü, hâlâ adreslerine ulaşmamış.

CHP tebrik kartlarını 3 Eylül'de postaya veriyor. Bayram 9 Eylül'de. Hadi Bayram'a yetişmesin, ençok bayramdan sonraki bir hafta içinde alıcılara ulaşması gerekmez miydi?..

Aslında PTT vatandaşın işlerini de böyle yapıyor. Postaya verilen mektupların, davetiyelerin, tebrik kartlarının çok büyük bölümü, makul süre içinde alıcılarına ulaşmıyor. Ama CHP'nin postaya verdiği 105 bin tebrik kartının zamanında alıcılarına gitmesi gerekirdi. En azından buna biraz önem verilmeliydi.

Hani “Kraldan fazla kralcı olmak” diye bir deyim vardır. PTT içinde bu davetiyeleri gören bir görevli iktidardan yana pozisyon almak isteyip tebrik kartlarını topluca çöpe atmış olabilir mi?

Hükümetin bu olayı soruşturup işin aslını ortaya çıkartması gerekir.

Erenkaya'nın çok güzel uygulaması

Hikmet Erenkaya'nın Kocaeli için çok başarılı bir siyasetçi olduğunu söylemek zor. Saraybahçe Belediye Başkanlığı döneminde Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen'in gölgesindeydi. Kısa dönem yaptığı Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda da Sirmen ekibiyle uyumlu çalışamadı, başarılı olamadı...

Ancak Hikmet Erenkaya, milletvekili olarak daha sempatik, daha çalışkan ve daha üretken görünüyor. Muhalefet milletvekili olmasına karşın, bazı konuları yakından takip ediyor. Erenkaya'nın en güzel yaptığı iş ise zaman zaman ilimizden çeşitli grupları toplayıp, Ankara'da ağırlaması. Bunu birkaç kez yaptı. Emeklilerden bir grubu, muharip gazilerden bir grubu daha önce Ankara'da ağırlamıştı.

Hikmet Erenkaya, şimdi İzmit'e bağlı Balören ve Bayraktar köylerinden 18-23 yaş grubundaki köylü kızları Ankara'da ağırlamaya hazırlanıyor. Balören ve Bayraktar, CHP'ye en çok destek veren köylerdir. Bu köylerin pek dışına çıkamamış, Ankara'yı hiç görmemiş 50 kadar genç kız, 12 Ekim Salı günü Hikmet Erenkaya'nın davetlisi olarak özel bir otobüsle Ankara'ya gidecek. Balören ve Bayraktarlı kızlar, CHP'nin Meclis grup toplantısını izleyecek, Meclis'i gezip tanıyacak, Meclis'te yemek yedikten sonra, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile tanışacak.

Onlar için hiç unutamayacakları, ileride çocuklarına anlatacakları önemli bir anı olacak…

Hikmet Erenkaya'nın bu uygulamasının diğer vekillerimizce de benimsenmesi ve hayata geçirilmesini diliyorum…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.