1. HABERLER

  2. Gazeteci cemiyetleri Erzurum’da bir araya geldi
Gazeteci cemiyetleri Erzurum’da bir araya geldi

Gazeteci cemiyetleri Erzurum’da bir araya geldi

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki gazeteci cemiyetleri, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Erzurum’da bir araya geldi. 30 yılı aşkın geçmişiyle bölgesel bir güç haline gelen Doğu Anadolu Gazeteciler

A+A-

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki gazeteci cemiyetleri, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Erzurum’da bir araya geldi. 30 yılı aşkın geçmişiyle bölgesel bir güç haline gelen Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Erzincan, Elazığ, Muş ve Malatya Gazeteciler Cemiyeti başkanlarını Erzurum'da bir araya getirdi.

Palandöken’de düzenlenen toplantıya, Ağrı Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Ahmet Genç, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Köse, Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oktay Kılınç, Iğdır Gazeteciler ve İletişim Derneği Başkanı Aydın Deniz, Iğdır Güven Gazetesi Sahibi ve DAGC Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Aras, Kars Kuzeydoğu Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Burhan Akyıldırım, Kars Hüryurt Gazetesi Sahibi Erol Hüryurt, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, Ali Er, Vahap Güner, Muş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Emrullah Özbey, Gazeteci Tuncay Çanga ile Erzurum ve Ardahan’dan gazeteciler katıldı.

İstişare toplantısında cemiyet başkanları tek tek söz alarak mesleki sorunları dile getirdi ve bölgesel federasyon kurulması noktasında görüş birliğine vardı. Yurdun tüm bölgelerinde federasyon kurma çalışmaları yapıldığını söyleyen Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy da, kurulacak bu güç birliği sayesinde mesleki sorunların minimuma ineceğine inandıklarını kaydetti.

Bölgesel federasyonların önemine dikkat çeken Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Başkan adayı Nuri Kolaylı da bu sayede bölgede gelişen olaylar karşısında daha hızlı hareket edilebileceğini vurguladı. Kolaylı, federasyonların ardından da bir konfederasyon kurulacağını, gazetecilerin sorunlarının tüm Türkiye’deki bu güç birliği ile muhataplarına anlatılacağını ve daha hızlı çözüm elde edilebileceğini ifade etti.

Toplantının sonunda ortak bir bildiri yayınlandı. Cemiyet başkanlarınca imzalanan sonuç bildirisinde şunlar belirtildi: “Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Erzurum’da bir araya gelen Malatya, Erzincan, Iğdır, Muş, Ağrı, Kars illeri gazeteciler cemiyetleri yaptıkları toplantı sonunda: güç birliği yapılmasından yana olduklarını, tüzük çalışmasının biran önce bitirilerek girişimlerde bulunulmasını, cemiyet tüzüklerinde yoksa federasyona katılma ve delege seçme kararı için kongre yapılmasını, yönetim kurullarından federasyon oluşumu için alacakları kararı bildireceklerini ve federasyon kurulması için ikinci bir toplantı yapılmasını kararlaştırmışlardır.”

Toplantının ardından cemiyet başkanlarına şehir gezisi düzenlendi. İlk olarak 3 Binlik Buz Hokeyi Arena’yı ziyaret eden gazetecilere burada tesis amiri Aziz Şendur tarafından bilgi verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.